Dżuma i cholera

Noir sur Blanc
2014-04-24
2014-04-24
Jan Maria Kłoczowski
Indochiny dżuma cholera bakteriologia powieść biograficzna Yersin literatura francuska

Cyt.:
„Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”
Ludwik Pasteur

Patrick Deville, pisarz francuski w wydanej w 2012 roku powieści „Dżuma & cholera” przypomina postać Aleksandra Yersina. Bakteriologa, ucznia Ludwika Pasteura, odkrywcy bakterii dżumy, powodującej tą śmiertelną chorobę dziesiątkującą ludzkość, a w kilka lat po jej odkryciu, opracowania skutecznej metody jej leczenia.

Nie jest to biografia, która przypominałaby tradycyjną biografię. Brak w niej pewnej chronologii, którą narzuca niejako kanon, autor przeskakuje po fragmentach życia bohatera zupełnie dowolnie, pełno w niej dygresji do ówczesnych wydarzeń historycznych i politycznych czy postaci. Wspomina Davida Livingstona, Henrego Mortona Stanleya, Josepha Conrada czy Artura Rimbauda porównując ich życie z życiem Yersina.

Półsierota wychowany przez matkę, Szwajcar z urodzenia, Francuz z wyboru. Samotnik, geniusz, lekarz, marynarz, podróżnik, odkrywca, wizjoner, nie mogący nigdzie dłużej zagrzać miejsca, wiecznie podążający za marzeniami. Nigdy nie widział siebie za stołem laboratoryjnym, coś gnało go ciągle naprzód. W wieku ok. 30 lat po raz pierwszy zawitał w Azji Płd. Wsch., pokochał ten zakątek świata i związał z nim swoje życie niemal nieprzerwanie aż do śmierci. Co ciekawe, swych największych odkryć, dotyczących dżumy, dokonał jakby od niechcenia, w nawale innych absorbujących jego życie poczynań.

Cyt.:
„Co to bowiem za życie, jeśli nie można …… .”
Patrick Deville, „Dżuma & cholera”

Wszystko to napisane pięknym, barwnym, nieomal poetyckim językiem.

Ortodoksyjnym miłośnikom biografii raczej nie polecam, aby nie czuli się rozczarowani, bo biografia napisana przez Patricka Devill bardziej przypomina impresję z życia Yersina jak biografię.

Ech, ci Francuzi, jak oni potrafią pięknie pisać.

Polecam.

Cyt.:
„Nauka nie ma żadnej ojczyzny, gdyż wiedza ludzka obejmuje cały świat”
Ludwik Pasteur

„Dżuma & Cholera” jest biografią w mistrzowski sposób przedstawioną w konwencji powieści przygodowej. Aleksander Yersin, Francuz, urodzony i wychowany w Szwajcarii, wykształcony w Niemczech, wysokiej klasy naukowiec znudzony współpracą z Pasteurem i wykładami na uniwersytecie w Paryżu decyduje się porzucić pozycję i szacunek wyjeżdżając do Azji jako zwykły lekarz okrętowy. Pracuje jako medyk na promie a w przerwach między kursami zwiedza Azję i odkrywa nowe tereny. Wezwany na pomoc przez Pasteura, płynie do Hongkongu, gdzie trwa właśnie epidemia dżumy. Udaje mu się wyodrębnić jej bakterię, zbadać ją i znaleźć na nią szczepionkę i stąd bakteria dżumy nazywana jest Yersinia pestis.
Później z równym sukcesem walczy z cholerą. Rękoma Yersina dokonuje się rozwój nauki, wynalezienie szczepionek na najważniejsze choroby zakaźne ale także odkrycia geograficzne i rozwój kolonii.
Książka w bardzo dobrym przekładzie. Fabuła wciąga i intryguje. Czyta się z ogromną przyjemnością.

Dobrze, ładnie napisana biografia człowieka dobrego i ważnego w medycynie. Niesłusznie zapomnianego.

