Czarownica

Okładka książki Czarownica Gabrielle Charbonnet, James Patterson
Okładka książki Czarownica
Gabrielle CharbonnetJames Patterson Wydawnictwo: Albatros Cykl: Czarodzieje (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2014-02-28
Izabela Matuszewska
reżim totalitaryzm

Okładka książki Śmierć czarnej wdowy J. D. Barker, James Patterson
Śmierć czarnej... J. D. Barker, James...
Okładka książki Zero Tolerance James Patterson, Duane Swierczynski
Zero Tolerance James Patterson, Du...
Okładka książki Murder in Bermuda Thaddeus McCants, James Patterson, Aaron Tracy
Murder in Bermuda Thaddeus McCants, J...
Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Córka prezydenta Bill Clinton, James...

Z perspektywy przyszłości, w której inność jest tłamszona, a wszystkim rządzi dyktator - było to ciekawe. W pozostałych kwestiach, takich jak postacie żywe przeplatające się z nieżywymi i ich działania, cały stworzony wielowymiarowy świat, charaktery i decyzje głównych bohaterów - strata czasu. Nie podejmuję wyzwania czytania kolejnych części.

Książka niezwykle słaba w moim odczuciu. Bardzo ciężko przebrnęłam do końca tego tomu i niestety nie zamierzam sięgnąć po następne części. Główni bohaterowie są irytujący i ciężko było mi ich znieść. Fajny motyw dyktatora. Książka typowo młodzieżowa - choć w tym gatunku/rodzaju można znaleźć o wiele lepsze pozycje. Podsumowując nie polecam.

Lubię książki tajemnicze, magiczne, w których bohaterowie muszą poradzić sobie z przeciwnościami losu. „Czarownica” już samym tytułem mnie zaciekawiła, a jeszcze bardziej spodobała mi się okładka – przebiegłe oczy i tajemniczy uśmiech znajdującej się na niej kobiety zapraszają do lektury.

Nie czytałam wcześniej żadnej książki tych autorów. Muszę jednak przyznać, że to ciekawy duet. Patterson to znany twórca powieści sensacyjnych i młodzieżowych. W tych drugich specjalizuje się także Charbonnet.

Bohaterowie „Czarownicy” to rodzeństwo: piętnastoletnia Wisty i starszy od niej o dwa lata Whit. W ich zwykłym życiu nagle wszystko przestaje być takie oczywiste, kiedy pewnego dnia zostają porwani przez funkcjonariuszy Nowego Ładu. Na czele Nowego Ładu stoi Ten Który Jest Jedyny, a ten nowy porządek to eufemistyczny odpowiednik pojęć „reżim” i „totalitaryzm”. Trochę dziwne jest to, że rodzice na pamiątkę dają dzieciom starą pałeczkę perkusyjną i równie sponiewierany notatnik... Rodzeństwo przyjmuje jednak osobliwe prezenty, by z czasem przekonać się czym są one naprawdę. Powodem porwania nastolatków z domu jest podejrzenie, iż uprawiają oni magię. Mają zostać straceni po ukończeniu osiemnastego roku życia, a więc Whitowi nie zostało wiele czasu. Kiedy trafiają do więzienia, gdzie umieszczono już mnóstwo innych dzieci, robi się jeszcze dziwniej i straszniej. Poza tym ktoś zaczyna wspominać o przepowiedni dotyczącej dwójki nastoletnich czarodziejów. O co chodzi? Czy ktoś pomoże uprowadzonym i zamkniętym dzieciom? Czy nasi bohaterowie mogą wpłynąć na losy ich świata?

Miałam nadzieję, że z połączenia twórczości tej dwójki autorów wyłoni się ciekawa historia. Muszę przyznać, że po zobaczeniu okładki spodziewałam się trochę innej historii, napisanej dojrzalszym językiem. Jest to jednak powieść dla młodszych nastolatków, bez większych zawirowań i głębokiej fabuły, ale zwroty akcji są i dość wartka, bo dwuosobowa, narracja, więc czyta się przyjemnie. Jeśli jednak ktoś jest bardziej wymagający, to chyba się rozczaruje. Możliwe, że kolejne tomy serii wypadną lepiej, więc mam nadzieję, że będzie okazja do przeczytania ich.

Przeczytałam wszystkie trzy części i żadna mnie jakoś tak nie zachwyciła, muszę przyznać, że trzymała w napięciu, ale po co te science-fiction? jakieś portale, latanie, to nie dla mnie. Na pewno już żadną młodzieżową książkę Pattersona nie kupię, to nie dla mnie, a Wisty i Whit mnie strasznie wkurzali. Ona smarkula, która nie ma pojęcia o życiu zgrywa buntowniczkę a na prawdę jest rozkapryszona, a on udaję twardziela, chociaż jest miękki jak ciepła klucha. Nie rozumiem żadnego z nich i chociaż TEN JEDYNY mnie strasznie wkurzał to rozumiem, że chciał zniszczyć tych dwoje, ta książka bardziej dla nastolatków lubiących czytać o rzeczach niemożliwych w normalnym świecie.

