Wyprawy krzyżowe i państwa krzyżowców

Okładka książki Wyprawy krzyżowe i państwa krzyżowców Andrew Jotischky
Okładka książki Wyprawy krzyżowe i państwa krzyżowców
Andrew Jotischky Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
historia
Książka i Wiedza
2007-01-01
2007-01-01
Eugeniusz Możejko

Być może nie jest to dzieło tak monumentalne jak trylogia Runcimana jednak zdecydowanie warte uwagi. Dostajemy tutaj brytyjskie spojrzenie na dzieje wypraw krzyżowych podane w bardzo przystępny sposób. Literatura na temat krucjat jest obecnie bardzo bogata ale ta książka pod pewnymi względami można by powiedzieć wyróżnia się na tle innych.

Same dzieje obejmujące okres od organizacji I krucjaty w latach 90 XI wieku do upadku Akki w 1291 roku są opisane bardzo zgrabnie. Nie ma tutaj takiego natłoku nazwisk i informacji jak u Runcimana a wiele wątków pobocznych jest pominiętych. Główny ciąg wydarzeń przedstawiony jest natomiast w sposób bardzo klarowny co jest głównym atutem pozycji Jotischkyego. Prócz suchych informacji na uwagę zasługują też próby analizy poszczególnych okresów egzystencji państw frankijskich w Lewancie. Dodatkowym atutem są przejrzysta bibliografia i wykaz tekstów źródłowych, kalendarium czy biogramy ważniejszych postaci.

Całość daje całkiem niezły obraz ruchu krucjatowego od jego rozpoczęcia do naturalnego upadku w XIV wieku skondensowany na zaledwie 300 stronach. Jeśli ktoś szuka takiego kompendium to pozycja będzie jak znalazł natomiast bardziej zainteresowanych tematem odsyłam do tekstów źródłowych czy innych pozycji (Runciman, Riley Smith, Mayer) by wymienić tylko najsławniejszych.

Same dzieje obejmujące okres od...

• Krucjaty
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Średniowiecze
  • E-półka
  • Chcę przeczytać średniowiecze

Dodaj cytat z książki Wyprawy krzyżowe i państwa krzyżowców