Samodzielne studia

Okładka książki Samodzielne studia Joelle Charbonneau
Okładka książki Samodzielne studia
Joelle Charbonneau Wydawnictwo: YA! Cykl: Testy (tom 2) fantasy, science fiction
Testy (tom 2)
Independent Study
YA!
2015-01-01
2015-01-01
Opracowanie zbiorowe
testy

1997

Serio za dużo razy w książce jest przypomnien kto jest kim co zrobił itd. Dramatów błahych książka była by dobra gdyby nie te ciągle powtórki jej rozterek i przypomnien i krótsza o 30stron

Książka ma swoje plusy i minusy, więc podzieliłam ocenę na kategorie i wyliczyłam średnią:
Ogólny pomysł/fabuła: 8 (rewelacja)
Wykonanie: 3 (słabe)
Zarys postaci: 4 (może być)
Wątek miłosny: 1 (beznadzieja)
Średnia: 4

Skąd takie oceny?
Fabułę oceniłam wysoko, ponieważ była ciekawa, obchodziły mnie losy głównej bohaterki, chciałam wiedzieć, jakie jest zakończenie książki. Momentami nie mogłam się oderwać.

Wykonanie, niestety, w takim ogólnym rozrachunku jest słabe. W wielu miejscach autorka tłumaczy "oczywiste oczywistości", jakby uważała, że czytelnik sam nie jest w stanie domyślić się, o co chodzi. Albo sens jednego zdania potrafiła powtórzyć w 3 kolejnych (używając oczywiście innych słów/zwrotów),przez co niektóre akapity były masłem maślanym. Trochę to wyglądało, jakby nie miała pomysłu na wypełnienie kartek i lała wodę.

Zarys postaci był "jako taki". Cia, główna bohaterka, jak dla mnie do polubienia, ale przeszkadzała mi w niej jej niemal nieustanna nieomylność, przez co nie czułam dreszczyku emocji, bo wiedziałam, że na pewno ma rację i jej się uda (i tak było). Nie rozumiem też jej wyjątkowości, dzięki której tak wiele obcych osób było jej przychylnych lub jej nienawidziło bez powodu (zazdrość? Ale o co? Jedynie zazdrość Damone'a o jej staż się broniła). Pozostałe postacie dość nudne (piszę opinię kilka minut po skończeniu książki, a już nie pamiętam wielu imion). Studenci wyższych lat byli jedynie jakąś bezbarwną masą, która obserwowała każdy krok Cii, jakby nie mieli nic innego do roboty.

Wątek miłosny... Był, bo chyba "musiał" być. Irytował mnie i nudził jednocześnie. Tomas to chyba jedna z najnudniejszych postaci ze wszystkich książek, jakie czytałam. Gdy tylko się pojawiał, miałam nadzieję, że zginie lub okaże się "tym złym" i Cia zwiąże się z KIMKOLWIEK INNYM albo zostanie sama, bo dużo lepiej radziła sobie w pojedynkę niż z panem Marudą u boku.

Ogólny pomysł/fabuła: 8 (rewelacja)
Wykonanie: 3 (słabe)
Zarys postaci: 4 (może być)
Wątek miłosny: 1 (beznadzieja)
Średnia: 4

Skąd takie oceny?

Drugi tom Testów. W sumie nie zawiódł jakiś oczekiwań. Nadal nie mogę się oprzeć porównaniom do Igrzysk Śmierci, ale w sumie nie oznacza to czegoś złego :)

Cia po zdaniu Testów, trafia na Uniwersytet. Po pierwszy pół roku zajęć wstępnych okazuje się, że słabsi giną, i to dosłownie. Ona sama pamięta część rzeczy, która wydarzyła się podczas testów. Zostaje ostrzeżona o tym, co czeka ją podczas pierwszych dni testów. Okazuje się, że znów musi pokonać różne przeszkody - w tym momencie autorka niekoniecznie potrzebnie wraca do tego, co było w pierwszej części, po raz kolejny tworząc zadania, które grożą śmiercią.
Cia dowiaduje się o sojuszu, na czele z panią prezydent, który ma na celu obalenie testów. Jego głównym dowódcą ma być Symenon, który jak się okazuje jest starcem pomagającym Malenci podczas samych testów. Niestety, żeby nie było zbyt pięknie, w ostateczności dochodzi do tego, że i on jest zdrajcą. Trzymając blisko siebie zwolenników testów, sam ich elimunuje.