Książka ta jest napisana przyjemną formą dla oka i z wielką lekkością co zdecydowanie przypadło mi do gustu . Dopatrzyłam się osobiście kilku niedociągnięć i dość głupich bohaterów .Jednak nie przeszkadzało to jakoś bardzo w czytaniu .(Nie irytowało)No cóż w tematyce dostrzegłam nawiązania do takich dzieł jak "Mroczne umysły "czy "Rok 1984 ". Nie jest ich dużo jednak myślę ,że są dostrzegalne dla osób , które czytały te powieści .

Zanim w ogóle zaczęłam czytać tę pozycję spodziewałam się czegoś innego, a szczerze powiedziawszy lepszego. Ale po przeczytaniu pierwszych pięćdziesięciu stron spodziewałam się już kompletnej katastrofy i zastanawiałam się, czy dotrwam do końca.
Po pierwsze muszę podkreślić, że w moim odczuciu sposób przedstawienia wydarzeń, a także język książki wskazuje na to, że skierowana jest ona to nieco młodszych czytelników, przynajmniej młodszych ode mnie. Stawiałabym na 12-14 lat, no góra 15, jeśli ktoś na co dzień nie czyta tak wiele książek.
Ale po kolei...
Głównymi bohaterami książki są Wisty i Whit Wszechdobrzy (tłumacz postanowił przetłumaczyć to nazwisko, które w oryginale brzmi Allgood),którzy przez władze Nowego Ładu zostają porwani i oskarżeni o magię, o której rodzeństwo nie miało wcześniej pojęcia. To tyle jeśli chodzi o zarys fabuły, bo tak naprawdę tam cały czas się coś dzieje, akcja jest nieustanna i gdybym zechciała powiedzieć coś więcej bez wątpienia trafiłyby się liczne spojlery.
Bohaterowie są w miarę dobrze wykreowani, jak na powieść, w której autorzy skąpili opisów - naprawdę, przeważają dialogi, wszelkie opisy, które powinny się pojawić, chociażby ze względu na to, że jest to powieść fantastyczno-dystopijna, gdzie autorzy powinni opisać wykreowany świat. Jeśli już jakieś opisy się pojawiają są nieliczne, jedno lub dwu zdaniowe i czytelnik musi zdać się na swoją wyobraźnię. Mimo wszystko więcej informacji jest o Wisty, tak samo lepiej poznajemy jej charakter, a kluczowe wydarzenia również rozgrywają się wokół niej. Może to dlatego polski tytuł brzmi "Czarownica", chociaż w oryginale jest on "Witch & Wizard".
Dzięki temu, że w końcu zaczęłam na książkę patrzeć pod kątem powieści dla młodszych czytelników udało mi się w niej odnaleźć humor, oczywiście nie mówię o ukrytej ironii, czy wyszukanych żartach, ale o bardzo prostym humorze, który najbardziej mógłby rozbawić właśnie młodszych.
Powieść czyta się wręcz ekspresowo, w polskim wydaniu odstępy między wersami są większe niż w "tradycyjnej" formie, poza tym rozdziały są naprawdę króciutkie, najwyżej cztero-stronowe (książka liczy sobie ok. 360 stron i mamy w niej 104 rozdziały). Jest to książka na jeden, góra dwa dni, nawet jeśli jesteśmy zajęci.
Ogólnie książka mi się spodobała, szczególnie wtedy, kiedy przyzwyczaiłam się do języka i prostej fabuły napakowanej akcją. Czytało mi się ją bardzo dobrze, ale raczej nie planuję sięgać po następne tomy - może gdybym była młodsza... ;)

świetna książka ....

świetna książka ....

Książka w ciekawy sposób opisuje przyszłość gdzie zaczyna rządzić dyktator, który boi się inności, boi się młodych którzy są silni i widzą wszystko w inny sposób niż by chciał. Warta uwagi, umie w prosty sposób dać do myślenia.

Harry Potter , Czerwona Krolowa i kilka innych książek w jednym.

Harry Potter , Czerwona Krolowa i kilka innych książek w jednym.

,,Było miło, ale się skończyło" - tak bym określiła tę książkę. Raczej wiekiem już nie dla mnie, dlatego nie zdecyduję się czytać dalej. Ale dla młodszego czytelnika może to być coś naprawdę fajnego.

• 2015
  • 2015