El Clasico. FC Barcelona kontra Real Madryt

2012-11-09
978-83-62478-90-3
Maciej Studencki
FC Barcelona Real Madryt Królewscy el clasico piłka nożna

El Clasico- Określenie, które rozpala każdego kibica piłki nożnej a zwłaszcza Primera Division. Pojedynki Realu Madryt i FB Barcelona- dwóch piłkarskich gigantów od zawsze cieszyły się zainteresowaniem kibiców z całego świata.
Richar Fitzpatrick postanowił zagłębić się w temat i w swojej książce poza stricte sportowymi faktami przedstawia czytelnikom również historyczne podłoże konfliku między klubami i relacje piłkarzy czy wszystko to, co powinien wiedzieć każdy fan zarówno Realu, jak i Barcy.

Autor wiele miejsca poświęca historii obu klubów i politycznemu podłożu konfliktu, gdyż El Clasico nigdy nie było rywalizacją jedynie sportową. Już lokalizacja obu klubów daje powód do sporów: Real- klub ze stolicy Hiszpanii i FC Barcelona nazywana dumą Katalonii- regionu, który walczy o oderwanie się od władz Hiszpanii, z resztą również gwiazdy Barcelony takie jak: Gerard Pique i były trener klubu- Pep Guardiola otwarcie deklarują popracie dla tej idei, w odwecie kibice Realu na każde El Clasico, oprócz rekwizytów klubowych zabierają ze sobą również flagi Hiszpanii czy rozzłaszczają barcelończyków.

Fitzpatrick pokazuje w swojej książce pewien bardzo ciekawy aspekt: te kluby to nie tylko piłka nożna, to całe przedsiebiorstwa, dobrze naoliwione maszyny do robienia pieniędzy o perfekcyjnie prowadzonym marketingu. Piłka nożna to sport, w którym w dużej mierze rządzą pieniądze i wielu cyników twierdzi, że jedynymi osobami, które naprawdę kochają swój klub są kibice, choć według mnie jest to dość krzywdząca opinia. Oczywiście jest cała masa piłkarzy, którzy za odpowiednie pieniądze zagraliby wszędzie, bo nie wiem jakie inne powody mogą kierować zawodnikami, którzy przechodzą z Realu do Barcelony i odwrotnie, jednak jest też wielu takich, którzy są wierni swoich klubom i spędzają w nich niemal całą karierę jak np. Carles Puyol z Barcelony. Zdarza się również tak, że to kluby rezygnują z naprawdę oddanych piłkarzy czego przykład mieliśmy w ubiegłym roku, kiedy to z Realem rozstał się Iker Casillas, który z klubem związany był od 9-tego roku życia. Myślę, że w tamtym momencie, podczas pamiętnej konferencji prasowej Casillasa, nie było kibica Realu, który patrzył na to spokojnie, bez żalu czy złości.

Niestety piłka nożna bywa bezwzględna i bezwzględna jest również otwarta wojna Realu i Barcelony, która mam wrażenie jeszcze bardziej przybrała na sile w czasie kiedy Real był prowadzony przez chyba najbardziej charyzmatycznego obecnie trenera- Jose Mourinho, który wielokrotnie na konferencjach prasowych prowokował rywala i krytykował pracę sędziów. Co prawda Mourinho z Realem pożegnał się już jakiś czas temu, ale to wcale nie oznacza poprawienia stosunków dwóch hiszpańskich gigantów.
Bo tak to już z nimi jest: Real i Barcelona to wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć, nakręcają się wzajemnie, motywują do lepszej gry i sprawiają, że rywalizacja w Primera Division jest wyjątkowo zaciekła.