Cia wraz z Tomasem postanawia więc sama obalić testy...

Fabuła nieco przewidywalna. Ale akcja ciekawa. Czyta się dobrze i przyjemnie. Nie jest męcząca, może nawet troszkę ciekawa. Jeśli ktoś czytał pierwszą część, to myślę, że warto kontynuować i skończyć całą serię :)

Cia nie jest pewna komu może zaufać w tym świecie fałszu i ciągłej walki o władze. Świadoma tego jak wyglądały Testy Cia nie może pozostać bierna. Chce działać. Wie, że musi zrobić wszystko, aby zlikwidować dotychczasową formę Testów. Nawet jeśli będzie to kosztować ją życiem...

W tej książce pojawiają się nowe postacie pozytywne jak i negatywne. Mowa tu o studentach z Tosu. W ich przypadku rekrutacja wyglądała inaczej i daje nam do zrozumienia w jakkim "sprawiedliwym" świecie przystało żyć bohaterom powieści. Ta książka daje nam też dokładniejszy pogląd na politykę Zjednoczonej Wspólnoty. Jesteśmy świadkami różnych intryg, działania na szkodę innym, zdrad i związków spiskowych. Dowiadujemy się o działaniu przedstawicieli rządu na korzyść własną i osób ze swojego otoczenia. Nic dziwnego więc, że Cii, której od dziecka wpajano inne zasady, to się nie podoba.

Fragment z autorskiego bloga:

Samodzielnie studia jeszcze bardziej przypominają mi trylogie igrzysk śmierci książka jest dobra fajnie się czyta

Druga część niezaprzeczalnie trzyma poziom! Jestem pod ogromnym wrażeniem, powieść skonstruowana misternie, fabuła zaskakująca i trzymająca w napięciu i te zwroty akcji od których aż przechodzą dreszcze! Do tego zakończenie... - jak dobrze, że mam pod ręką trzeci tom, bo bym umarła (dosłownie)! Bardzo wszystkim polecam! :)

Druga część niczym nie odstaje od drugiej. Błyskotliwa dziewczyna z małej kolonii pnie się na wyżyny swojej inteligencji i mimo trudności i możliwości wybrania "prostej: drogi postanawia wybrać tą "trudną", ale właściwą.

Polecam cały cykl, który z pewnością uczy wiele na temat lojalności, uczciwości i determinacji.

Drugi tom przygód stworzonych w nurcie literatury młodzieżowej postapokaliptycznej fantastyki z elementami political fiction (coś mi ta polityka ostatnio wszędzie się widzi),których główną bohaterką jest młoda panna (bo płeć kobieca popularna teraz w młodzieżówkach jest) Valencia Cia Vale z kolonii Krainy Pięciu Jezior, w ARCYWIELKIM STYLU ukonczyła Testy i dostała się na "prestiżowy" (bo jedyny) Uniwersytet, na którym odnosi WIELKIE SUKCESY (a któżby przewidywał, że inaczej sie stanie?) i przeżywa MEGAWIELKIE PRZYGODY w walce z mitycznym złem.
Bardzo długie, wielokrotnie złożone zdanie. I w całości oddaje to, co o tej książce myślę. Czyli nic :)
Przewidywalna aż do bólu, z wielokrotnie powtarzanymi schematami. Podobna do całej plejady lektur, które ostatnio goszczą na półkach tzw. literatury młodzieżowej. Maksymalnie przesycona krnąbrnymi knowaniami ZŁA (które przecież nie drzemie) i hasłem DOBRO ZAWSZE ZWYCIĘŻY.
No i bolesne jest to, że Autorka ten drugi tom kończy dosłownie w centrum wydarzeń nie doprowadzając do jakiegoś logicznego finału. Jako że przebrnięcie przez tom drugi nie zabrała dużo czasu - biorę się za tom trzeci (bo do jutra zapomnę co było w drugim).
Ironia ironią. Natomiast sam sobie polecam tą lekturę jako chwilę na złapanie oddechu czytelniczego przy daniu lekkostrawnym.

Porównywalna poziomem do pierwszej. Podobny klimat, postacie, również kilka zwrotów akcji.

Bardzo wciągająca opowieść, akcja dzieje się bardzo szybko i nie można oderwać się od Testów ani na chwilkę. Nie mogę się doczekać ostatniego tomu i z wielką chęcią będę śledziła losy Cii Vale :)

• 2015
  • 2015