Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru

Okładka książki Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru Aleksandra Cherek
Okładka książki Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru
Aleksandra Cherek Wydawnictwo: Edgard Seria: Samo Sedno poradniki
poradniki
Samo Sedno
Edgard
2011-01-01
2011-01-01

Dużo wiedzy o rasach, zachowaniu psów, co jedzą. Nie mam psa, ale temat mnie ciekawił. Szybko się czyta, są fajne wyliczenia w punktach.

W związku z tym, że zamieszkał z nami szczeniak wyżła węgierskiego, każdą wolną chwilę poświęcam na czytanie książek dotyczących wychowania i socjalizacji psów. Ta pozycja jest jedną z wielu dostępnych na rynku i niestety nie ma w niej niczego szczególnie wyróżniającego spośród reszty, zwłaszcza jeżeli czytelnik sięga po nią jako kolejną, a nie jako pierwszą lekturę związaną z tematem.

Niestety, pojawia się mnóstwo powtórzeń i książka mogłaby być o połowę krótsza, bo niektóre rozdziały są praktycznie o tym samym. Brakuje też praktycznych przykładów zachowań razem z rozwiązaniem danego problemu. Pojawia się tutaj tylko teoria, ale bez nawiązania do ćwiczeń i praktyki.

Dla mnie był to ciekawy wstęp do tematu, ale poradnik nie należy jednak do moich ulubionych.

Oceniam tylko 6/10 za masę bezsensownych wyliczanek, które przypominają nudną pracę magisterską i są tylko wypełniaczem w i tak krótkiej książce. Tak naprawdę co najwyżej połowa treści ma sens i można się czegoś z niej nauczyć.

Życie z psem przypomina niejako życie z niemowlakiem, z którym... dogadać się nie dogadamy, ale jeśli nauczymy się poprawnie odczytywać jego zachowanie, to zrozumiemy wszystko, co chce nam "powiedzieć". Biorąc zaś pod uwagę fakt, że pies to mądre zwierze, ów właściwie odczytanie, nie powinno przysporzyć nam zbyt wielu problemów. Wystarczy tylko uważna obserwacja oraz... wiedza, którą każdy właściciel czworonoga powinien posiadać.

Wiedzę najlepiej czerpać z fachowo przygotowanych poradników, to zrozumiałe. Ważne jest i to, aby były one napisane przez specjalistów znających temat z własnych doświadczeń. Ważniejsze jednak zdaje się, aby ów specjalista potrafił zarazić nas swoją miłością do psa, oddaniem i pasją. Niestety nie każdemu się to udaje... Ale Aleksandrze Cherek, autorce poradnika Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru wychodzi to znakomicie!

W swojej książce Aleksandra Cherek kładzie duży nacisk na wytłumaczenie nam jak wielką odpowiedzialnością jest posiadanie psa. Pokazuje, że pies to nie tylko przyjemność, ale duży obowiązek, a niekiedy i poświęcenie. Dlatego też niejako "zmusza nas" do zastanowienia się czy aby na pewno chcemy i możemy sobie pozwolić na psa. Czy znajdziemy czas i chęci na wspólną zabawę i spacery... Tym zaś, którzy są pewni swej decyzji, książka pozwala dobrać rasę właściwą dla naszego trybu życia. Dla naszych potrzeb i oczekiwań. Podpowiada, jak pielęgnować i opiekować się naszym pupilem, jak go karmić, aby nie był ani głodny, ani przejedzony, a także - jak nauczyć psa posłuszeństwa i wielu ciekawych sztuczek.

Książka podzielona jest na 11 rozdziałów. Każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiej informacji zawierającej najważniejsze zagadnienia, jakie w danym rozdziale zostały opisane. Treść rozdziałów jest bardzo przejrzysta i czytelna. Najważniejsze kwestie są podkreślone, a różne ciekawostki i wskazówki - wyszczególnione. Zakończeniem rozdziałów jest podsumowanie, ujęcie w klamrę tego, co powinniśmy zapamiętać. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Całość dopełniona jest bazą danych o lokalizacji schronisk, fundacji, stowarzyszeń oraz cmentarzy dla psów.

Aleksandra Cherek nie kryje się ze swoją miłością do psów, wręcz przeciwnie - przelewa ją na czytelnia. Sama zaś książka nie jest zbiorem suchych faktów, które jako przyszli lub obecni właściciele psów, znać powinniśmy. To wiedza, to doświadczenie, które otwierają przed nami drzwi do psiego świata. I za to jej chawała! A także za to, że umożliwiła nam (tutaj już konkretnie mi i Grigorijowi) zrozumienie psiej natury, że dzięki jej wskazówkom i radom, Luckowaty szaleniec potrafi wykonać wiele komend. Z czego zresztą jesteśmy dumni, a co!

• Poradniki, Popularnonaukowe
  • Ebooki