Mój brat ocean

Okładka książki Mój brat ocean Jack Kerouac
Okładka książki Mój brat ocean
Jack Kerouac Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Mistrzowie Prozy
The Sea Is My Brother
Świat Książki
2013-10-23
2013-10-23
literatura amerykańska beat generation

Chociaż wczesne teksty Kerouaca, były nomen omen jego wczesnymi tekstami (nie tak pięknie naskrobanymi, jak jego późniejsza twórczość),bez wątpienia stanowią nie lada gratkę dla jego entuzjastów. One i listy, które zajmują chyba połowę wydania, dają niesamowitą próbkę rozwijającego się talentu artysty. W trakcie czytania ich jesteśmy świadkami tego, jak młody Jack eksperymentował z formą i stylem, jak uczył się wyrażać siebie, jak dopiero dochodził do swojego pierwszoosobowego pióra. I oczywiście uchylają rąbka tajemnicy, pozwalają poznać przedstawiciela bitników, jego życie, jego myśli jeszcze za młodu, zanim stał się wielkim.

Dla mnie ta książka to młode, rozkwitające piekno. Myślę, że jeśli ktoś interesuje się bitnikami, to i jemu się spodoba, ale jeśli trafia na tę pozycję raczej z przypadku - byłbym ostrożny i raczej poleciłbym coś późniejszego.

"Mój Brat Ocean" jest dobrym przykładem tego iż wielcy pisarze nie tworzą od razu arcydzieł, ale wymaga to długich poszukiwań, cierpliwości i ćwiczeń. Jednym słowy - trzeba do tego dojrzeć.
Jestem fanką twórczości Kerouaca i z miłą chęcią sięgam po dzieła, które jego dotyczą jednak samego pisarza w tej antologii jest mało -więcej stron jest poświęconych Sebastianowi Sampasowi co mnie po prostu rozczarowało. Liczyłam na przygodę a zamiast tego trafiłam imprezę gdzie gość honorowy się nie pojawia.

Tak naprawdę to wcale nie jest powieść, ale antologia wczesnych tekstów pisarza oraz epistemologii z jednym z przyjaciół. Co do zasady, bardzo lubię takie zestawienia, ale w tym zbiorze strasznie denerwowały mnie wstawki redaktorki tłumaczące, co pojawi się w kolejnych partiach tekstu, a także brak tłumaczeń passusów po francusku. Skoro wydanie zawiera tyle przypisów, polski wydawca powinien zadbać, aby tłumaczenie także się wśród nich znalazło.

Brakowało mi też części listów pisarza do przyjaciela Sebastiana, a także do innych przyjaciół z grupy prometejczyków - książka nie jest zestawieniem tekstów Sebastiana Sampasa, ale Jacka Kerouaca, więc niezrozumiałe jest całkowite pominięcie w rozdziale "Kerouac i Młodzi Prometejczycy" choćby przykładów korespondencji listowej z innymi przedstawicielami tej nieformalnej grupy.

Tak więc ocena tekstów JK - na 7, sposób edycji, komentarze i samo wydanie - na 2. Tak więc całościowo - ocena zawyżona do 5.

Jeżeli ktoś szuka znakomitej powieści, to nie jest to pozycja, po którą powinien sięgnąć. Natomiast jest to kapitalna pozycja, dla osób, które same piszą i chciałyby zobaczyć, jak szlifuje się talent, jak wyglądają doświadczenia początkującego pisarza i ile kosztuje napisanie pierwszej dobrej książki i stworzenie własnego stylu. Jest to też (druga część opracowania) świadectwo zażyłej przyjaźni autora z Sebastianem Sampasem, ich listy i ideologiczne spory są szczególnie wzruszające, bo pisanie w cieniu zbliżającej się śmierci poety.

teksty i powieść są jak najbardziej w porządku. jednak mnóstwo listów, często nie wiadomo do czego nawiązujących psuje atmosferę książki. za dużo i nawet nie dla fanów twórczości kerouaca, a dla fanów sampasa.

Opiszę krótko- ukojenie dla duszy :)

Opiszę krótko- ukojenie dla duszy :)

Kolejny dowód na to, że nie powinno się na siłę wydawać wszystkiego, co ktoś napisał. Nawet jeśli jest to Kerouac.

Chyba tylko dla fanów. Ja takim jestem i mi pierwsze pisarskie kroki Kerouaca bardzo się spodobały, fajna ciekawostka. Te listy to w dużej mierze mocno takie pojebane można powiedzieć ale jest w nich jakaś młodzieńcza wolność, frustracja i szaleństwo.

WSPANIAŁA NAMIASTKA WCZESNEGO GENIUSZU JEAN LOUISA KEROUACA

TI JEAN Z COLUMBII SPORTOWIEC INTELEKTUALISTA
dziękuję

the sea is my brother - 5,5
krótkie teksty - 4
listy - 2 (bo to typowa zapchajdziura, a nie pasujący i interesujący tekst. może w innej książce byłoby to na miejscu, ale nie tu)

the sea is my brother - 5,5
krótkie teksty - 4