Chelsea Londyn

Giganci futbolu
Buchmann
2014-05-07
2014-05-07

Okładka książki Za punktem K. Rozmowy nie tylko o tym, co widać na skoczni Jakub Radomski, Natalia Żaczek
Za punktem K. ... Jakub Radomski, Nat...
Okładka książki Ludzie ze złota Edyta Kowalczyk, Jakub Radomski
Ludzie ze złota Edyta Kowalczyk, Ja...

Krótki opis historii Chelsea FC. Starych fanów raczej nie zaskoczy, ale dla nowych kibiców bądź dla niezaznajomionych z tematem będzie to przyjemna lektura o niebieskiej części Londynu.

Kolejna z serii książek o wielkich klubach. Kolejna, którą przeczytałem z przyjemnością.

Czytanie o Chelsea sprawia mi taką samą przyjemność jak oglądanie jej meczów. Nic więc dziwnego, że gdy na wyprzedaży znalazłam książkę Jakuba Radomskiego o moim ulubionym klubie piłkarskim, bez wahania zdecydowałam się ją kupić. A nuż dowiem się czegoś nowego, a jak nie, to chociaż utrwalę w pamięci to, co już wiem.

Wchodząca w skład serii „Kluby piłkarskie” monografia Jakuba Radomskiego poświęcona Chelsea Londyn, a raczej Chelsea FC, jest całkiem interesują pozycją dla niewymagających miłośników futbolu, co oznacza, że może nie być równie satysfakcjonującą lekturą dla kibiców klubu z zachodniego Londynu.

Książka zawiera podstawowe informacje o początkach Chelsea w angielskiej lidze, jej sukcesach i wywalczonych trofeach, byłych i obecnych zawodnikach The Blues, menadżerach, właścicielu, kibicach oraz stadionie, na którym Chelsea od powstania klubu rozgrywa swoje mecze. Wadą tej książki jest fakt, iż powstawała na początku 2014 roku, co oznacza, że dziś wiele z informacji w niej zawartych jest nieaktualnych. Jak wiemy, Chelsea zdobyła kolejne mistrzostwo, ale dopiero w sezonie 2014/2015, Lampard, Cole i Cech ku rozczarowaniu kibiców po wielu latach pożegnali się z klubem, Torres odszedł do Milanu, by wrócić do ukochanego Atletico, Didier Drogba zdążył znów wzmocnić atak Chelsea, by potem po raz kolejny opuścić Fulham Road, a Romelu Lukaku raczej nie będzie przyszłością The Blues. To oczywiście tylko niektóre ze zmian, jakie zaszły na przestrzeni zaledwie dwóch sezonów w klubie ze Stamford Bridge. Nie od dziś wiadomo, że w piłce nożnej wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie, a Chelsea jest tego najlepszym przykładem.

Książkę czyta się dosyć szybko, co jest zasługą po pierwsze tematyki, a po drugie dużej czcionki oraz wielu fotografii. Znaleźć w niej można również trochę statystyk, choć są to raczej informacje podstawowe, które należałoby uzupełnić. Anegdotki zamieszczone w sylwetkach obecnych piłkarzy są nawet interesujące, tyle że wielokrotnie powtarzane, a więc znają je pewnie nie tylko kibice Chelsea. Nie wiem, czy dzięki nim dowiedziałam się czegoś nowego o moich ulubionych zawodnikach. Lampard strzelający gola reprezentacji Polski, żartowniś Hazard, który przez dowcip opóźnił samolot drużyny narodowej, strzelający z wiatrówki w ośrodku treningowym oraz zdradzający żonę z tabunami kobiet Ashley Cole czy skandaliczne zachowanie Johna Terry’ego 12 września 2001 r. na Heathrow. Wszystko to już słyszałam, ale pewnie są i tacy, którzy nie mają o tym pojęcia. Rzeczywiście pojawia się trochę poważniejszych błędów i drobnych pomyłek w stylu tej, że Manchester pokonał Chelsea w finale Champions League w 2009 r. W innym miejscu pojawia się maj 2008 roku, więc jestem pewna, że to literówka, a nie efekt niewiedzy autora. Trzeba na tego typu usterki po prostu przymknąć oko. Książka całkiem przyzwoita, da się przeczytać, zwłaszcza jeśli ktoś interesuje się piłką nożną.

PS. Przy okazji zapraszam również na swój blog poświęcony Chelsea FC:

Wchodząca w skład serii „Kluby piłkarskie” monografia...

Obowiązkowa lektura dla każdego fana Chelsea, trochę historii, statystyk i multum opisów obecnych piłkarzy/legend. Niestety jest dużo rażących błędów, do których zalicza się sam tytuł. Nie ma takiego klubu jak Chelsea Londyn, jest Chelsea FC. Poza tym książka bardzo przyjemna :)

Niezbędna książka dla każdego kibica Chelsea. Bardzo dobrze mi się ją czytało. Książka jest na ten czas dosyć aktualna (końcówka sezonu 2013/2014). Po za błędami szczegółowymi takimi jak np. Finał z Manchesterem united w 2009 roku nie ma się do czego przyczepić. Niestety mi odkleiła się 1/4 książki, tzn odlepiły się strony od okładki i powstała z tego taka mini książeczka. Jednak przy ocenie nie brałem tego pod uwagę, mam nadzieję ,że to tylko moja nieudolność :)

dużo ciekawych anegdotek o zawodnikach :) Dla fana Chelsea bardzo przyjemna lektura !

• Sport
  • Chelsea