rozwińzwiń

Życie codzienne w Hiszpanii w Wieku Złotym

Okładka książki Życie codzienne w Hiszpanii w Wieku Złotym Marcelin Defourneaux
Okładka książki Życie codzienne w Hiszpanii w Wieku Złotym
Marcelin Defourneaux Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Życie codzienne historia
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Życie codzienne
Tytuł oryginału:
Vie quotidienne en Espagne au Siecle d'Or
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1968-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1968-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Eligia Bąkowska
Tagi:
Hiszpania historia Hiszpanii XVI w. zwyczaje
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , ,

Hiszpania za rządów Karola I (V) oraz trzech Filipów przeżywała swój wiek chwały, gdy to była bodaj czy nie największą potęgą polityczno-militarną w Europie. Jednocześnie w tej potędze tkwiły już zalążki przyszłego kryzysu, który miał w przyszłości pozbawić ten kraj jego pozycji. Marcelin Defourneaux w swojej książce odmalowuje właśnie sytuację wewnętrzną państwa, które celem utrzymania ogromnego imperium pogłębia się w coraz poważniejszym kryzysie gospodarczym i społecznym. Myślę, że udało mu się ukazać Hiszpanów XVI i XVII wieku z różnych perspektyw.

Defourneaux zaczyna swoją książkę od opisu Hiszpanii oczyma francuskiego podróżnika. Wyszczególnione w tym pierwszym rozdziale problemy opisuje dokładniej na dalszych stronach. Przede wszystkim więc opisuje koncepcję życia z przywiązaniem do honoru, wiary, a przy tym niechęcią do pracy i skłonnością do nadmiernej konsumpcji. To niezwykle istotne sprawy dla zrozumienia problemów nowożytnej Hiszpanii. Dalsze rozdziały przynoszą opisy dwóch największych miast: Madrytu oraz Sewilli, a także życia dworu królewskiego, pełnego paradoksów i ostentacji, rządzonego przez skomplikowaną etykietę. Bardzo to interesujące i symptomatyczne.

Na kolejnych stronach Defourneaux opisuje życie mieszczan i chłopów, życie religijne, święta, świat rodziny, by wreszcie dojść do zagadnień bardziej związanych z problematyką literacką: do życia żołnierzy, studentów i całego marginesu, który tak prześmiewczo ukazany został w pikaresce. Myślę, że trafna jest interpretacja fenomenu pikaryzmu jako opozycji dla kultury honoru i ostentacji, jaka cechowała najwyższe kręgi hiszpańskiego społeczeństwa. Ciekawe też są opowieści o żołnierskich losach niejakiego Alonso de Contrerasa. Także zagadnienia literackie (szczegółowo opisany żywot Lope de Vegi) nie zostały przez Autora pominięte.

Jak więc ocenić niniejszą pracę? Defourneaux przedstawił codzienne życie Hiszpanów naprawdę szczegółowo, a przy tym nienużąco. Nie stara się na siłę czytelnika ustosunkować do omawianych zagadnień, jest dość obiektywny. Myślę, że pewną wadą pracy jest trochę zbyt francuski punkt widzenia: Autor przedstawiając opinię podróżników sięga niemal wyłącznie po teksty swoich rodaków. Prawdą jest, że to oni mieli z Hiszpanami najwięcej kontaktów, ale to jednak zawęża spojrzenie. Odniosłem też wrażenie, że brakuje tej książce zarysowania najważniejszych wydarzeń politycznych, które pozwoliłyby lepiej umiejscowić omawiane problemy społeczne i gospodarcze w skomplikowanej sieci wojen i traktatów: dla mnie jako historyka wydaje się to istotne. Nie mam wszakże więcej zarzutów. Bardzo tę książkę polecam wszystkim zainteresowanym kulturą Hiszpanii. Zwłaszcza że można się tu dopatrzyć pewnych podobieństw z sytuacją I Rzeczypospolitej...

Tomasz Babnis

Hiszpania za rządów Karola I (V) oraz trzech Filipów przeżywała swój wiek chwały, gdy to była bodaj czy nie największą potęgą polityczno-militarną w Europie. Jednocześnie w tej potędze tkwiły już zalążki przyszłego kryzysu, który miał w przyszłości pozbawić ten kraj jego pozycji. Marcelin Defourneaux w swojej książce odmalowuje właśnie sytuację wewnętrzną państwa, które...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    51
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    6
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • W bibliotece
    2
  • Nowożytność
    2
  • 11 Historia: XVI w.
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Z.popnaukowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Życie codzienne w Hiszpanii w Wieku Złotym


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne