Geniusz i świnie. Rzecz o Jacku Karpińskim

reportaż
JanKa
2014-02-21
2014-02-21

Okładka książki Mimo wszystko. Władysław Bartoszewski w rozmowie z Michałem Komarem Władysław Bartoszewski, Michał Komar
Mimo wszystko.... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu Anna Fostakowska, Piotr Głuchowski, Magdalena Grochowska, Magdalena Grzebałkowska, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Marcin Kącki, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kwaśniewski, Piotr Lipiński, Michał Matys, Irena Morawska, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Beata Pawlak, Monika Piątkowska, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Staszewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Witold Szabłowski, Mariusz Szczygieł, Leszek K. Talko, Wojciech Tochman
Made in Poland... Anna Fostakowska, P...
Okładka książki Korea Północna. Ostatni wielki brat Piotr Głuchowski, Marcin Kowalski
Korea Północna... Piotr Głuchowski, M...

<backlog z innego forum>
Niby o konstrukcji komputera ale i o międzywojniu, wspinaczce, awiatyce, okupacji no i PRL. Mam wrażenie, że Lipiński wykorzystuje materiały zdobyte podczas prac nad pozostałymi pozycjami (Anoda, Bierut, Cyrankiewicz, Gomułka) ale robi to tak sprawnie, że jako czytelnik wychodzę z tego spotkania zadowolony.

<backlog z innego forum>

Geniusz. Tajny współpracownik. Hodowca świń. Niespełniony przedsiębiorca. Książka, która wciąga. Bardzo ciekawa historia ciekawego człowieka, którego kariera najpierw została złamana przez komunistyczny system PRL, a później nie potrafił się odnaleźć w "wolnej" Polsce. Polecam.

Osoba bohatera zasługuje na książkę - dobrze więc, że pojawiła się pozycja na ten temat.
Biografia Karpińskiego jest arcyciekawa, z licznymi pytaniami, na które należałoby odpowiedzieć. Na szczęście ta biografia sprawia, że lektura książki mija szybko, szczególnie gdy przewinąć wstawki historyczno-poetyczno-polityczne autora, nie wnoszące wiele do historii Karpińskiego, a ukazujące poglądy własne autora.
Mamy w książce liczne komentarze współpracowników konstruktora i osób go mniej lub bardziej wspierających, brak jednak opinii adwersarzy, o których pisze (źle) autor wiele.
Brak w książce próby głębszego opisu konstrukcji Karpińskiego, realnego przybliżenia ich nowatorstwa i odniesienia do stanu urządzeń konkurencji. Wszystko, co otrzymujemy, to poprawny, ale nie urzekający opis życia i tworzenia kolejnych konstrukcji, a przecież opisywane fakty są po wielokroć zaskakujące i niecodzienne.
Sam autor przyznaje, że nie zdążył porozmawiać z bohaterem o jego dorosłym życiu prywatnym - czy nie mógł jednak spróbować dowiedzieć się o nim od innych osób w tym życiu obecnych i uczestniczących? Podobnie dość szeroko potraktowany wątek współpracy z tajnymi służbami nie znalazł w oczach autora uznania aby spróbować go poruszyć z bohaterem książki. Także o podejściu Karpińskiego do finansów, rozliczeń i innych spraw, które wiele mogłyby wyjaśnić w historii zakrętów życiowych Karpińskiego, dowiadujemy się niewiele i jakby przez przypadek.
Niepotrzebny jest zabieg burzenia chronologii zdarzeń - nie dynamizuje opowieści, a przynosi bałagan.
Z okładki książki dowiadujemy się, że autor szuka odpowiedzi na pytania o brak realnych sukcesów tak uzdolnionego konstruktora. Na zbyt wiele jednak nie uzyskuje obiektywnych odpowiedzi, a przecież bohater żył w całkiem nieodległych czasach. I tak jak należy zgodzić się, że książka jest portretem intrygującej osobowości, tak nie jest niestety w żadnym wypadku opowieścią kompletną, ani fascynująco zbudowaną, nie opowiada też o realnej cenie wyborów bohatera, jaką poniósł w życiu osobistym.

Sny o potędze polskiego Billa Gatesa lat siedemdziesiątych XX w., którego innowacyjny komputer K-202 mógł podbić świat, niestety rozbiły się o siermiężną prozę życia PRL-u i poszły pasać kury i świnie, dosłownie...
Jeśli ktoś będzie szukał w tej książce jednej prostej odpowiedzi, dlaczego tak się stało, to jej tutaj, niestety, nie znajdzie.

Autor podaje wiele powodów, a z tych najważniejszych wymienia: rodzinę w Anglii i częste kontakty z Zachodem, brak bezpośredniej możliwości sprzedaży urządzenia do ZSRR i innych krajów tzw. demoludów, zawiść konkurencji z fabryki Elwro, przynależność w przeszłości do AK, bezpartyjność, bezkompromisowy charakter konstruktora i wreszcie uwikłanie w kontakty z tajnymi służbami, dla których ostatecznie z sojusznika stał się inwigilowanym celem i ofiarą. Chyba właśnie to te podejrzenia o nieświadome wykorzystywanie go przez obcy wywiad do zbierania informacji o Polsce i krajach socjalistycznych zadecydowały, że zabroniono mu pracować z czymkolwiek, co miałoby związek z elektroniką i informatyką.

