Woziłam arabskie księżniczki. Opowieść szoferki o najbogatszych księżniczkach świata (oraz ich służących, nianiach i jednym królewskim fryzjerze)

- Tytuł oryginału:
- Driving the Saudis. (A Chauffer's Tale of the World's Richest Princesses (and their servants, nannies and one royal hairdresser)
- Data wydania:
- 2014-06-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-06-16
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324025114
- Tłumacz:
- Dorota Malina
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Tytuł oryginału:
- Driving the Saudis. (A Chauffer's Tale of the World's Richest Princesses (and their servants, nannies and one royal hairdresser)
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2014-06-16
- Liczba stron:
- 304
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324025114
- Tłumacz:
- Dorota Malina
Mają wszystko, co można kupić za pieniądze, ale żyją w złotej klatce
Wynajęty za kilkadziesiąt tysięcy dolarów pokój dla serwisu do herbaty, walizki pełne pieniędzy, niekończące się zakupy w najdroższych butikach i serie operacji plastycznych traktowanych równie lekko, co wizyta u fryzjera – to wszystko zobaczyła autorka tej książki, zatrudniona jako szoferka dla saudyjskich księżniczek i ich świty podczas ich wizyty w Ameryce.
Za granicą Allah nie patrzy. Poza swoim krajem Saudyjki mogą się ubierać jak chcą. W dalekiej Ameryce zrzucają hidżaby i ubierają się w minispódniczki z najnowszych kolekcji od drogich projektantów.
Mają wszystko, co można kupić za pieniądze, ale żyją w złotej klatce.
Czy ubrane w kreacje od Diora i Chanel, ale traktowane jak własność swoich mężów, arabskie księżniczki są szczęśliwe?
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Limuzyny, Chanel i księżniczki w złotej klatce
Jayne Amelia Larson, niedoszła gwiazda Hollywood i producentka filmowa, z powodu kryzysu w branży podejmuje pracę luksusowego szofera. Jej pasażerami są wielkie gwiazdy i celebryci, a już wkrótce bardziej ekskluzywna klientela: tytułowe saudyjskie księżniczki. Przez siedem tygodni Larson będzie na każde ich skinienie, a kiedy pojedzie odebrać bogate panny z lotniska, przeżyje pierwszy szok, bo zamiast skromnych, schowanych za hidżabami niewiast zobaczy atrakcyjne kobiety, ubrane w seksowne kreacje od znanych projektantów. Sokoli wzrok Allaha widać nie sięga za granice ich ojczyzny. Autorka dziwić się będzie częściej, co nie przeszkodzi jej barwnie i wnikliwie pokazać specyfikę arabskiej kultury i różnice obyczajowe.
Larson otwiera przed czytelnikiem drzwi bajkowego świata, ale za nimi rozpościera się widok dość odmienny od tego, do jakiego przyzwyczaiły nas „Baśnie tysiąca i jednej nocy”. Uważna obserwatorka nie wyciąga pochopnych wniosków, nie wystawia ocen swoim bohaterom, raczej stara się być obiektywna i pełna zrozumienia dla ich (irracjonalnego niekiedy) postępowania. Ale nie tylko o księżniczkach pisze Larson. Przedstawia fakty ze swojego życia, a także ważne daty i wydarzenia z historii Arabii Saudyjskiej. Sporo w jej książce interesujących obserwacji ludzkich zachowań w ogóle, jest trochę o byciu aktorem nie tylko w filmie, ale i w życiu, są też nieco gorzkie refleksje na temat jej rodaków i boskiego Hollywood.
Po tej lekturze świat arabskich księżniczek i bajecznie bogatych szejków już nie wydaje się taki wspaniały, a bogactwa atrakcyjne. Ich życie to złota klatka, a one zdają się bierne i z rezygnacją przyjmują swój los, podporządkowany odwiecznej tradycji. Miejscami jest ta opowieść gorzka, miejscami wzruszająca, na przykład gdy Larson pisze o wierze i religii albo o zachowaniu służących. Choć normy rządzące ich życiem wydają się nam niezrozumiałe, autorka stara się nas przekonać, że w zasadzie wcale nie dzieli nas taka duża przepaść, a jej bohaterowie są do nas bardziej podobni, niż byśmy się spodziewali.
„Woziłam arabskie księżniczki” czyta się rewelacyjnie nie tylko ze względu na oryginalną tematykę, ale też dzięki poczuciu humoru autorki i ironii. Larson ma spory dystans do siebie, który pozwala jej przetrwać życiowe zawirowania i wyjść z nich albo cało, albo tylko lekko poturbowaną. Autorka traktuje swoją pracę poniekąd jako kolejne życiowe doświadczenie, które uważa za warte podzielenia się z czytelnikami.
