Dynastia Piastów w Polsce

Okładka książki Dynastia Piastów w Polsce Marek Kazimierz Barański
Okładka książki Dynastia Piastów w Polsce
Marek Kazimierz Barański Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Dynastie w Polsce powieść historyczna
powieść historyczna
Dynastie w Polsce
Wydawnictwo Naukowe PWN
2005-01-01
2005-01-01
Piastowie średniowiecze historia Polski

Okładka książki W sieci historii nr 7/2014 Marek Kazimierz Barański, Artur Dmochowski, Grzegorz Górny, Grzegorz Jasiński, Elżbieta Królikowska, Jerzy M. Łapo, Waldemar Mierzwa, Edward Opaliński, Paweł Skibiński, Jacek Wegner, Piotr Zaremba, Jan Żaryn, Małgorzata Żaryn, Stanisław Żaryn
W sieci histor... Marek Kazimierz Bar...
Okładka książki Dzieje polskiej dyplomacji Marek Kazimierz Barański, Teresa Chynczewska-Hennel, Andrzej Szwarc
Dzieje polskie... Marek Kazimierz Bar...

To nie jest poziom pracy Borkowskiej o Jagiellonach. Zmyliła mnie okładka.

To nie jest poziom pracy Borkowskiej o Jagiellonach. Zmyliła mnie okładka.

Publikacja Marka Kazimierza Barańskiego dot. dynastii Piastów w Polsce jest jedną z najlepszych (o ile nie najlepszą!) pracą przekrojową na temat średniowiecza w Polsce dostępną na rynku. Autor porusza kwestie polityczne (tych jest zdecydowanie najwięcej),społeczne i kulturowe (te są zdecydowanie najgorsze, ograniczają się - w głównej mierze - do opisywania budynków). W tej książce autor nie pozostaje stronniczy, znajdziemy liczne hipotezy - przytoczone wraz z ich twórcami, które autor dodatkowo argumentuje bądź obala. W zrozumieniu pomagają załączone tablice genealogiczne, brakuje jednak - zdecydowanie - map, jest ich o wiele za mało. Na pochwałę zasługuje sposób przedstawienia rozbicia dzielnicowego, zwykle opisane ono jest w sposób zawiły i niezrozumiały. W tym przypadku autor pominął pomniejsze potyczki, tworząc klarowny (ale w dalszym ciągu obszerny) portret XII i XIII wiecznej Polski.
Szczerze polecam!

Znakomita książka o wczesnej historii Polski, lektura obowiązkowa dla miłośników historii. Pełna wiedzy, a równocześnie ciekawa, nie jest interpretacją historii jednego człowieka, bo autor posiłkuje się hipotezami innych historyków. Pozwala poznać historię Polski w kontekście polityki zewnętrznej, zależności od tego co się dzieje w krajach ościennych i Europy. Nie buduje mitów narodowych i pozwala zrozumieć jak trudne i zależne od czynników zewnętrznych było budowanie państwowości.

Jest to jedno z najnowszych, kompleksowych opracowań dziejów dynastii Piastów. Książka omawia panowanie poszczególnych władców, zawiera rekonstrukcję średniowiecznego społeczeństwa polskiego oraz osiągnięcia kulturalne. Wiele z tych aspektów struktury społecznej to żmudne odtwarzanie bazujące na skromnych, dyskusyjnych źródłach i archeologii.
Pomimo iż rozbicie dzielnicowe nie cieszy się w polskiej historiografii, ze zrozumiałych względów, zbyt dobrą opinią, to autor postanowił trochę inaczej podejść to tego problemu. Przedstawił je jako nieuniknioną konsekwencję istnienia w ówczesnych warunkach państwa rodowego, które jest własnością władcy i jego potomków. Zresztą sąsiednie państwa również przez ten etap przechodziły z różnym skutkiem. Powstanie państewek dzielnicowych rządzonych przez lokalnych piastowskich książąt, ich relacje z Kościołem i rycerstwem/możnowładztwem (ważny, a zapomniany przywilej z Cieni z 1228) skutkowały przecież ukształtowaniem się struktury społecznej, programu ideologicznego i powstaniem zrębów ustroju, które umożliwiły późniejsze zjednoczenie Polski.
Właśnie część z rozbiciem uważam za najciekawszy, ponieważ jest ono zmorą dla uczniów, a autor w sposób klarowny i bez uprzedzeń podszedł do tego problemu.

