Co mówią do nas koty

Okładka książki Co mówią do nas koty Isabella Lauer
Okładka książki Co mówią do nas koty
Isabella Lauer Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2013-10-06
2013-10-06
zwierzęta koty

Dowiedziałam się, że nie jestem szalona - po prostu mój kot dobrze mnie wytresował :) I normalną rzeczą jest, że właściciel jest troszkę zbzikowany na punkcie swojego czworonoga :) Ufff, tego nie trzeba leczyć. Napisane przystępnym językiem kompendium na temat kota; jego zachowań, sposobu komunikacji, kwestii zdrowia i pielęgnacji. Wzbogacone ładnymi zdjęciami mruczków jest przyjemną lektura dla właścicieli miauczących pupilków lub tych, którzy dopiero chcą się na taką przyjaźń przygotować.

Dowiedziałam się kilku rzeczy. Z kilkoma informacjami, jako posiadaczka trzech kotów, raczej bym się nie zgodziła. Można przeczytać dla rozluźnienia i popatrzeć na ładne zdjęcia.

Koty są mądrymi zwierzętami. Wiem to z własnego doświadczenia. Jestem posiadaczką trzech mruczków - każdy z nich ma swój charakter, każdego dnia czymś nowym mnie zaskakuje. Koty swoim ciałem, mową (tutaj różnymi rodzajami miauczenia),czy też innymi zachowaniami często chcą nam coś powiedzieć i przekazać. To bardzo ciekawe zjawisko. Jednak wielu ludzi nie potrafi zrozumieć ich zachowania, chociaż pozornie wydaje się to proste. Dlatego powstało już wiele książek, poradników czy albumów na temat tego, jak odbierać sygnały od kotów albo co oznaczają ich ruchy. Niedawno miałam okazję zapoznać się z książką autorstwa Isabelli Lauer pod tytułem "Co mówią do nas koty". Uznałam ją za interesującą lekturę, z której dowiedziałam się naprawdę wiele ciekawych faktów na temat mruczących czworonogów.

Autorka opisuje kocie zachowania wobec ludzi, otoczenia, czy też innych zwierząt. Pokazuje, jak postępują w danej sytuacji. Są one przedstawione bardzo dokładnie, więc jeśli ktoś z kotami ma do czynienia po raz pierwszy, z pewnością zrozumie, co niesie ten poradnik. Doskonale przedstawiona jest również mowa ciała. Wraz z każdym rozdziałem stajemy się bogatsi o nowe informacje.

Chwilami wydawało mi się, że czytam zwykłą encyklopedię. Umieszczone głównie są tam suche fakty, przez co książkę czytało mi się dość opornie. Niektórych rzeczy po prostu nie zrozumiałam. W zasadzie nie było tak źle, znalazłam więcej zalet niż wad. Po pierwsze, po lekturze poradnika w końcu zrozumiemy, co chce od nas kot, dlaczego zawsze tak uparcie miauczy albo w jakim celu cały czas przynosi nam podarunki w postaci, na przykład, myszy. Po drugie, między innymi będziemy potrafili rozróżnić zdrowego kota od chorego (dowiedziałam się, że taki kot nie pokazuje, że źle się czuje) bądź w jaki sposób zaspokoić jego różne potrzeby. Po trzecie, wydanie jest naprawdę świetne. Format nie jest ani duży, ani mały, bez problemu zmieści się w torbie. Każdą stronę ozdabiają zdjęcia kotów, które są tak słodkie, że aż się w nich zakochałam. No naprawdę, uwielbiam koty!

Reasumując - "Co mówią do nas koty" jest bardzo, ale to bardzo ciekawym poradnikiem, z którego dowiemy się wiele interesujących faktów. Ja już się ich dowiedziałam, a fakty będę wykorzystywać w praktyce. Tę książkę polecam wszystkim miłośnikom kotów, bez wyjątku. Dlatego szybciutko po nią sięgnijcie, a na pewno tego nie pożałujecie!

