Pancerne armie Hitlera na froncie wschodnim

Robert Kirchubel Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie historia
Tomasz Szlagor
Wydawnictwo Dolnośląskie
II wojna światowa czołgi Wehrmacht
historia
Tomasz Szlagor
II wojna światowa czołgi Wehrmacht

Książka na przyzwoitym dobrym poziomie. w sposób solidny opisuje każdą z czterech armii Hitlera na wschodzie. Do zalet należy zaliczyć dokładne opisanie drogi bojowej każdej z armii od 1939 do 45r. W treści znajdziemy kilka wspomnień uczestników walk krótkie opisy najważniejszych walk, wykonywanych manewrów oraz relacji Hitler - dowódcy. Miłą niespodzianką są dwa załączniki...

Kompilacja. Autor stworzył zwięzłą monografię 4 pancernych armii. Korzystał ze znanych i oklepanych źródeł, głównie zachodnich. Na wschód się nie wybrał, gdyż jak tłumaczy we wstępie - odmówiono mu wizy.
Niestety autor podszedł dość bezkrytycznie do posiadanych informacji i powielił znane już od wielu lat mity. Na szczęście tłumacz był czujny i zareagował.
Jak na odtwórczą...

Autor położył zbyt wielki nacisk na podanie suchych danych, recytując - przy okazji opisywanych potyczek - na pół strony wszystkie jednostki biorące w niej udział. Przyznam, że miejscami stawało się to męczące. Kirchubel w przedmowie stwierdza, że nie prowadził żadnych badań archiwalnych w powyższym temacie, a nawet nie odwiedził w Rosji żadnego miejsca będącego teatrem...

Dyskusje

• Historia