Sekretny język psów

Okładka książki Sekretny język psów Heather Dunphy
Okładka książki Sekretny język psów
Heather Dunphy Wydawnictwo: Buchmann Seria: Sekretny język... poradniki
poradniki
Sekretny język...
The Secret Language of Dogs: The Body Language of Furry Bodies
Buchmann
2013-08-28
2013-08-28
psy

Biorąc pod uwagę ilość psich poradników dostępmych na rynku uważam, że ten nie jest prawie zupełnie warty uwagi.

Podobały mi się propozycje psich zabaw oraz rozdział o psim zdrowiu. Wydanie samo w sobie też jest całkiem ładne - zawiera dużo zdjęć i ciekawostek.
ALE! Przez właśnie ich ilość zdarza się, że w książce czytany tekst jest przerywany w połowie zdania i kontynuowany 2 kartki dalej co znacznie odbiera przyjemność z czytania. Równie często tekst z "ciekawostek" był totalnie nie na temat lub powtarzał się z treścią rozdziału.

Mój problem z tą książką jest taki, że właściwie nie wiem komu bym mogła ją polecić. Dlaczego?
Doświadczony psiarz nie dowie się z niej prkatycznie nic nowego.
Niby jest to zbiór podstawowej wiedzy, która fragmentami, nie ukrywam, może być przydatna dla naprawdę początkującego psiarza, ale rozdziały są bardzo ogólne, nierozwinięte, przez co i tak musielibyśmy sięgnąć do innego źródła. Dodatkowo treść zawiera sporo szkodliwych już w tych czasach informacji takich jak teoria stada - dominacji i "nagradzanie strachu".
Nie polecam, szkoda czasu.

Uważam, że z książki tej zadowolone będą jedynie osoby, które chcą zdobyć wiedzę podstawową na temat wychowania, tresury, pielęgnacji psa oraz jego zachowania. Rozdziały są bardzo krótkie, a poruszane zagadnienia opisane bardzo ogólnikowo, ponadto nie ze wszystkim się zgadzam. Być może potrzebne byłoby rozwinięcie niektórych tematów. Przeczytanie tej książki na pewno nie sprawi, że będziemy wiedzieli wszystko na temat naszego psa. Nie będziemy znali nawet wszystkich podstaw.
Mimo wszystko wyciągnęłam z tej książki kilka pozytywów - autorka podpowiedziała mi kilka prostych zabaw, które będę mogła wykorzystać przy szkoleniu mojego szczeniaka oraz wyjaśniła, jak przeprowadzić podstawową kontrolę swojego psa- czy nie jest odwodniony, czy liczba uderzeń serca jest prawidłowa, czy ukrwienie jest właściwe.
Oprócz tego w książce jest wiele zdjęć i dodatkowych informacji w ramkach, co sprawia, że książkę przyjemnie się czyta. Myślę, że jest to dobra książka dla starszego dziecka lub nastolatka, aby zdobyło ono podstawową wiedzę na temat swojego pupila.

Polecam choć nie wszystkim może ten poradnik przypaść do gustu. Jest tam wiele porad uniwersalnych, jednak nie można się do wszystkich stosować bo każdy pies jest inny.. i czasami jego reakcje znaczą co innego dlatego zachęcam do własnej obserwacji pupila ;)

Książka bardzo ogólnie przedstawia każdy aspekt psa od etapu szczenięctwa do starości. Moim zdaniem jest to kompendium dla początkujących psiarzy, który każe zwrócić uwagę na temperament psa, jego zdrowie. Jakie konsekwencje wiążą się z wyborem poszczególnych ras i zapewnieniem aktywności tak umysłowej jak i ruchowej. Rok wydania książki 2010 czyli świeża wiedza, która promuje tzw. pozytywne szkolenie psów. Trzeba mocno podkreślić jak bardzo owocuje ten typ szkolenia we wspólnym życiu z naszym czworonożnym przyjacielem. Sądzę, że każda książka na temat psów choćby zawierała jedno mądre zdanie jest warta przeczytania bo właśnie zwykle niuanse przesądzają o zachowaniu psa. W dodatku żaden autor nie byłby w stanie w jednej książce zmieścić wszystkich problemów związanych z psami. Ile psów tyle różnych zachowań.

Ledwo dotarłam do końca. Książka jest za bardzo przegadana, to samo można było napisać na 20 stronach, a nie na 180 - byłoby łatwiej, taniej i przyjemniej. Odradzam i nie polecam, jest dużo lepszych książek z tej dziedziny.

• Kynologia
  • Psy
  • Literatura związana ze zwierzętami
  • Ma <3

Dodaj cytat z książki Sekretny język psów