Nie jest to stricte powieść autobiograficzna. Autorka zmieniła też imiona bohaterów, niektórzy z nich są konglomeratem kilku rzeczywistych osób. Ale nie wpływa to rzetelność opisanych zdarzeń i wiarygodność postaci. Napisana potoczystym językiem, z wartką akcją i ciekawymi spostrzeżeniami książka plasuje się gdzieś pomiędzy literaturą faktu, powieścią obyczajową a reportażem. I choć przydługi wstęp (wyglądający jak promocja osoby autorki) może w pewnym momencie znużyć, warto po książkę sięgnąć. Choćby po to, żeby przekonać się, jaką wartość ma kobieta w krajach arabskich, po co bogaczom prywatny psychiatra i czy warto było podjąć często upokarzającą pracę, by otrzymać wymarzony napiwek.
Magdalena Świtała
Popieram [ 20 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Imponowały mi też ich książęce tytuły. Teraz wiem, że są to tylko puste nazwy, odziedziczone po dalekim przodku, który podbił albo wybił sąs...
RozwińMało prawdopodobne wydało mi się to, że kawałek boczku bierze prysznic, a co dopiero że doznaje orgazmu.
(...), pachnące świece z wosku sojowego wyprodukowane bez naruszania praw istot żywych (kto i dlaczego chciałby krzywdzić soję?).
Opinie [114]
Książkę czyta się lekko jednakże, nie jest zbytnio interesująca. Fakt opowiada o arabskich księżniczkach, które po opuszczeniu kraju szastają pieniędzmi na lewo i prawo, ale nic więcej.
Pokaż mimo toMi się akurat tą książkę bardzo przyjemnie czytało :). Jako książkę pojedynczą (bez kolejnych części) i równocześnie reportaż, oceniam tą książkę na 9/10, ponieważ bardzo mi się podobała :)
Pokaż mimo toKsiazka wypada blado na tle bestsellefow o temetyce arabskiej, ktorymi dzis zachwycaja sie wszystkie Polki,byc moze dlatego ,ze ksiazka zostala napisana dosc dawno I jest raczej opisem osobistych doswiadczen jednej osoby I nie zawiera wielu zwotow akcja.
Pokaż mimo toPozycja dobra, jednak oczekiwałam po niej więcej. Wydaje mi się, że nie uzyskałam odpowiedzi na pytanie zawarte na okładce. Książkę można przeczytać, ale czy warto? Tego nie jestem pewna.
Pokaż mimo to„Woziłam Arabskie Księżniczki” to opowieść amerykanki, która pracowała dla saudyjskiej rodziny jako ich szofer. Generalnie niewykorzystany potencjał tematu. Więcej:
Pokaż mimo tohttps://slademksiazek.pl/czy-jayne-amelia-larson-odsloni-saudyjskie-tajemnice/
Książka jest oparta na przeżyciach autorki. Autorka po nie udanej karierze aktorskiej próbuje zarobić trochę pieniędzy jako szofer. Udaje jej się dostać pracę szofera królewskiej rodziny z Sudanu. Jest zafascynowana bogactwem, wyglądem księżniczek saudyjskich oraz nastawiona na bardzo duży zarobek. Niestety rzeczywistość okazuje się inna.
Pokaż mimo toNudy...
Pokaż mimo toKsiążka dobitnie pokazuje, jak wygląda życie rodziny królewskiej, ale i jaką rolę odgrywa tam kobieta szofer. Jednak sposób narracji, dynamika wydarzeń, lekkość pióra. Tego zabrakło. Na tle "Śmiejąc się w drodze do meczetu" wypada zdecydowanie słabiej.
Pokaż mimo toMoże przeczytana w otoczeniu innych książek sprawiłaby lepsze wrażenie.
Przyznaję, że mam spory problem z tą książką bo do końca nie rozumiem celu (poza stricte komercyjnym) po co w ogóle ta książka została napisana i wydana.
więcejAutorka, aspirująca producentka, aktorka, scenarzystka, w momencie kryzysu finansowego podejmuje się pracy szofera. Jednym z zadań jakie zostają jej przydzielone jest siedmiotygodniowe towarzyszenie saudyjskiej rodzinie...
Nie jestem do końca pewna czy to opowieść o księżniczkach i ich królewskiej świcie. To nie jest też raczej opowieść o pani szofer, choć na początku na swój temat trochę przynudzała. Według mnie to raczej przypowieść o tym, że tak jak każda władza deprawuje, tak duże pieniądze zawsze psują. I jeszcze o tym jak bardzo chcemy czuć się lepszymi od innych, bo mamy tytuł...
więcej