Biografia Alexandra Yersina, całkowicie zapomnianego i jeśli już to kojarzonego tylko i wyłącznie z Yesinia pestis. A to zdecydowanie za mało, nikt go nie kojarzy z odkryciami geograficznymi czy rozwojem kolonii. Warto sięgnąć po tą pozycję bo Deville nie tylko przedstawia fakty z życia i ujmuje w jakieś ogólnie przyjęte ramy gatunku biograficznego, ale też przedstawia aspekt historyczny, który ma ogromny wpływ na wydarzenia. Autor stara się wejść jak najgłębiej w materię ( i to mi się podoba) oraz barwnie przedstawia A Yersina. Historia jest prowadzona w konwencji powieści przygodowej z wieloma dygresjami, pomieszaną chronologią i specyficznym językiem.

Na początku trudno było mi się przebić przez to, nie jest to typowa biografia. Musiałam się przyzwyczaić, bo w końcu ważniejsza stała się dla mnie treść. Jednak pod koniec zaczęłam doceniać ten specyficzny język - z jednej strony poetycki, z drugiej typowo informatywny. Jest coś specyficznego w tej książce. Mam ochotę do nie wracać czasem, czytać na wyrywki i delektować się inspirującymi sentencjami.

Gdzieś udało mi się to przeczytać - i to jest to, ta specfika tej książki. Podpisuję się wszystkimi kończynami pod tym:
- "Deville używa języka nie po to, by coś nam po prostu zakomunikować - on wyciąga przy ich pomocy esencję z rzeczywistości, ujmuje ludzki życiorys w ramach nieograniczonych przez czas, a nawet jej własną biografię, wreszcie - daje odczuć wspólnotę duchową ludzi, którzy - tak jak Yersin - podążyli własną drogą."

Przedziwna, poetycka biografia Aleksandra Yersina - wybitnego mikrobiologa, ucznia Ludwika Pasteura, który osiągnięcia na polu naukowym ma nie mniejsze niż jego sławny nauczyciel, a mimo to popadł w zapomnienie. Zupełnie niesłusznie. Yersin to postać tak barwna i nietuzinkowa, że można by o nim napisać kilka opasłych tomów. Odludek, niestrudzony badacz, lekarz, podróżnik, ekscentryk, tłumacz, ogrodnik, miłośnik nowych technologii, wizjoner, odkrywca - to tylko niektóre z jego licznych twarzy.
Deville w swojej książce próbuje nam przybliżyć tę postać, jednak robi to w bardzo specyficzny sposób. Biografia francuskiego uczonego o szwajcarskich korzeniach złożona jest z migawek z jego życia, krótkich scenek, opisujących poszczególne etapy egzystencji Yersina. Autor niespecjalnie dba o chronologię wydarzeń, swobodnie prześlizguje się po życiorysie uczonego, raz po raz wracając do przeszłości lub wybiegając w przyszłość. Deville nie stroni także od innych dygresji, na kartach powieści co jakiś czas przewija się temat wojny i polityki, jest tu także masa odwołań do francuskiej historii i literatury, w których łatwo się pogubić.
Forma, którą wybrał autor - króciutkie rozdziały, urywki z życia, dygresje - jest bardzo chaotyczna. Książkę czyta się dobrze i szybko, jednak w trakcie lektury mamy wrażenie, że historia potraktowana została wyrywkowo i po łebkach. Czasem aż prosi się o rozwinięcie niektórych wątków, o zwolnienie tempa, trochę wyjaśnień. Powieść pozostawia uczucie niedosytu - świetny bohater, świetny materiał na książkę, dobry styl autora - ale efekt końcowy nie przekonuje. Nie jest źle, ale mogłoby być dużo lepiej.

• Biografie
  • Biografie
  • Literatura francuska
  • Literatura francuska
  • Kupione-2023

Dodaj cytat z książki Dżuma i cholera