Buckingham za zamkniętymi drzwiami

Okładka książki Buckingham za zamkniętymi drzwiami Bertrand Meyer-Stabley
Okładka książki Buckingham za zamkniętymi drzwiami
Bertrand Meyer-Stabley Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2014-02-05
2014-02-05

1975

O rodzinie królewskiej przeczytałam już sporo książek, ale ta była najlepsza. Zawiera najwięcej konkretnych wiadomości, jak wygląda sam pałac Buckingham, a także życie w nim. Super.

Książka ta z pewnością nie ma nudnej, encyklopedycznej formy. Zawiera bardzo ciekawe informacje, których nie znajdziemy w encyklopediach czy nawet w filmach dokumentalnych. Jeśli ktoś chce wiedzieć, kto królowej szykuje ubrania na następny dzień, co królowa jada oraz jak wygląda pałac Buckingham od wewnątrz- na pewno się nie zawiedzie. Co więcej, poczuje się niemal jak jego mieszkaniec.
Książka ta oderwie czytelnika od nudnych opisów, rozbawi, czasem wzruszy. Polecam.

Jak wygląda życie rodziny królewskiej prywatnie, gdy gasną światła reflektorów? Jak funkcjonuje pałac Buckingham? Jak godzi szacunek dla tradycji z nowoczesnością? Czym pasjonuje się królowa panująca od 1952 roku? Co jada na śniadanie? Jak wyglądają królewskie podróże zagraniczne? Jak to było z małżeństwem Karola i Diany? Tego i wielu innych rzeczy dowiedziałam się z tej książki. Moja ciekawość podglądacza została zaspokojona ;)

Raczej nie ma złych reportaży i jak jest z tą książką. Napisana porządnym językiem, dużo faktów i intersujących informacji. Miło się czytało.

Czy Elżbieta II była ułożoną młodą dziewczynką? Czy zawsze była punktualna i podporządkowana etykiecie? A może lubiła psoty? Co jada na śniadanie ze swym mężem i co pija? Czy książę Karol zmienił się od śmierci Diany? Czy zdołał "dotrzeć" do synów? Co irytuje rodzinę królewską, a co bawi? Z ilu pokoi składa się Pałac Buckingham? Czy Pałac dokonuje zakupów w Tesco i co trzeba zrobić, żeby trafić na prestiżową listę dostawców?

Książka odpowiada na wiele pytań, zdradza mnóstwo sekretów, ciekawostek, a nawet rodzinnych tajemnic, które cieniem kładą się na rodzinę królewską. I choć autor nie szczędzi czytelnikom wszystkich tytułów królewskich - w których można się chwilami pogubić - to czyta się przyjemnie, niekiedy z uśmiechem na ustach.

Uważam, że warto sięgnąć po "Buckingham - za zamkniętymi drzwiami", ponieważ Pałac ten to istne miasto, mające własną komunikację, o której wiele osób zapewne nawet nie wie. Ponadto autor przytacza odrobinę statystyk, obrazując, jak wielką potęgą jest Pałac, z tym najsłynniejszym balkonem królewskim.

Przyjemna lektura, podzielona na podrozdziały, uporządkowana i dająca do myślenia. Innymi słowy - warto! ;-)

Dla fanów monarchii brytyjskiej , ale też dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak wygląda życie w Pałacu Buckingham. Takie prawdziwe życie. Jak wygląda dzień codzienny, jak się przyjmuje gości i co się je na bankietach. Kto jest za co odpowiedzialny ( dziwiłam się nie raz , jakie to zawody wymyślono specjalnie dla pracowników BP). Będzie też ciut historii i sztuki, za to bardzo mało ploteczek i sensacji, za co bardzo sobie cenię te książkę.

Książka, może z racji moich zainteresowań, może z racji deszczu ;) mnie się podobała. Nie jest to porywająca powieść, ale nazwałabym to obyczajową narracją. Takie miałam nastawienie do niej i tak też do niej usiadłam. Pochłonęłam ją "za jednym posiedzeniem" w fotelu, więc plusem jest łatwość czytania.
Przygód tam niewiele. Pasji i namiętności również.

Polecam każdemu, kto ma ochotę odetchnąć od porywów i zrywów serca, duszy i ciała ;) No i tym, których windsorowa tematyka nie nudzi.

Przygód tam niewiele. Pasji i namiętności również.

Polecam każdemu, kto...

Opis jest wielce zachęcający, ciekawy, lekko tajemniczy, pociągający. Słowem: aż prosi się, żeby sięgnąć po tę książkę. Jednak zaraz na samym początku uznałam "Buckingham za zamkniętymi drzwiami" za książkę tyleż dla mnie nieciekawą, co lekko nudną. Wszystko zostało oparte na ścisłych danych, faktach, liczbach, latach i... sprawach doskonale znanych, jedynie zebranych w jedno opracowanie i nic poza tym. Książka nie ujawnia żadnych dotychczas nieznanych faktów, pokazuje rzeczy nagie, bez żadnej "literackiej" oprawki, którą większość z nas lubi, bowiem ubierana nudę w szaty kolorowego i ciekawego. Słowem: jeśli ktoś lubi monotonny zapis faktów takich a takich, który wlecze się jak gil z nosa i nie pobudza szczególnie wyobraźni - lektura doskonała.

• Literatura obca
  • 2016
  • Wielka Brytania
  • Wyzwanie czytelnicze 2019

Dodaj cytat z książki Buckingham za zamkniętymi drzwiami