Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 1. Rozmowy o tolerancji

Okładka książki Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 1. Rozmowy o tolerancji Małgorzata Danuta Kłaczyńska
Okładka książki Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 1. Rozmowy o tolerancji
Małgorzata Danuta Kłaczyńska Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2013-09-23
2013-09-23
tolerancja dzieci nauka

Króciutko acz ciekawie przedstawiony problem nietolerancji oraz obraz dorosłego świata widziany oczyma dziecka. Krysia i jej przyjaciółki mieszkają w malutkiej miejscowości z dala od miejskiego zgiełku, ale i tu nie brak tematów do rozmów. Autorka w bardzo przystępny sposób, językiem zrozumiałym dla młodego Czytelnika tłumaczy na czym polega tolerancja, jak być tolerancyjnym dla innych narodowości, grup, osób o odmiennych przekonaniach itp. Temat bardzo na czasie i stale aktualny. Polecam jako króciutką rozrywkę w stylu - przyjemne z pożytecznym, dla małych i dużych :)

Jakie to szczęście dla dzieci i ich rodziców (może zwłaszcza dla tych drugich),że powstają takie książki. Książki mądre, poruszające ważne, choć trudne tematy, a napisane w taki sposób, że niejeden dorosły zapewne nieraz poczuł już ulgę, posiadając je w swojej biblioteczce. Są to książki dające: a) odpowiedzi na niełatwe pytania, których dzieciom, poprzez ich ciekawość, naturalną chęć poznawania otaczającego je świata, nie brakuje oraz b) podpowiedzi jak należy z tymi dziećmi rozmawiać, by nauczyć ich podejmowania samodzielnych decyzji – nieuniknionych w życiu nawet tak młodych osóbek.

Takie właśnie książki obejmuje seria stworzona przez Małgorzatę Danutę Kłaczyńską pt. Ważne rozmowy Krysi o świecie. Główna bohaterka, mała dziewczynka o imieniu Krysia, mieszka z rodzicami na wsi. Jak to dziecko, lubi zadawać dużo pytań, oczekując konkretnych odpowiedzi. Kiedyś jednak owych nie otrzymała, po czym skwitowała to zdaniem:

“Sądzicie, że dzieci myślą tylko o zabawie? To nieprawda! Myślimy o różnych rzeczach – i tych trudnych, i tych łatwych. Dzieci rozumieją więcej, niż się wam wydaje” (Ważne rozmowy…, tom 1, M.D. Kłaczyńska)

Od tej pory (jakże słusznie),zszokowani jej reakcją, rodzice Krysi postanowili zawsze z nią szczerze rozmawiać, nie zbywając córki żadnymi wymówkami.

Tom 1. Rozmowy o tolerancji.

Krysia ma dwie ulubione koleżanki, z którymi spędza najwięcej czasu: Klarę i Zosię. Często też nocują wszystkie razem kolejno u każdej z nich. U Krysi najczęściej korzystają ze wspaniałych, ogromnych zbiorów bibliotecznych jej rodziców. U Klary uczą się garncarstwa – jej mama się tym zajmuje, toteż mają niemałą frajdę przy tworzeniu glinianych wyrobów. U Zosi zaś… hmm, no właśnie – tutaj zaczyna się problem. W domu Zosi się nie przelewa, muszą żyć bardzo oszczędnie – dziewczynka nie ma ani pięknych zabawek ani książek ani nic, czym mogłaby się pochwalić – jej rodzice żyją z rolnictwa. Pewnego razu Klara namawia potajemnie Krysię, by przestały się kolegować z Zosią, bo u niej nie jest fajnie, wręcz nudno i nie chce tam więcej chodzić. Krysia podziela jej zdanie, choć ma wątpliwości, czy tak właśnie powinny postąpić… Odpowiedzi będzie szukać u ukochanego jej dziadka Jurka oraz u taty – decyzję jednak podejmie już sama.

Myślę, że większość dzieci miało okazję już się z tym spotkać – z innością, odmiennością wśród swoich rówieśników – w związku z rasą, narodowością, wyznaniem, statusem społecznym, charakterem, upodobaniami itd. Nie wszystkie jednak rozumieją, że inny wcale nie znaczy gorszy. A czasem jest przecież wręcz przeciwnie! Dobrze więc, że ów problem został tak poważnie przez autorkę potraktowany. W sposób interesujący, tworząc ciekawą historyjkę, wyjaśniła czym jest tolerancja, na czym polega, w jakich okolicznościach się przejawia, co dobrego przynosi, ale również czym jest jej przeciwieństwo (nietolerancja),tak bardzo krzywdzące w stosunku do innych, ale i samych siebie. Dodatkowo wiele mądrych sentencji około-tematycznych, jak np.:

“Jak przestaniesz liczyć człowiekowi, czego nie ma, a zaczniesz liczyć, co ma, to życzliwość sama przyjdzie” (Ważne rozmowy…, tom 1, M.D. Kłaczyńska)

Wydanie również bardzo atrakcyjne: twarda oprawa, ładne ilustracje Agnieszki Pająk, duże, czytelne litery, podział na rozdziały:
- Mieć i nie mieć
- To, co ważne
- Aby “odmienny” znaczyło “dobry”
- Straszna noc (tu ciekawostką jest podrozdział Gra w lekką finkę wraz z bardzo dokładnie wytłumaczonymi i zobrazowanymi zasadami – znacie? graliście? Ja owszem, wróciłam wspomnieniami do dzieciństwa, choć nie pamiętam tej gry pod taką akurat nazwą)

Dodatkowym atutem jest także słowniczek umieszczony na końcu z najważniejszymi, omawianymi w książce pojęciami, kolejno: antysemityzm, ksenofobia, mniejszość, narodowość, nietolerancja, religia, tolerancja.

Książkę tę zdecydowanie polecam – pozycja obowiązkowa!

• Basia przeczytała z mamą
  • Wspomnienia z dzieciństwa/młodzieżowe/lektury 👪
  • E-booki
  • Egzemplarz recenzencki
  • Półeczka naszej Karolinki - Miluni❤

Dodaj cytat z książki Ważne rozmowy Krysi o świecie. Tom 1. Rozmowy o tolerancji