Zaczęły się: nagonka, donosy i anonimy na inżyniera Karpińskiego i ostatecznie świnie, jak w "Folwarku zwierzęcym", zwyciężyły..., więc zaszył się w Dywitach pod Olsztynem i je hodował, na co jest nawet w książce dowód - zdjęcie.

Trzeba jednak dodać, że to nie koniec zmagań pechowego geniusza z nauką. Później, w Szwajcarii skonstruował cyfrowy synchronizator, robota sterowanego głosem i pracował nad skanerem do rozpoznawania pisma, tzw. pen readerem.
Po przemianach ustrojowych wrócił do Polski i miał zamiar zająć się produkcją owych czytników, a następnie nowoczesnej kasy fiskalnej, ale i w polskim kapitalizmie nie potrafił się odnaleźć i również poniósł fiasko... Dlaczego? - nie zdradzę, bo i tak zbyt wiele szczegółów wyjawiłam. Kogo zaś zaciekawiła ta postać, sam z pewnością sięgnie po tę książkę. A warto, bo Autor nie tylko stara się w sposób, jak wydaje mi się, obiektywny przedstawić wybitnego polskiego wynalazcę, ale również w barwny sposób maluje realia, w których przyszło mu żyć i pracować.*

* Pierwotnie recenzja zamieszczona na stronie: www.bookfreak.pl

Autor podaje wiele powodów, a z...

Zdecydowanie warta uwagi biografia jednego z geniuszy PRL-u, konstruktora Jacka Karpińskiego. Przygnębiająca, wziąwszy pod uwagę fakt, iż praktycznie do końca życia, poza nielicznymi i krótkimi okresami, pozostał niedoceniony.

Już jakiś czas minął od przeczytania tej książki i jedyne uczucie jakie potrafię z nią powiązać, to dojmujący smutek. Jak wiele jeszcze straciliśmy ludzi i idei przez szeroko pojęty system, ignorancję i brak szerszego myślenia. A jednocześnie wstyd mi, że usłyszałam o Panu Karpińskim tak późno.

O Karpińskim pierwszy raz usłyszałem w końcu lat 70. ubiegłego stulecia. I to gdzie?! W ogólniaku, na lekcjach zwanych Zajęciami Praktyczno-Technicznymi!!! (Mam nadzieję, że jeszcze żyją ludzie pamiętający ówczesne ZPT-y ;). Pojawił się nowy nauczyciel (ze stopniem naukowym doktora),który twierdził, że był współpracownikiem genialnego inżyniera "zgnojonego" przez władzę. Opowiadał, że w wyniku "zgnojenia" geniusz (Karpiński) musiał zająć się hodowlą świń, no a on sam (ów nauczyciel) musi się mordować ze zgrają nieogarniętych uczniaków - i to nie na zajęciach z fizyki czy matematyki ale właśnie na "kultowych" ZPT-ach.

Oryginał był z tego gościa niezły, dość powiedzieć, że zaliczyć ZPT-y można było u niego na dwa sposoby: pragmatycznie - myjąc okna pracowni czy też kupując śrubokręty i kombinerki na potrzeby szkoły, lub górnolotnie - rozwiązując jakieś całki i różniczki, modelujące skomplikowane procesy fizyczne. Nie chcę się przechwalać ;) ale wybrałem to drugie rozwiązanie :). (Tak na marginesie - o skali trudności zaliczenia świadczy fakt, że z identycznym zadaniem, które rozwiązywałem w ramach ZPT, spotkałem się później na pierwszym lub drugim roku studiów, na laborce z fizyki).

To tyle o mnie kochanym ;) - może ciut za dużo, no ale właśnie to ta cała historia sprawiła, że książkę w ogóle kupiłem. A w książce dość ciekawy reporterski opis żywota samego Jakuba Karpińskiego (ale również jego rodziny, w szczególności ojca Adama - przedwojennego himalaisty). Troszkę zastrzeżeń mogę mieć do "łopatologicznego" wyjaśniania realiów PRL-u, no ale dla młodszych czytelników jest to zapewne konieczne. Przykra konstatacja związana jest z faktem uwikłania Karpińskiego we współpracę ze służbami - wygląda na to, że nikt kto się w jakiś sposób chciał wybić, nie mógł tego uniknąć. Taka to smutna refleksja w dzień po pochówku "bohatera" narodowego na Powązkach :(.

A i jeszcze jedno - z tą hodowlą świń to nie przesadzajmy, jeżeli dobrze pamiętam było ich raptem sztuk trzy luzem...

Bardzo dobra książka i świetna historia.

Bardzo dobra książka i świetna historia.

• Do kupienia
  • X - Kapuściński 2014/2015