Opowieści wschodnie

Okładka książki Opowieści wschodnie
Marguerite Yourcenar Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
literatura piękna
Krystyna Dolatowska
wschód opowiadania opowieści Yourcenar

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Mało tekstu dużo treści chciałoby się podsumować tę książkę. Kiedy ją zobaczyłam po raz pierwszy pomyślałam, że wygląda jak broszura, takich niewielkich jest rozmiarów. Nasunęło mi się nawet porównanie do przewodnika, i coś w tym jest, albowiem jest to przewodnik po różnych krainach wschodnich, ale opisuje nie miejsca, warte zwiedzenia, ale historie warte poznania, emocje i stany, które te miejsca wzbudzają. Historie różne i z różnych inspiracji, jak sama autorka wskazuje, bo i są takie na podstawie legend, wierzeń, a są i takie na podstawie historii z czyjegoś życia, które zawsze we wszystkich społeczeństwach funkcjonują, obrastają w różne fantastyczne wizje, ktoś coś dodał, dopowiedział i zrobiła się z tego całkiem solidna opowieść. Bardzo klimatyczne i wciągające.

Od wieków rozmaite opowieści opiewają dzieje królów, bohaterów i łajdaków – w zdecydowanej większości rodzaju męskiego. Yourcenar wykorzystuje ten schemat, rozpoczynając swe nowelki zgodnie z kanonem, by następnie go odświeżyć, wprowadzając drugoplanowe z pozoru postaci kobiece, dzierżące jednak niewidzialne nici pozwalające im powodować losem tychże królów, bohaterów i łajdaków.
Zbiór jest nieco nierówny, a niektóre nowelki przynoszą chwilę wytchnienia od powyższego wzorca. Sugestywność, z jaką autorka kreśli niewieście archetypy, oddaje siłę kobiecego poświęcenia i kobiecych namiętności, jest jednak obezwładniająca, do czego – poza uroczą alegorycznością – przyczynia się bez wątpienia zwiewny, poetycki język.

Opowiesci wschodnie zostaly wczesniej wydane pod tytulem " I jak woda plynie". Polecam

Dodaj cytat z książki Opowieści wschodnie