Pogromca zwierząt

James Fenimore Cooper Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Sokole Oko (tom 1) powieść przygodowa
The Deerslayer
Sokole Oko (tom 1)
powieść przygodowa
Kazimierz Piotrowski
Kazimierz Piotrowski western Dziki Zachód Indianie

Bardzo fajna książka chociaż jej trochę brakuje do perfekcji.

Na półkach: , , , , ,

No nie czytam „Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka” ani regularnie, ani po kolei. Ale Cooper tak skonstruował swoje powieści, że wyrywkowe ich poznawanie absolutnie nie przeszkadza w zaprzyjaźnieniu się z bohaterami, a nawet pozawala pewne aspekty fabuły docenić.

„Pogromca Zwierząt” to pierwszy tom całego cyklu. Natty Bumppo i Chingachgook wkraczają na swoja pierwszą...

Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Aż trudno uwierzyć, że akcja dzieje się w przeciągu kilku dni. Koją ulubioną postacią jest oczywiście Hetty. Myślę, że każdy z nas powinien wziąć z niej przykład.

To jedna z części a właściwie to pierwsza część Pięcioksiągu. I trochę przyciężkawa. Przyznam, że gdybym od "Pogromcy.." zaczął swoja przygodę z Curwoodem, to pewno na tym by się ona zakończyła. Na szczęście najpierw był "Ostatni Mohikanian" i" Włóczegi Północy".

Błądząc między tymi nieodwiedzanymi regałami, gdzie się kurzą stare książki przygodowe, przypadkiem trafiłam na "Pogromcę Zwierząt". Autora od razu skojarzyłam, czytałam "Ostatniego Mohikanina", więc czemuż nie? Dopiero po otworzeniu na pierwszej stronie zorientowałam się, że "Ostatni Mohikanin" to druga część Pięcioksięgu Przygód Sokolego Oka, a w łapkach dzierżę właśnie...

Tym razem na warsztat rzucona została klasyka powieści przygodowych, książką rozpoczynająca najbardziej chyba znany cykl opowiadający o waśniach pomiędzy amerykańskimi osadnikami a Indianami. "Pogromca Zwierząt" to pierwsza książka Pięcioksięgu przygód Sokolego Oka, w skład którego wchodzi znany bardzo wielu osobom "Ostatni Mohikanin". Wszystkie powieści napisane zostały w...

Czyta się nieźle, czasem wręcz z zapartym tchem. Przeszkadza mi tylko i wyłącznie sposób prowadzenia narracji. Czuć, że była to powieść odcinkowa wydawana w jakiś periodykach, przez to trudno jest się zacząć identyfikować z akcją. Czasem też taki dopisek autora w stylu: "o tym dowiecie się w następnym rozdziale" psuje całą atmosferę zbudowaną do tego momentu.

Jak na sam poczatek przygód to jest dużo niedociagnieć.Czytajac 2 czesc czyli Ostatni Mohikanin jest wielka poprawa. Dialogi bardzo płytkie nie da sie odczuc tej Konfederacji Irokezów w tych czasach wojen pomiedzy Francja a Anglia. Meczyłem troche sie z ta ksiażka.

Hmm ... Książka bardzo fajna ale za długa, tzn. nie, że nie lubię długich książek ale w pogromcy jest za dużo opisów, dużo dziwnych rozmów. Ogólnie jak na książkę przygodową za mało się dzieje, ale jak się już akcja zacznie to jest to bardzo dobrze opisane. Potencjał jest i jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w kolejnych tomach o przygodach Sokolego Oka.

Na koniec ......

Potężna dawka klasyki, do której dawno nie zaglądałem. Czytałem w sumie na wyrywki, nawet do końca nie pamiętając, które części (poza oczywistym "Ostatnim Mohikaninem"), a że pamięć mam krótką, nie do końca wiedziałem czego się spodziewać.

Chociaż może nie do końca (:D). Coopera można postawić w jednym rzędzie z takimi mistrzami gatunku jak Dumas, Walter Scott, czy nasz...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Przygodowe
  • Indianie
  • Nie posiadam
  • W bibliotece
  • Dawno, dawno temu

Dodaj cytat z książki Pogromca zwierząt