Pomimo iż rozbicie dzielnicowe...

Fenomenalna pozycja przedstawiająca historię dynastii piastowskiej, ze szczególnym wskazaniem na polskich władców, ale i potrafią pochylić się nad tłem polityczno-kulturowo-religijnym oraz pomniejszymi, ale ważnymi postaciami z dynastii. Czytałem ją głównie jako swego rodzaju "podstawy z historii polski wczesnego jej okresu i z akcentem położonym na kwestię dynastyczną" i na tym polu byłem absolutnie zachwycony.

Autor jest szczegółowy, książka pełna jest historycznej treści, ale jest w tym umiar w podawaniu kluczowych informacji, od początku do końca, który w książce tego rodzaju jest niezwykle rzadki. Osobiście trochę poległem na rozległym zagadnieniu rozbicia dzielnicowego i pomniejszych rozgałęzieniach rodu, ale wynikało to tylko i wyłącznie z mojego skupienia się na "pełnoprawnych" władcach, bo autor nawet w szczegółach perfekcyjnie operuje umiarem. Miłośnicy historii z pełnego zdarzenia będą zachwyceni.

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Potwierdza się teza, że książki historyczne powinni pisać raczej historycy a nie jacyś "archeologowie/politologowie itp." przesiągnięci idologiami. P. Barański jest jednym z tych historyków, co potrafią głęboką wiedzę przelać na papier o przedstawić czytelnikowi. Polecam gorąco dla wszystkich co chcą poznać zarysy powstawania państwa polskiego z normalnego punktu widzenia znakomitego mediewisty.

