Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski (1755—1816)

Okładka książki Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski (1755—1816) Paweł Maciejko
Paweł Maciejko Wydawnictwo: Wydawnictwo w Podwórku historia
historia
The Mixed Multitude: Jacob Frank and the Frankist Movement, 1755-1816
Wydawnictwo w Podwórku
2015-02-19
2015-02-19
Żydzi mesjasz historia religii

Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...

Nie tylko jest to książka pasjonująca i porywająca, ale również ogromnie ważna, ponieważ dochodzi w niej do drobiazgowej analizy jednego z najniezwyklejszych i najbardziej wpływowych heretyckich ruchów, który przyczynił się do konkretnego ukształtowania polskiej kultury - wciąż praktycznie się o tym nie mówi.

Naprawdę bardzo dobra monografia ruchu frankistowskiego.
Autor analizuje ten niezwykle ciekawy ruch religijny, z wielu różnych stron. Przedstawia szeroki kontekst polityczny i społeczny całego zjawiska. Wiele miejsca poświęca na przybliżenie czytelnikowi podstaw doktryny Franka, a także tego jak się zmienia z czasem i pod wpływem okoliczności. Pokazuje również niejednorodność całego ruchu, który zaczął się różnicować w zależności od miejsca zamieszkania danych skupisk frankistów, zwłaszcza po śmierci samego Franka.
Dwa słowa o warsztacie autora. Ogromną zaletą tej monografii, jest to, że temat został potraktowany kompleksowo, przy użyciu chyba wszystkich możliwych źródeł oraz wykorzystaniu całej dostępnej na ten temat literatury. Bibliografia robi wrażenie. Trochę mało mi się podobały przypisy na końcu książki, ciężko trochę z nich korzystać w takim wypadku, ale rozumiem redaktora wydania, bo masa przypisów pod tekstem wielu irytuje, zwłaszcza nie wyrobionych w literaturze naukowej. Wielkim na pewno plusem jest język przystępny dla przeciętnego czytelnika w naukowej przecież pracy.
Polecam każdemu miłośnikowi historii, nawet jeśli historia polskich (i nie tylko) Żydów nie jest waszym ulubionym tematem.

P.S. Ciężko nie odnieść się przy okazji tej pracy do Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk. Ona sama się przyznaje, że korzystała w pracy nad powieścią z monografii Pawła Maciejko. Według mnie warto, tę książkę przeczytać przed sięgnięciem po powieść, zwłaszcza te osoby które ruchu frankistowskiego nie znają i nie mają o nim zielonego pojęcia. Jest to dobra podbudowa teoretyczna do powieści. Można przy okazji ocenić co jest prawdą historyczną a co fantazją Olgi Tokarczuk.

Naprawdę bardzo dobra monografia ruchu frankistowskiego.

Na półkach: , , , , , ,

Praca naukowa, i raczej przeznaczona dla osób, które mniej więcej orientują się w historii Żydów i judaizmie. Czytanie jej wymaga pewnego skupienia. Książka Maciejki omawia wiele kwestii i ujawnia zaskakujące fakty związane z frankistami, utwierdzając mnie w przekonaniu, że Frank był szarlatanem.

Przeczytanie tej książki uświadomiło mi jak bardzo "Księgi jakubowe" O. Tokarczuk przeleciały mi przez palce bez zahaczenia paznokciami, bez głębszego zakonotowania, o co dokładnie w tej historii chodziło. Albo więc jestem nieuważnym czytelnikiem, albo Tokarczuk jest rozmemłaną nudziarą.

Przeczytanie tej książki uświadomiło mi jak bardzo "Księgi jakubowe" O....

Fundament dla powieści Olgi Tokarczuk, "Księgi Jakubowe". Ciekawa, trudna, w której oprócz genezy ruchu Frankistowskiego, poznajemy prawa i zwyczaje starszych braci w wierze

• Judaica
  • Unikatowe polskie klimaty
  • Izrael/Żydzi
  • Polityka, publicystyka i ekonomia
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Okładka, która wpadła mi w oko

Dodaj cytat z książki Wieloplemienny tłum. Jakub Frank i ruch frankistowski (1755—1816)