Battlefield 4. Odliczanie do wojny

2014-02-05
Przemysław Bieliński
wojna battlefield

Okładka książki Battlefield 3: Rosjanin Peter Grimsdale, Andy McNab
Battlefield 3:... Peter Grimsdale, An...

Duży plus za to, że czyta się szybko :)
Gorzej z samą treścią. Typowy scenariusz filmów sensacyjnych z TV PULS. Ot jeden super komandos, do tego przystojny, praktycznie niezniszczalny zostaje zdradzony przez - i to nie będzie chyba zaskoczeniem - przełożonych. Ledwo żywy w jednym rozdziale, w drugim już świeży i pełen werwy bez śladów zmęczenia. I z grą ma to bardzo niewiele wspólnego. Tytuł mógłby być dowolny. Ale mając na okładce grafikę z gry, książka na pewno lepiej się sprzedała, sam do tego zresztą się przyczyniłem.
Przeczytać i zapomnieć.

Duży plus za to, że czyta się szybko :)

Nie jestem wielkim fanem książek na podstawie gier, jednak ta była jedną z lepszych jakie czytałam. Czyta się ją szybko, jest łatwa, momentami da się poczuć klimat "Battlefielda" jakiego znamy z gier.
No cóż, książka mnie jakoś wybitnie nie zachwyciła, ale tez nie żałuję, że ją przeczytałam, nazwałabym to raczej ciekawą odmianą.

Do książek na podstawie gier komputerowych podchodzę bardzo sceptycznie. Często widuję takie tytuły na wyprzedażach i po śmiesznie niskich cenach kilka miesięcy po premierze. Tak się składa, że niniejszą książkę kupiłem za niecałe dziesięć złotych w jednym bardzo popularnym dyskoncie. Zdarzyło już mi się przeczytać kilka całkiem udanych dzieł na podstawie gier (seria Assassin’s Creed i Gears of War),dlatego dałem szansę powieści Petera Grimsdale.

Battlefield 4: Odliczanie do wojny to książka nastawiona przede wszystkim na akcję. Fabuła sprowadza się do tego, że główny bohater musi poszukać osób, które go zdradziły i wydały wyrok na jego ludzi. Przez większość czasu doświadczymy licznych pojedynków czy zwrotów akcji, dlatego fani serii nie powinni czuć się zawiedzeni. Mnie osobiście fabuła nie przypadła do gustu, podobnie zresztą jak strzelaniny. Moim zdaniem ten aspekt powieści wypadł mizernie. Zabrakło mi także wielkiego „boom” na zakończenie i jakichś oryginalnych rozdziałów, które przyprawiłyby mnie o szybsze bicie serca. Niby chciałem się dowiedzieć, co będzie na końcu, ale z jakimś szczególnym zainteresowaniem fabuły nie śledziłem. Myślę, że autorowi momentami zabrakło pomysłów na zaskoczenie czytelnika. Na plus mogę zaliczyć głównego bohatera i jego towarzyszy. Tutaj do niczego się przyczepić nie mogę. Dobre dialogi i humor uratowały książkę od totalnej klęski.

Peter Grimsdale moim zdaniem nie podołał zadaniu i nie umieścił w książce najlepszych cech znanych z serii Battlefield. Może następnym razem się uda.

Co tu dużo mówić (a raczej pisać). Książka ssie niemiłosiernie i żałuję, że ją kupiłem. Prawie wszystkie strony zawierają przekleństwa i żałosne żarty o matkach itp. Jeśli ktoś nie jest znawcą broni i fanem prymitywnych żartów to nawet kijem lepiej nie tykać.

Nie będę ukrywać faktu, że Battlefield 3 podszedł mi znacznie bardziej. Po pierwsze, zdecydowanie lepiej czyta mi się Andy McNaba. Autor czwartej części był tylko współautorem poprzedniczki. Po drugie, sam główny bohater jest kompletnie inny. Dimę się lubi, Kovica raczej ciężko.

Znaczna część powieści rozgrywa się w Chinach, w Szanghaju konkretnie. Oprócz tego miejsca jest też statek marynarki wojennej na Pacyfiku oraz jakieś bardziej zaciszne rejony Chin. Na moment odwiedzamy też Koreę Północną. Są to czasy współczesne, gra rozgrywa się w okolicach lat ’30 XXI wieku, jeśli tutaj też tak jest – nie widać.

