Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim

Piotr Lipiński Wydawnictwo: JanKa literatura faktu
JanKa
literatura faktu

<backlog z innego forum>
Niby o konstrukcji komputera ale i o międzywojniu, wspinaczce, awiatyce, okupacji no i PRL. Mam wrażenie, że Lipiński wykorzystuje materiały zdobyte podczas prac nad pozostałymi pozycjami (Anoda, Bierut, Cyrankiewicz, Gomułka) ale robi to tak sprawnie, że jako czytelnik wychodzę z tego spotkania zadowolony.

Na półkach: , , , , ,

Geniusz. Tajny współpracownik. Hodowca świń. Niespełniony przedsiębiorca. Książka, która wciąga. Bardzo ciekawa historia ciekawego człowieka, którego kariera najpierw została złamana przez komunistyczny system PRL, a później nie potrafił się odnaleźć w "wolnej" Polsce. Polecam.

Osoba bohatera zasługuje na książkę - dobrze więc, że pojawiła się pozycja na ten temat.
Biografia Karpińskiego jest arcyciekawa, z licznymi pytaniami, na które należałoby odpowiedzieć. Na szczęście ta biografia sprawia, że lektura książki mija szybko, szczególnie gdy przewinąć wstawki historyczno-poetyczno-polityczne autora, nie wnoszące wiele do historii Karpińskiego, a...

Sny o potędze polskiego Billa Gatesa lat siedemdziesiątych XX w., którego innowacyjny komputer K-202 mógł podbić świat, niestety rozbiły się o siermiężną prozę życia PRL-u i poszły pasać kury i świnie, dosłownie...
Jeśli ktoś będzie szukał w tej książce jednej prostej odpowiedzi, dlaczego tak się stało, to jej tutaj, niestety, nie znajdzie.

Autor podaje wiele powodów, a z...

Zdecydowanie warta uwagi biografia jednego z geniuszy PRL-u, konstruktora Jacka Karpińskiego. Przygnębiająca, wziąwszy pod uwagę fakt, iż praktycznie do końca życia, poza nielicznymi i krótkimi okresami, pozostał niedoceniony.

„Historia kontrowersyjnego geniusza, który w PRL skonstruował komputer lepszy od zachodnich. Pozbawiony przez komunistów pracy informatyka, zajął się hodowlą świń.”
Czy wiedzieliście, że Polska miała swojego Billa Gatesa? Jacek Karpiński zapisał się na kartach historii jako wybitny talent informatyczny, typowo ścisły umysł, a jednak wyraźnie rozsmakowany w poezji Staffa,...

Już jakiś czas minął od przeczytania tej książki i jedyne uczucie jakie potrafię z nią powiązać, to dojmujący smutek. Jak wiele jeszcze straciliśmy ludzi i idei przez szeroko pojęty system, ignorancję i brak szerszego myślenia. A jednocześnie wstyd mi, że usłyszałam o Panu Karpińskim tak późno.

O Karpińskim pierwszy raz usłyszałem w końcu lat 70. ubiegłego stulecia. I to gdzie?! W ogólniaku, na lekcjach zwanych Zajęciami Praktyczno-Technicznymi!!! (Mam nadzieję, że jeszcze żyją ludzie pamiętający ówczesne ZPT-y ;). Pojawił się nowy nauczyciel (ze stopniem naukowym doktora), który twierdził, że był współpracownikiem genialnego inżyniera "zgnojonego" przez...

Bardzo dobra książka i świetna historia.

Dyskusje

• Ebook