Kot. Niezwykle majestatyczne i dumne stworzenie. Czczone w Starożytnym Egipcie, potępiane w Średniowieczu. Jeszcze do XVIII wieku kobiety, które posiadały w swoim domu kota, były uważane za czarownice. Niektórzy uważają czarnego kota za symbol pecha, inni nie potrafią oprzeć się urokowi tych czworonożnych futrzaków. Do tego drugiego rodzaju ludzi ja również należę, dlatego, gdy w moje ręce trafiła książka „Co mówią do nas koty?”, odłożyłam wszystko inne, byle tylko do niej zajrzeć.

Nie jest to w sumie obszerna pozycja – bowiem liczy sobie nieco ponad 100 stron, więc bardzo szybko można ją przeczytać. Jest przepięknie wydana, bowiem mamy tutaj mnóstwo zdjęć kociaków, kilka okienek typu „Informacja” lub „Czy wiesz?”. Do szaty graficznej naprawdę nie można się przyczepić, bo jest to chyba jedna z ładniej wydanych książek, które trzymałam w rękach. Każdy koci fan nie będzie mógł przejść obojętnie obok tych wszystkich fotografii – jedne są zabawne, inne wręcz rozczulające.

Jeśli natomiast chodzi o zawartość merytoryczną, to jest już trochę gorzej. Myślę, że książka nadaje się bardziej dla ludzi, którzy dopiero zaczynają widzieć w kotach przyszłego towarzysza, niż dla tych, którzy są kociarzami. Osobiście nie dowiedziałam się nic nowego, a szkoda, chociaż biorąc pod uwagę moje doświadczenie z tymi zwierzętami – nie ma się co dziwić. Jednakże wierzę, że znajdą się osoby, którym ta książka pomoże. Informacji jest sporo, są przekazane w dobry, jasny i klarowny sposób. To takie proste przekazy, które przydadzą się na co dzień szczęśliwym posiadaczom kota.

Nie chcę, żebyście sobie pomyśleli, że jest to słaba pozycja, po którą nie warto sięgać. Ja naprawdę się cieszę, że mogłam się z nią zapoznać, bo czytało mi się ją przyjemnie, mimo że moja „kocia” wiedza się nie powiększyła. Może nie taki był cel tej książki? Co więcej – na końcu znajdziemy kilka polecanych pozycji, które mogą nas zainteresować. Tak też było w moim przypadku – z pewnością się za nimi rozejrzę, a tę książkę i tak będę mieć w pamięci, bo może nie wniosła nic nowego, ale ugruntowała moją dotychczasową wiedzę. Poza tym nie mogę powiedzieć, że się nudziłam podczas lektury. Koty zawsze mnie fascynowały i je po prostu uwielbiam, więc każda pozycja z nimi związana jest dla mnie czymś sympatycznym.

Najbardziej zachęcam do zapoznania się z nią osoby, które zastanawiają się nad podjęciem opieki nad kotem. To książka, która wprowadzi Was w początkowe realia życia z tym dumnym zwierzęciem. Być może pomoże Wam w podjęciu decyzji, czy to na pewno dobre dla Was posunięcie. Innym polecam głównie ze względu na piękne wydanie – te wszystkie zdjęcia i kolorystyka są naprawdę wybitnie przyjazne dla oka. Poza tym nie ukrywajmy… każdy miłośnik kotów uwielbia mieć w rękach wszystko, co z nimi związane!

Naprawdę jeszcze niedoświadczeni kociarze mogą się z tej książki sporo dowiedzieć. Polecam

Książka napisana prostym i zrozumiałym językiem. Przedstawia podstawowe aspekty życia kota i tego jak postrzega świat.

• Koty
  • Koty
  • Kocie poradniki
  • Papier📄
  • 52 książki (2022)

Dodaj cytat z książki Co mówią do nas koty