Historia starożytnego Bliskiego Wschodu

Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

Marc van de Mieroop, ceniony belgijski asyriolog i znawca historii starożytnego Bliskiego Wschodu, słynie nie tylko z książki o Hammurabim, ale również – a może nawet i bardziej – z holistycznego podręcznika do… historii wspomnianego regionu od czasów pojawienia się pisma (ok.3000 p.n.e.) do Aleksandra Macedońskiego, co zresztą zaznaczone jest na okładce. Publikacja ta jest jedną z nowszych opracowań historycznych na ten temat, z pewnością jest więc godna uwagi. Widać, że Mieroop miał zamiar napisać podręcznik uniwersalny – zarówno przystępny dla laika, jak i dla zapalonego studenta, który chce głębiej wgryźć się w temat. O tym pierwszym świadczy stosunkowo prosty język i płynna (przynajmniej w większości) narracja, o tym drugim rozdrabnianie się nad niektórymi kwestiami, dużo datowań i danych. Chciał zatem zrobić coś na miarę Georgesa Rouxa. Wyszło nieźle, choć zarzucić mu można z pewnością niewyczerpanie tematu. Mieroop skupia się na jednych kwestiach, zostawiając na boku inne. Lwia część tej książki to opis historii politycznej – formowania się ludów, ośrodków władzy, dzieje poszczególnych dynastii i co ważniejszych władców; podbojów, bitew, stosunków dyplomatycznych i zawirowań politycznych. Czasem wtrąci też coś na temat osiągnięć technicznych/cywilizacyjnych danych epok, nieraz kleci też wzmianki o piśmiennictwie i jego powstawaniu, o zachowanych źródłach pisanych i o ważności oraz roli poszczególnych języków w poszczególnych okresach. Niekiedy powołuje się przy tym na fragmenty różnych tekstów, którymi się wspomaga, odczytanych z tabliczek klinowych; Mieroop słynie właśnie z tego, że lubi się tymi tekstami podpierać. Od czasu do czasu wzmiankuje też, skrótowo i w zwarty sposób, o gospodarce i strukturze społecznej. I to tyle jeśli chodzi o charakterystykę zawartości. Jest to solidne, rzetelne źródło, aczkolwiek brak tu jakichś nowatorskich treści – zasadnicza część informacji jest powtórzeniem, rzecz jasna, z innych podręczników. Mieroopowi można też gdzieniegdzie zarzucić skróty czy uproszczenia, a także zastanawiać nad zasadnością rozłożonych akcentów, niemniej jednak, z bagażem niewielkich wad, jego podręcznik pozostaje przyzwoitym źródłem informacji – trochę kompromisowym, ale mimo wszystko godnym uwagi.

Marc van de Mieroop, ceniony belgijski asyriolog i znawca historii starożytnego Bliskiego Wschodu, słynie nie tylko z książki o Hammurabim, ale również – a może nawet i bardziej – z holistycznego podręcznika do… historii wspomnianego regionu od czasów pojawienia się pisma (ok.3000 p.n.e.) do Aleksandra Macedońskiego, co zresztą zaznaczone jest na okładce. Publikacja ta jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1595
99

Na półkach:

Ten podręcznik sam w sobie zawiera wiele ciekawych informacji ale niestety w dziele tym jest też sporo nadinterpretacji a nawet błędów rzeczowych (Co redakcja polska stara się zasygnalizować) dlatego książkę tę oceniam tylko na 7 w dziesięciostopniowej skali. Ocena byłaby wyższa gdyby nie wymienione wady tej publikacji.

Ten podręcznik sam w sobie zawiera wiele ciekawych informacji ale niestety w dziele tym jest też sporo nadinterpretacji a nawet błędów rzeczowych (Co redakcja polska stara się zasygnalizować) dlatego książkę tę oceniam tylko na 7 w dziesięciostopniowej skali. Ocena byłaby wyższa gdyby nie wymienione wady tej publikacji.

Pokaż mimo to

avatar
312
112

Na półkach:

Zabierając się za tę książkę miałem nadzieję dowiedzieć się jak wyglądał sam początek cywilizacji w tej części świata, uporządkować swoją skromną wiedzę na ten temat i ewentualnie dowiedzieć się czegoś nowego. To podstawowe założenie świetnie udało się zrealizować, chociaż pod koniec i tak był lekki niedosyt; ostatecznie spodziewałem się chyba trochę większych fajerwerków po tej książce.

Ilość wiedzy którą autor próbuje nam przekazać jest ogromna i wszystkiego nie sposób spamiętać, najciekawsze były zdecydowanie pierwsze rozdziały. Później już do samego końca było trochę nudno nie licząc kilku co ciekawszych fragmentów, pojawiających się systematycznie. Ogólnie rzuciła mi się w oczy prozaiczność wielu informacji - większości czytelników raczej nie będzie interesować, kto kupił od kogo ile hektarów ziemi, czy kto kogo oskarżał o kradzież żywego inwentarza.

