Czerwone koszule

2014-09-03
2012-01-01
Marcin Wawrzyńczak
Inne

Książka którą należy traktować dwu wymiarowo.
W pierwszym jako powieść SF w drugim jako pewnego rodzaju traktat filozoficzny.
Wyszlo dobrze

Książka którą należy traktować dwu wymiarowo.
W pierwszym jako powieść SF w drugim jako pewnego rodzaju traktat filozoficzny.
Wyszlo dobrze

Bardzo dobra. Kilka motywów - rzeczywistości, bieda science fiction, niemocy, trochę metapowieść i nieco autobiograficzna jakby autor utożsamiał się z jednym z bohaterów i chciał zrobić rachunek sumienia lub zwyczajnie odreagować. Rozprawia się z pewnymi obecnymi w scifi kliszami. A autor wie o czym pisze, bo to Scalzi :) I konsultant przy SG:U.

Dla osób nieobeznanych z science fiction może nie być zbyt porywająca i być lekkim czytadłem, ale znając pewnie leitmotivy i ogólne zabiegi w tym gatunku powieść daje dużo funu. Jedynie epilog nieco niepotrzebnie długi, choć przynajmniej sensowny.

W podobnym klimacie polecam Gniazdo Swiatow Huberatha.

Dla osób nieobeznanych z...

Nie miałam pojęcia że lubię literaturę z gatunku space opera, dopóki nie natknęłam się na prozę Scalziego. Z niekłamanym zachwytem żeglowałam przez jego trylogię rozpoczynającą się "Upadającym imperium", teraz "Czerwone koszule" okazały się znów strzałem w dziesiatkę. Uwielbiam poczucie humoru autora, jego pomysłowość i zwięzły styl pisania, błyskotliwe dialogi i barwnych bohaterów. Wysoki poziom absurdu sprawia, że powieść nie jest dla każdego. Otwarte umysły żądne ciekawej, skrzącej humorem historii z zaskakujacym zwrotem akcji i nutką refleksji będą bardzo zadowolone. Dla mnie był to wspaniale spędzony czas, a Scalzi ugruntował sobie wysokie miejsce na liście moich ulubionych autorów.

Przyjemna, raczej lekka lektura:-). I - mimowszystko - dość oryginalny pomysł. Smaczku dodaje też fakt, że Autor był konsultantem serialu Gwiezdne Wrota. Tak... dobrze się czytało:-)

Nie wiem za co było to HUGO...

Nie wiem za co było to HUGO...

"Oh doctor, doctor, I have no clue
A modern beauty, ah, ah
So fix my face up with diet glue
And science fiction, ah, ah"

Po pierwsze: okładka nie ma nic wspólnego z książką (ale wzrok przyciąga i jest niezła).

Po drugie: Wow, co to jest za książka. Można ją odczytywać na tylu poziomach... Ponieważ ciężko jest o niej pisać, żeby nie zdradzić fabuły i twistów, tak że jeśli szukacie lekkiej parodii SF, to jest to. A może książki z meta komentarzem, nad którą będziecie mogli kontemplować godzinami, to również jest to. Ta niepozorna (330 stron) opowieść jest czymś, co naprawdę warto przeczytać.

"Oh doctor, doctor, I have no clue
A modern beauty, ah, ah
So fix my face up with diet glue
And science fiction, ah, ah"

Lekkie i przyjemne.

Lekkie i przyjemne.

Hmm, mam troszkę mieszane uczucia po tej lekturze. Z jednej strony to całkiem niezły pastisz mało logicznych tasiemców telewizyjnych, ale z drugiej autor sam popada w podobne tory. Całościowo - jest to coś innego. Ale na pewno nie to, czego oczekiwałam.

Autor w swojej książce odpowiada na bardzo ważne pytanie :-) -Dlaczego w bardzo znanym serialu sci -fi zazwyczaj giną osoby w czerwonej koszuli :-)
Byłby z tego niezły serial komediowy.

Byłby z tego niezły serial komediowy.

Lekka i wciągająca mocno, ale jednak intrygująca.

Lekka i wciągająca mocno, ale jednak intrygująca.

• Science Fiction
  • Sci-Fi
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Czerwone koszule