El Clasico. FC Barcelona kontra Real Madryt

sport
978-83-62478-90-3
Maciej Studencki
FC Barcelona Real Madryt Królewscy el clasico piłka nożna

"On bije żonę, bije swoją żonę. Ga-zza bije swoją żonę!"

Na półkach: , , , ,

Historia najwspanialszej rywalizacji w historii futbolu. Lektura obowiązkowa dla fanów tematu.

Nie dałam rady w całości. Może kiedyś odważę się powrócić do czytania, ale na razie powiem tylko - dla zorientowanego fana piłki nożnej ilość błędów rzeczowych nie do przetrawienia.

El Clasico- Określenie, które rozpala każdego kibica piłki nożnej a zwłaszcza Primera Division. Pojedynki Realu Madryt i FB Barcelona- dwóch piłkarskich gigantów od zawsze cieszyły się zainteresowaniem kibiców z całego świata.
Richar Fitzpatrick postanowił zagłębić się w temat i w swojej książce poza stricte sportowymi faktami przedstawia czytelnikom również...

Napisana bardzo fajnym językiem i naprawdę ciekawa. Rzeczywiście nie tylko o futbolu, ale o hiszpańskiej i katalońskiej mentalności. Sporo o okresie panowania Franco i sporo o rywalizacji Guardiola - Mourinho. Momentami naprawdę zabawna.

Nie nastawiałam się na nie wiadomo ile. Miałam tylko nadzieję na jakieś nowe odkrycia, historyczne fakty, pikantne szczególiki - a w szczególności z okresu rządów Franco. Co otrzymałam? Gniot. Gniot, który strasznie ciężko się czyta, gniot który jest po prostu nudny. I nie wiem, czy to wina przekładu, czy autora (tutaj naprawdę warto odpuścić sobie jakiekolwiek żarciki na...

Czytając miałam wrażenie, że jestem niemym świadkiem opowiadanej historii.

Książka całkiem ciekawa. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych dwóch klubów. Podobało mi się też to, że autor jest bardzo obiektywny i stara nam się przybliżyć, przynajmniej w jakiejś części, historię zarówno jednej jak i drugiej drużyny. Nie ma żadnego faworyzowania. Ciekawa pozycja dla wszystkich miłośników Ligi Hiszpańskiej.

Dość ciekawy zbiór wydarzeń i anegdot dotyczących potyczek Barcy z Realem. Szkoda tylko, że autor przede wszystkim skupił się na współczesnych bataliach Guardioli z Mourinho. Za mało historii w tej historii.

• Chcę w prezencie
  • 2015