I właśnie o tym wszystkim i nie tylko o tym pisze w swojej książce Fitzpatrick. "El Clasico..." to kompedium wiedzy o rywalizacji Realu i Barcelony okraszone ciekawymi komentarzami i anegdotami, napisane tak, ż nie da się przy tym nudzić. Zdecydowanie polecam każdemu, kto chciałby zrozumieć na czym polega ta odwieczna rywalizacja;)

Nie nastawiałam się na nie wiadomo ile. Miałam tylko nadzieję na jakieś nowe odkrycia, historyczne fakty, pikantne szczególiki - a w szczególności z okresu rządów Franco. Co otrzymałam? Gniot. Gniot, który strasznie ciężko się czyta, gniot który jest po prostu nudny. I nie wiem, czy to wina przekładu, czy autora (tutaj naprawdę warto odpuścić sobie jakiekolwiek żarciki na temat ligi hiszpańskiej). Kolejna rzecz, która mnie - nie będę kłamać - wkurzyła, to fakt, że 2/3 objętości książki traktowało o Klasykach z ostatnich lat, z czasów, gdy trenerami byli Mourinho i Guardiola oraz o ich rywalizacji. Oczywiście, były one - te mecze - ciekawe i ociekały pikanterią, ale przecież oba kluby istnieją od ponad wieku i nie wierzę, że tak mało można było o tym napisać. Chwyt marketingowy? Może. Kolejna gwiazdka poleciała - bo chciałam dać 5 - za rażące błędy. I tutaj już nie wiem skąd to się wzięło, ale stawiam na winę tłumacza. Centrocampista czy centrodefensa (po hiszpańsku: środkowy pomocnik/środkowy obrońca) - no oczywiście, nie ma różnicy. :) Tak samo, jak pomylenie Andaluzji z Portugalią. Denerwujące były również pozbawione sensu wtrącenia i opisy, które potem miały takie znaczenie, że... nie miały go wcale. Ale i tak autor przepięknie przedstawił wszystkie możliwe WADY i GRZECHY obu drużyn, przez połowę książki powołując się na mieszkającego od kilkunastu-kilkudziesięciu lat w Hiszpanii Anglika, który prowadzi program ogólnosportowy w Canal+. Bo przecież on wie najwięcej o hiszpańskiej mentalności. (A w programie gada wiele głupot i obrzuca Real błotem.)
Reasumując ten długi wywód - książka niespecjalnie ciekawa, nie wnosząca prawie niczego do życia wiernych fanów La Liga, ale dobra dla osób, które chcą przeczytać i odkryć absolutnie wszystko o swojej ulubionej drużynie.
P.S. Jak bardzo się cieszę, że nie zdecydowałam się na wyrzucenie tych prawie 40 zł w błoto, tylko udało mi się ją pożyczyć... :)

Książka całkiem ciekawa. Można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat tych dwóch klubów. Podobało mi się też to, że autor jest bardzo obiektywny i stara nam się przybliżyć, przynajmniej w jakiejś części, historię zarówno jednej jak i drugiej drużyny. Nie ma żadnego faworyzowania. Ciekawa pozycja dla wszystkich miłośników Ligi Hiszpańskiej.

Historia najwspanialszej rywalizacji w historii futbolu. Lektura obowiązkowa dla fanów tematu.

Dość ciekawy zbiór wydarzeń i anegdot dotyczących potyczek Barcy z Realem. Szkoda tylko, że autor przede wszystkim skupił się na współczesnych bataliach Guardioli z Mourinho. Za mało historii w tej historii.

Nie dałam rady w całości. Może kiedyś odważę się powrócić do czytania, ale na razie powiem tylko - dla zorientowanego fana piłki nożnej ilość błędów rzeczowych nie do przetrawienia.

Czytając miałam wrażenie, że jestem niemym świadkiem opowiadanej historii.

Czytając miałam wrażenie, że jestem niemym świadkiem opowiadanej historii.

"On bije żonę, bije swoją żonę. Ga-zza bije swoją żonę!"

"On bije żonę, bije swoją żonę. Ga-zza bije swoją żonę!"

• Sport
  • 2015