Żegnaj Kartezjuszu. Rozstanie z logiką w poszukiwaniu nowej kosmologii umysłu

Okładka książki Żegnaj Kartezjuszu. Rozstanie z logiką w poszukiwaniu nowej kosmologii umysłu Keith Devlin
Okładka książki Żegnaj Kartezjuszu. Rozstanie z logiką w poszukiwaniu nowej kosmologii umysłu
Keith Devlin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Goodbye, Descartes. The End of Logic and the Search for a New Cosmology of the Mind
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Język:
polski
ISBN:
8371801017
Tłumacz:
Barbara Stanosz
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
345
49

Na półkach: ,

Pozycja typowo branżowa, w skrócie...
Keith Devlin jest zdania, iż skoro wciąż mamy do czynienia z rozwojem i powstawaniem nowych szkół starających się analizować komunikację, znaczyć to musi, ni mniej ni więcej, że ludzkość w dalszym ciągu nie pojmuje dostatecznie dobrze zjawiska jakim jest owa komunikacja. W pewnym sensie całokształt dorobku badaczy nowego paradygmatu lingwistycznego jak i ich badania można określić mianem „nowej nauki” o komunikacji, przy czym jednym z jej wspólnych zagadnień są komunikacyjne zdolności człowieka jako gatunku.
Otóż stosując zapis logiczny zakładamy powszechnie, iż każde dowolne słowo posiada jedno, stałe znaczenie jasne dla każdego starającego się odczytać przekaz. Okazuje się jednak, że znaczenie jest nierozerwalnie związane z kontekstem.
Devlin przytacza chyba najsłynniejsze przykłady. Pierwszy to relatywność słowa „duży” – co w zasadzie jest duże? Mamy zarówno duże zwierze jak słoń jak i duże (jak na swoją normę) dziecko ludzkie. Również znane w języku angielskim próby rozróżnienia między słowem several i few które tłumaczę jako niedużo i kilka. Nie można w żadnym razie precyzyjnie określić jaka liczba przedmiotów określa kilka a jaka niedużo. Prowadzone w wielu krajach badania pokazały, że to nie tylko natura przedmiotów i ich liczba ma wpływ na to jak jesteśmy skłonni przyporządkowywać je do zbiorów niedużo i kilka. Także miejsce i otoczenie odgrywało tu ważną rolę. W takim świetle rozumiemy, że nie każdy komunikat języka jest możliwy do zinterpretowania w postaci jednego, uniwersalnego zapisu symbolicznego. Istnieje też pewne inne zjawisko, mianowicie w toku codziennej konwersacji ludzie tworzą nowe ujęcia, jednorazowe znaczenia dla potocznie rozumianych wyrażeń. Zwykle to przezwiska i żartobliwe pseudonimy pełnią taką rolę metaforycznych nowych użyć w kontekście, np: „rozmawiałem z bańką mydlaną”. W kontekście dialogu, intencjonalnie możemy odczytać, iż chodzi tu pewnie o jakąś osobę o takim przezwisku. Owe jednorazowe
określenia noszą często miano nonce sense, jako znaczenie ad hock, doraźne. Co ciekawe, Devlin zauważa, że nie trzeba uczyć ludzi jak należy korzystać z kontekstu, by rozumieć nawzajem swoje wypowiedzi.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Devlin zaproponował termin infon na określenie prostej, pojedynczej informacji. Współcześnie okazuje się, że tak zaproponowana teoria sytuacji stanowi rozszerzenie logiki klasycznej polegające na uwzględnieniu kontekstu. Klasyczna logika koncentrowała by się na prawej stronie relacji potwierdzania, gdyż sytuacja po lewej stronie traktowana byłaby jako stała. Trzeba pamiętać, że teoria sytuacji jest tylko jedną z wielu możliwych sposobów ujęcia kontekstu w analizie komunikacji językowej. Sama bowiem np. nie zakłada, iż komunikacja miałaby się opierać o jakieś reguły. Jakie by nie były intencje badaczy języka, muszą oni zgodnie przyznać, iż teorie uwzględniające kontekst mają jeszcze daleko do osiągnięcia poziomu ścisłości i jasności logiki zdań. Wydaje się więc, że dla
Devlina komunikacja jest procesem, dziedziną opartą nie na jednym jakowymś wyróżnionym filarze lecz o wiele charakterystycznych których każdy może być rozwijany na swój sposób, różnymi metodami.

Pozycja typowo branżowa, w skrócie...
Keith Devlin jest zdania, iż skoro wciąż mamy do czynienia z rozwojem i powstawaniem nowych szkół starających się analizować komunikację, znaczyć to musi, ni mniej ni więcej, że ludzkość w dalszym ciągu nie pojmuje dostatecznie dobrze zjawiska jakim jest owa komunikacja. W pewnym sensie całokształt dorobku badaczy nowego paradygmatu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    12
  • Przeczytane
    9
  • Nauka
    1
  • Studia v.2
    1
  • Na studia
    1
  • UPJP2
    1
  • Mam/miałam
    1
  • Lit. popularnonaukowa
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także