Główną postacią jest Laszlo Kovic, agent CIA mieszkający w Szanghaju. Nie jest postacią, którą da się lubić. Jest wulgarny i chamski, porywczy na zasadzie „włożę kij w mrowisko i za chwilę zastanowię się co zrobić dalej”, generalnie taki bez wyrazu mam wrażenie. Ma ileś lat, ja sobie wyobrażałam w okolicach czterdziestki, w grze wygląda raczej jak pięćdziesięciolatek, coś jak młodsza wersja Boscha? W każdym razie, Kovic wdeptuje w sam środek międzynarodowego spisku, w który zamieszane są gangi i wysoko postawieni ludzie, a on jest jeden, praktycznie sam i nie do końca wie, czy może ufać swoim przełożonym.

Wu to pomocnik Kovica, jego kierowca, zakochany w Stanach i Amerykańskim Śnie, wierzy cały czas, że z pomocą głównego bohatera dostanie się w końcu na upragniony kontynent. Jest fajną postacią, naprawdę. Chyba moją ulubioną.
Hannah to kobieta z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, której zadaniem było zajęcie się Kovicem, ona jednak, jako jedyna kobieta i to w dodatku spoza Chin, jest troszkę buntowniczką, ale tak wiecie, po cichu, żeby szef nie widział. Sama nie wiem, czy to do mnie trafia. Nie jest zła, ale i tak nie rozumiem połowy jej zachowań.

Jest akcja, podczas której Kovic i grupa żołnierzy mają przechwycić hakera. Dzieje się jednak tak, że wpadają w zasadzkę i giną wszyscy poza naszym głównym bohaterem, któremu udało się zakopać w śniegu poza zasięgiem wzroku. Przełożeni mają wątpliwości co do jego niesamowitego szczęścia i dość szybko zaczynają się nim interesować niezbyt ciekawi ludzie…
Jest trochę morderstw, jest trochę szybkich scen walk i pościgów, mamy ładne kobiety, motyw romansu i dwie w pewnym sensie urocze staruszki. Trochę hakowania i górskiej wspinaczki, wszystko spakowane w czterystu stronach. Momentami wciąga, momentami jest troszkę lżej, chociaż nie ma momentów nudnych jak flaki z olejem, to bardzo ważne.

Nie jest to opowieść o wojnie… Nie jest to nawet historia z kampanii. Warto wiedzieć, że wydarzenia te się na siebie minimalnie nakładają i Odliczanie do Wojny to tak jakby wstęp do fabularnej części gry. Pierwszą część, w Baku, można jeszcze spokojnie przejść, ale to co dzieje się w Szanghaju pokrywa się (chociaż niezbyt idealnie) z tym, co możemy przeczytać na ostatnich pięćdziesięciu stronach.
Ogólnie było całkiem nieźle. Nie super, nie świetnie, ale nieźle. Wrócić raczej nie wrócę, choć znając mnie, dokupię sobie do tego ebooka jeszcze wersję papierową, bo kolejna rzecz z logo Battlefielda na pewno nie zaszkodzi, a ceny, jak widzicie, są w niektórych sklepach wręcz oszałamiające.

Bardzo ciekawa książka, na pewno nie gorsza od Battlefield 3 Rosjanin.
Obydwie gorąco polecam. :)

Bardzo ciekawa książka, na pewno nie gorsza od Battlefield 3 Rosjanin.
Obydwie gorąco polecam. :)

książkę miło się czytało i pozwala ona poznać historię kovica zanim przesłuchiwał Blackburna lub pomagał Reckerowi

Świetne rozwinięcie jednego z bohaterów z gry chodź zakończenie lekko różni się od tej z gry :) Polecam faną serii i lubiących dobrą akcje w stylu USA :)

Ta książka przetrwa dłużej niż pamięć o battlefield 4.

Ta książka przetrwa dłużej niż pamięć o battlefield 4.

Akcja, rozwinięcie historii z gry i jeszcze więcej akcji. Czego więcej można oczekiwać od książki na podstawie gry FPS? Nie jest to wysoka i ambitna pozycja, ale przyjemna do czytania.

• Kindle
  • Przeczytane - thriller/sensacja/kryminał