Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD

Okładka książki Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD Anna Pelka
Okładka książki Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD
Anna Pelka Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria reportaż
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374532211
Tagi:
moda prl nrd moda młodzieżowa demoludy sztuka PRL
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
15
7

Na półkach:

Bardzo ciekawa pozycja, ale dla ludzi, którzy mają już jakieś pojęcie o historii mody w Polsce i nie tylko. Dużo nazwisk, nazw własnych, odniesień do kultury. Sama chwilami czułam się tym nieco przytłoczona, ale na pewno wrócę do fragmentów tej książki, które zaznaczyłam. Doskonałe źródło wiedzy :)

Bardzo ciekawa pozycja, ale dla ludzi, którzy mają już jakieś pojęcie o historii mody w Polsce i nie tylko. Dużo nazwisk, nazw własnych, odniesień do kultury. Sama chwilami czułam się tym nieco przytłoczona, ale na pewno wrócę do fragmentów tej książki, które zaznaczyłam. Doskonałe źródło wiedzy :)

Pokaż mimo to

avatar
493
445

Na półkach:

"Z [politycznym] fasonem" to książka, która bierze na warsztat modę młodzieżową w Polsce i w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej. Szczerze powiedziawszy, przy zakupie tej pozycji nawet nie zwróciłam uwagi, że w tytule jest wspomniane NRD. Dlatego też z większą uwagą skupiłam się na "wątku polskim". I jak sam tytuł wskazuje, polityka miała ogromny wpływ na to co ówczesna młodzież ubierała. Z resztą nie tylko polityka, ale również uwarunkowania gospodarcze kraju. Gospodarka planowana przyczyniała się do sporych opóźnień w łańcuchach produkcyjnych, powodując że wypuszczona na sprzedaż rzecz od razu była niemodna. W latach 50. pomimo rozluźnienia polityki państwa w stosunku do młodzieży i jej ubioru, ta szybko rozwijająca się moda młodzieżowa nie podobała się działaczom partyjnym - krytycznie odnoszono się do wszelkich trendów zachodnich.
Książka ta, to ogromne kompendium wiedzy z której możemy się dowiedzieć jakie trudności napotykali nasi rodzice żyjący w czasach PRL-u. Odkrywamy jak tłamszone były wszelkie objawy indywidualizmu i kreatywności. Poznajemy nazwiska projektantów tworzących w powojennych czasach oraz siłę amerykańskiego dżinsu, będącego wówczas marzeniem każdego młodego człowieka.
Książka jest bogato udokumentowana dużą ilością zdjęć co czyni ją jeszcze wartościowszą. Duża szczegółowość pozwala odpowiedzieć sobie na pytanie, czy młodym ludziom żyło się lepiej w NRD czy w PRL. Polecam udać się w taką podróż w czasie wraz z Anną Pelką a ja mogę tylko powtórzyć powszechnie znaną prawdę, że moda wraca!

Mój bookstagram: my.books.shelf

"Z [politycznym] fasonem" to książka, która bierze na warsztat modę młodzieżową w Polsce i w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej. Szczerze powiedziawszy, przy zakupie tej pozycji nawet nie zwróciłam uwagi, że w tytule jest wspomniane NRD. Dlatego też z większą uwagą skupiłam się na "wątku polskim". I jak sam tytuł wskazuje, polityka miała ogromny wpływ na to co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1089
999

Na półkach: ,

Zawsze mi się wydawało, że szarzyzna i słaba jakość ubrań w Polsce socjalistycznej była skutkiem braku lepszych materiałów oraz sensownych projektantów (Hase, Hoff i Antkowiak to jednak niewiele nazwisk jak na kilka dekad),tymczasem prawda jest nieco inna. Jak pokazuje książka Anny Pelki „Z [politycznym] fasonem”, za taki stan rzeczy odpowiadała przede wszystkim gospodarka planowa oraz zalecenia władz dotyczące stylu produkowanej odzieży.

O ile materiałów i dodatków rzeczywiście brakowało, wykwalifikowani projektanci z czasem się pojawili i pracowali w zawodzie. Niestety często natrafiali na bardzo prozaiczne przeszkody. Tak swoją pracę na rzecz wzornictwa odzieżowego wspominała Zofia Butrymowicz, artystka i projektantka tkanin:

Najsmutniejszą rzeczą byty kontakty z przemysłem, kompletne niezrozumienie celu tego, co robimy, przez ludzi pracujących w przemyśle. Warunki były bardzo ciężkie, maszyny stare, surowiec fatalny, więc według mnie było absolutną utopią wprowadzenie nowych wzorów do produkcji przemysłowej. Bardzo często jeździłam do Łodzi i do Żyrardowa, widziałam, jak się tkaczom mata osnowa, taki był fatalny len. Tracili masę czasu na reperowanie tej osnowy, a byli premiowani od ilości wyprodukowanych metrów, a nie od jakości. Jeśli im się kazało robić nowy wzór, to zanim go opracowali, zanim ustawili warsztat na ten nowy wzór, to nie dostawali premii, więc byli oporni, ze względów czysto ekonomicznych. Była to jedna z głównych przeszkód wprowadzania nowych wzorów do produkcji. [s. 64]

Ciąg dalszy:
http://czytankianki.blogspot.com/2014/07/z-politycznym-fasonem.html

Zawsze mi się wydawało, że szarzyzna i słaba jakość ubrań w Polsce socjalistycznej była skutkiem braku lepszych materiałów oraz sensownych projektantów (Hase, Hoff i Antkowiak to jednak niewiele nazwisk jak na kilka dekad),tymczasem prawda jest nieco inna. Jak pokazuje książka Anny Pelki „Z [politycznym] fasonem”, za taki stan rzeczy odpowiadała przede wszystkim gospodarka...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    85
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    12
  • Moda
    4
  • 2014
    2
  • PRL
    2
  • Fashion history
    1
  • O Niemcach, Germanach (DACH)
    1
  • 2. Posiadam - ebook
    1
  • MODA
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Z [politycznym] fasonem. Moda młodzieżowa w PRL i NRD


Podobne książki

Przeczytaj także