Zabierając się za tę książkę miałem nadzieję dowiedzieć się jak wyglądał sam początek cywilizacji w tej części świata, uporządkować swoją skromną wiedzę na ten temat i ewentualnie dowiedzieć się czegoś nowego. To podstawowe założenie świetnie udało się zrealizować, chociaż pod koniec i tak był lekki niedosyt; ostatecznie spodziewałem się chyba trochę większych fajerwerków...

więcej Pokaż mimo to

avatar
8
4

Na półkach:

Świetne podsumowanie polityczne, bardzo dobrze się czyta. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że to jest jednak tylko kronika, a nie pełne opracowanie historyczne i autor skupia się na przedstawieniu wydarzeń. Jest to raczej wstęp albo uzupełnienie.

Świetne podsumowanie polityczne, bardzo dobrze się czyta. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że to jest jednak tylko kronika, a nie pełne opracowanie historyczne i autor skupia się na przedstawieniu wydarzeń. Jest to raczej wstęp albo uzupełnienie.

Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

Mam wrażenie, że synteza jest co najmniej o połowę krótsza niż powinna być. Próbuje całościowo przedstawić historię blisko trzech tysięcy lat i z grubsza jej się to udaje. Niestety, jej lektura pozostawia olbrzymie uczucie niedosytu. Wiele zagadnień zostało przez Autora zostawionych w pół zdania, inne z kolei są absolutnie nie ruszone, zbyte w dodatku dyskusyjnymi banałami (religia). Niektóre zagadnienia o wiele treściwiej są przedstawione nawet w "trojaczkach". Wspomniana w komentarzach dyskusja wydawcy nie pasuje w formie przypisów - jeśli ma zostać, lepiej by było ją ująć w formie jednolitego komentarza na końcu książki.
Świetnym dodatkiem jest załączona w formie aneksu lista władców Bliskiego Wschodu.

Mam wrażenie, że synteza jest co najmniej o połowę krótsza niż powinna być. Próbuje całościowo przedstawić historię blisko trzech tysięcy lat i z grubsza jej się to udaje. Niestety, jej lektura pozostawia olbrzymie uczucie niedosytu. Wiele zagadnień zostało przez Autora zostawionych w pół zdania, inne z kolei są absolutnie nie ruszone, zbyte w dodatku dyskusyjnymi banałami...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , , ,

Tę książkę już kilkakrotnie przeczytałem i dość pozytywnie ją oceniam. Dobrze się uzupełnia z nieco bardziej popularną "Mezopotamią" Roux. Pochwalić należy jakość wydania (mapki, porządek na każdej stronie) oraz rozkład materiału. Podział na epokę miast-państw, państw oraz imperiów też wydaje się dosyć rozsądny. Z całą pewnością osoby zainteresowane dziejami starożytnego Bliskiego Wschodu powinny po tę pozycję sięgnąć.

Tę książkę już kilkakrotnie przeczytałem i dość pozytywnie ją oceniam. Dobrze się uzupełnia z nieco bardziej popularną "Mezopotamią" Roux. Pochwalić należy jakość wydania (mapki, porządek na każdej stronie) oraz rozkład materiału. Podział na epokę miast-państw, państw oraz imperiów też wydaje się dosyć rozsądny. Z całą pewnością osoby zainteresowane dziejami starożytnego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
559
102

Na półkach: ,

Walorem książki jest wysoki poziom profesjonalizmu Autora i jego surowy obiektywizm, a także język, który sprawia, że mimo bardzo skondensowanych opisów i faktów ograniczonych jedynie do weryfikowalnych źródeł archeologicznych, tekst czyta się z przyjemnością i chętnie do niego powraca. Niedociągnięcia korektorskie oraz irytującą polemikę z Autorem prowadzoną w przypisach przez redaktora naukowego publikacji, warto wyeliminować w kolejnym wydaniu.

Walorem książki jest wysoki poziom profesjonalizmu Autora i jego surowy obiektywizm, a także język, który sprawia, że mimo bardzo skondensowanych opisów i faktów ograniczonych jedynie do weryfikowalnych źródeł archeologicznych, tekst czyta się z przyjemnością i chętnie do niego powraca. Niedociągnięcia korektorskie oraz irytującą polemikę z Autorem prowadzoną w przypisach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    56
  • Historia
    11
  • Posiadam
    8
  • Starożytność
    6
  • Chcę w prezencie
    2
  • Mezopotamia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Egipt
    1
  • Starożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia starożytnego Bliskiego Wschodu


Podobne książki

Przeczytaj także