Ta książka nie jest wyłącznie kolejna monografia dynastii Piastów, nie jest także nowa interpretacja dziejów, to raczej podręcznik akademicki dotyczący historii Polski od zarania dziejów aż do końca panowania piastowskiego rodu. Autor bowiem, oprócz ukazania losów poszczególnych przedstawicieli dynastii, poświęcił także dużo miejsca zagadnieniom gospodarczym, społecznym, kulturalnym, religijnym czy w końcu geopolitycznym. Dzięki przystępnemu językowi, doskonale poprowadzonej narracji, ilustrowanej licznymi cytatami, praca ta staje się atrakcyjna także dla zwyczajnego czytelnika. Nie oznacza to oczywiście, że książka traci charakter rozprawy naukowej. Autor analizując poszczególne zagadnienia historyczne niejednokrotnie przytacza odmienne zdania różnych badaczy na dany temat i częstokroć podaje własne hipotezy. Tam gdzie to niezbędne, próbuje posiłkować wiedzę o przedmiocie wynikami badań różnych dyscyplin o charakterze pomocniczym wobec historii. Stąd niejednokrotne odwołania do wykopalisk archeologicznych, materiału ikonograficznego, badań demograficznych, historii porównawczej, czy w końcu analizy etymologicznej poszczególnych słów pojawiających się w źródłach. Jednakże to właśnie własna analiza tekstów źródłowych staje się bardzo mocną stroną tej pracy. Barański korzysta bowiem zarówno z kronik średniowiecznych, kościelnych roczników, czy w końcu zabytków dyplomatyki. Skonfrontowane źródła, nie tylko polskie, ale i państw sąsiednich, poddane wcześniejszej krytyce, dają pełniejszy ogląd na poszczególne zagadnienia polityczne. O ile niektóre źródła ze sobą zestawia w celu dokonania pełniejszej rekonstrukcji wydarzeń, jak w przypadku Zjazdu Gnieźnieńskiego, to w innych wypadkach bezwzględnie rozprawia się z błędnymi ich interpretacjami. Przykładem może tu być zapiska o zajęciu przez księcia ruskiego Włodzimierza Grodów Czerwieńskich i Przemyśla w roku 981. Barański udowadnia, że ziemie te nie należały wówczas do Polski, tylko do Czech, stąd zrozumiały staje się brak reakcji polskiego władcy na te wydarzenia. Historyk stara się także dostarczać odpowiedzi na problemy bardzo trudne do zanalizowania, a łatwe do osądzenia w zależności od punktu widzenia. Przykładem może tu być wzmianka w Kronice Galla Anonima na temat wzięcia jako nałożnicy ruskiej księżniczki przez Bolesława Chrobrego. Z punktu widzenia jednych, czyn niegodny, z punktu widzenia drugich, sprawa drugorzędna. Tymczasem Barański tłumaczy to zdarzenie, jako wymuszone przez szereg konkretnych okoliczności. Bolesław Chrobry, gdy prosił o rękę siostry ruskiego księcia, miał spotkać się z odmową - czyn uważany za zniewagę w kontekście średniowiecznej polityki międzypaństwowej. Wobec tego przyszły król Polski, zwyciężając nad Rusinami, czy chciał czy nie chciał, musiał odwzajemnić się swoim wrogom pięknym za nadobne, gdyż w przeciwnym razie, straciłby posłuch i uznanie u swych żołnierzy. Takiej trzeźwej analizy źródeł w wykonaniu autora Dynastii Piastów w Polsce możemy znaleźć jeszcze bardzo wiele. Wynika ona z prostej zasady, stosowanej przez Barańskiego ukazywania przyczyn i okoliczności poszczególnych wydarzeń historycznych. Inną mocną stroną niniejszej publikacji jest przejrzysta konstrukcja książki - wyraźnie zakreślona tematyka rozdziałów, opisanie historii Polski w kontekście piastowskiej dynastii, w końcu wyciągnięcie wniosków. Na uwagę zwraca zwłaszcza trzecia część, poświęcona rozbiciu dzielnicowemu. Zwykle jest to najtrudniejszy do opisania epizod w każdej publikacji dotyczącej Polski średniowiecznej. Autor opisując historię wszystkich prowincji z osobna, a w odrębnych rozdziałach ujmując zagadnienie walk o Kraków i później zjednoczenia Polski, unika zagmatwania, jakie zwykło się pojawiać u wielu poprzedników Barańskiego. Pracę swą autor zaczął od weryfikacji Gallowej legendy o pierwszych Piastach - założycielach dynastii, a kończy bynajmniej nie na Kazimierzu Wielkim, ale na przytoczeniu sylwetek piastowskich książąt na Kujawach, Mazowszu i śląsku. W epilogu przeczytamy zatem o księciu-zakonniku Władysławie Białym, starającym się o polską koronę, o mazowieckiej księżnej Annie, próbującej przejąć przekazane Zygmuntowi Staremu ziemie swych braci, czy w końcu o żyjącym już w XVII wieku księciu brzesko-legnickim Jerzym Wilhelmie, który zmarł na zapalenie płuc, przeziębiwszy się na polowaniu. Praca Marka Barańskiego przedstawiając ogólny obraz polskiego średniowiecza, którego głównymi bohaterami są przedstawiciele dynastii Piastów, staje się doskonałą syntezą, która stanowi zwieńczenie wielopokoleniowego dorobku naukowego polskiej mediewistyki. Niewątpliwie książka ta, dzięki profesjonalnemu ujęciu tematu i ogromnym walorom narracyjnym, staje się niezbędną pozycją na półce naukowca, a ciekawą lekturą dla przeciętnego czytelnika. POLECAM

Autor analizując kolejne pokolenia Piastów, przedstawia kontekst polityczny, gospodarczy i kulturowy. Często korzysta z dygresji, przez co czasem traci się z oczu omawianą postać. Jednak każda taka dygresja jest niezbędna do zrozumienia motywów działania danego Piasta.
Dużą zaletą książki jest imponująca ilość źródeł, do których dotarł autor, nieraz mało znanych. Wiele z nich obszernie cytuje, dzięki czemu można samodzielnie zweryfikować przedstawione wnioski.
Na podstawie najnowszych badań, autor obala wiele krążących od dawna stereotypów i weryfikuje hipotezy swoich poprzedników.

Dynastia Piastów w Polsce to przejrzysta, rzetelna praca naukowa i kompletna monografia. Jest to pozycja, po którą może sięgnąć każdy - nie tylko historyk.

• Średniowiecze
  • Historia Polski