Żydzi nad Nilem. Od Ramzesa II do Hadriana

Okładka książki Żydzi nad Nilem. Od Ramzesa II do Hadriana Józef Mélèze-Modrzejewski
Okładka książki Żydzi nad Nilem. Od Ramzesa II do Hadriana
Józef Mélèze-Modrzejewski Wydawnictwo: The Enigma Press Seria: Biblioteka Zwojów: Tło Nowego Testamentu historia
historia
Biblioteka Zwojów: Tło Nowego Testamentu
Les Juifs d'Égypte de Ramsès II à Hadrien
The Enigma Press
2000-01-01
2000-01-01
Joanna Olkiewicz
Starożytność Żydzi Izrael Mojżesz Wyjście Egipt historia Egiptu historia Żydów Nil Ramzes II Hadrian Aleksandria Septuaginta Ptolemeusze

Na półkach: , , , , , , , ,

W swojej książce Józef Modrzejewski podjął próbę skrótowego przedstawienia przeszło tysiąca lat dziejów Żydów w Egipcie i sądzę, że jest to próba ze wszech miar udana. Losy narodu izraelskiego nad Nilem zostały w niej podzielone według klucza chronologicznego na trzy części: świt (okres faraoński i perski),zenit (okres ptolemejski) oraz zmierzch (okres rzymski). Każda z tych części ukazuje społeczność żydowską z wielu perspektyw. Czytelnik ma więc okazję zapoznać się choćby z historią Wyjścia, zagadnieniem powstania greckiego przekładu Pisma Świętego, faktem istnienia żydowskiej świątyni w Leontopolis, czy początkami antysemityzmu. Pięknie zarysowane zostało zjawisko etnicznej, religijnej i kulturowej różnorodności kraju nad Nilem. Dotyczy to zwłaszcza Aleksandrii. Autor, specjalista w dziedzinie starożytnego prawa, zwrócił także uwagę na przepisy prawne, jakie dotyczyły Żydów w Egipcie. Szczególnie zaakcentował różnicę w sytuacji Żydów za Ptolemeuszów i w okresie rzymskim: w tym pierwszym stali oni na równi z Grekami, w tym drugim zrównano ich z ludnością miejscową. Praca pełna jest odniesień do różnorodnych źródeł takich jak papirusy, epigrafika, czy teksty literackie. Tablice i aneksy na końcu książki pozwalają lepiej zrozumieć omawiane terminy czy wydarzenia. "Żydów nad Nilem" cechuje ciekawa i ładnie napisana narracja. Z całą pewnością jest to książka godna polecenia, ukazująca początki wielu procesów, które miały później kształtować oblicze świata.

Tomasz Babnis

• Starożytność
  • Starożytność
  • Egipt
  • Do kupienia
  • Zbiory
  • Historia (Robocza bibliografia)

Dodaj cytat z książki Żydzi nad Nilem. Od Ramzesa II do Hadriana