Kochaj bliźniego swego

1991-01-01
Ryszard Wojnakowski
Ryszard Wojnakowski

Na półkach: , , , ,

Muszę przyznać, że z powieści Remarka porwała mnie i oczarowała najmniej, choć to wciąż kawał wielkiej prozy, która pokazuje okropny los imigrantów w latach 30, przeprowadzając nas przez całą Europę. Wiedeń, Praga, Paryż, Szwajcaria... biedni ci nasi bohaterowie, oj biedni. Jak zwykle moc pięknych cytatów, prostych i brutalnych, oddajacych doskonale życiowe prawdy.

Po raz pierwszy czytałem w latach siedemdziesiątych jako powieść o czasach strasznych, ale minionych. Dziś przy powtórnej lekturze myślę sobie, jak obecnie blisko jest do powtórki z historii nie tylko w mojej Ojczyźnie.

Przepiękna, choć napisana bardzo prostym, w mojej ocenie nawet żołnierskim językiem. I w sumie trudno się dziwić, skoro porusza temat ludzi, którzy nie istnieją "ani tu, ani tam". Musiało to być okropne, cały czas trwać w zawieszeniu, z którego w żaden sposób nie sposób się wyrwać. Czasami szczęście pozwala na odmianę losu - ale pytanie, za jaką cenę. Jak dla mnie jednak najważniejszym przesłaniem tej książki jest ukazanie, że zbrodnią są nie tylko obozy śmierci czy wysyłanie na front tysięcy żołnierzy - ale zbrodnią jest także obojętność.

„Brutalna epoka. Pokój umacnia się przy pomocy dział i bombowców, a humanizm przy pomocy obozów koncentracyjnych i pogromów. Nastąpiło odwrócenie wszystkich wartości. Agresor jest dzisiaj strażnikiem pokoju, a człowiek bity i ścigany - burzycielem ładu na świecie. I istnieją całe narody, które w to wierzą.”

E. Remarque „Kochaj bliźniego”.

Tę książkę kupiłam jeszcze kiedy byłam studentką, jest zaczytana do dziur, i znowu po nią sięgnęłam żeby znaleść historie, które się znowu niestety powtarzają we współczesnym świecie. Jest o emigrantach, więźniach politycznych, niesprawiedliwości i wojnie, ale też o przyjaźni, miłości, wierze i nadziei.

Wierzę że ta niesprawiedliwość i bezprawie w moim ojczystym kraju niedługo się skończą. A żeby dodać otuchy więźniom politycznym na Białorusi można im napisać listy, nawet będąc w innym kraju - vkletochku.org

E. Remarque „Kochaj bliźniego”.

Tę książkę kupiłam jeszcze kiedy...

to już kolejna pozycja Remarque, jaką miałam przyjemność czytać i jak dotąd najlepsza. Z humorem przedstawia realia emigranckiego życia w przededniu II wojny światowej. Styl pisarza całkowicie do mnie przemawia, barwne postacie, pełne mądrości i przesłania dialogi, a przy tym realność zdarzeń zaprezentowana bardzo gustownie. Takich pisarzy współcześnie już nie ma albo jest ich bardzo niewiele.

Remarque jak to Remarque ;) Niby wiadomo o czym będzie, ale czyta się dobrze i wciąga. Tym razem temat emigrantów, bezpaństwowców, poruszany min. w "Łuku triumfalnym", który uchodzi za najlepszą powieść autora. Jednak od "Łuku" jest lekturą lżejszą, przystępniejszą, szczególnie dla osób nie mających wcześniej styczności z prozą Remarque'a. I można powiedzieć, że jest całkiem optymistyczna jak na tego pisarza ;).
Polecam.

Jak to u Remarque'a - smutne opowieści, trudne tematy. A jednak pomiędzy tym wszystkim nadzieja.
Ta powieść jest mniej przygnębiająca niż inne Remarque'a, może dlatego łatwiej się ją czyta.

Książka warta lektury. We współczesnej Polsce nikt nie pozbawi nas obywatelstwa, a dzięki strefie Schengen życie czy praca w krajach Europy zachodniej nie jest już przywilejem nielicznych. Myślę, że w tym kontekście warto uzmysłowić sobie, że niespełna 90 lat temu w czasach budzącego się faszyzmu/nazizmu oraz wzrastającego antysemityzmu, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej życie wielu Europejczyków (w tym także Niemców) bynajmniej nie przypominało sielanki. Bohaterowie książki Remarqua przerzucani z jednej granicy na drugą, wiedli nieludzki żywot, choć i tak należeli do szcześliwców, którym udało się umknąć za granicę przed prześladowaniami przez aparat państwowy w nazistowskich Niemczech. Książka „Kochaj bliźniego swego” została w dodatku napisana przez człowieka, który doświadczył wojny i emigracji na własnej skórze, a tym samym jest ona wiarygodnym obrazem tamtych czasów.

Ta powieść to hołd dla wszystkich udręczonych wieczną tułaczką emigrantów, którym na drodze normalnego życia stanęła polityka. Remarque problem uchodźstwa znał z autopsji, dlatego pewnie tyle tutaj wiarygodnych emocjonalnych scen. Cały kalejdoskop postaw w stosunku do drugiego człowieka napisana niepowtarzalnym stylem. Remarque, po prostu.

Cześć
Dawno temu wpadła mi do rąk ta książka. Polecona jako dobra.
I rzeczywiście jest. Napisana przyjemnie, emocjonalnie.
Zostawia ciepło w serduszku. A to co najważniejsze w tej książce
to swego rodzaju humanizm. Bycie człowiekiem do końca.
UWAGA kurczak i jaja.

Cześć
Dawno temu wpadła mi do rąk ta książka. Polecona jako dobra.
I rzeczywiście jest. Napisana przyjemnie, emocjonalnie.
Zostawia ciepło w serduszku. A to co najważniejsze w tej książce
to swego rodzaju humanizm. Bycie człowiekiem do końca.
UWAGA kurczak i jaja.

Erich Maria Remarque Kochaj bliźniego swego Zobacz więcej