Juan i Evita Peron

Wiedza Powszechna
2001-01-01
2001-01-01
Ewa Spirydowicz

Jest to kieszonkowa biografia Juana i Evity Peron. Znaleźć w niej można podstawowe wiadomości z życia tytułowych bohaterów, okoliczności poznania się oraz czasy rządów. Niezwykle ciekawa książka, która spowodowała u mnie chęć poszerzenia wiedzy na temat historii Argentyny oraz w szczególności bardzo kontrowersyjne Evity Peron.

To oczywiście tytuł utworu muzycznego wykonywanego przez Madonnę, poświęconego charyzmatycznej małżonce argentyńskiego satrapy. Przypomnijmy więc, kim była Pierwsza Dama Argentyny, właściwie Maria Eva Duarte. Na kanwie jej krótkiego życia, w 1976 roku powstaje musical Evita. W 1996 roku nakręcono film biograficzny o tej barwnej osobistości.

Evita Peron przychodzi na świat 7 maja 1919 roku, umiera szybko, bo w wieku 33 lat. Córka gospodyni domowej i farmera prowadzącego podwójne życie, który początkowo nie przyznaje się do potomstwa ze związku z szwaczką. Od dziecka marzy, aby zostać aktorką, i to się poniekąd udało.

Peron nie stoi bezczynnie przy boku Juana, wręcz przeciwnie, jest aktywną działaczką społeczną i polityczną. Dzięki jej zabiegom, kobiety w Argentynie uzyskują prawa wyborcze. Mamy 1947 rok; dwa lata wcześniej poślubia dyktatora. Podejmuje działania mające na celu ocieplenie wizerunku męża, życie z nim do najłatwiejszych nie należy. Maria Eva jest też współtwórczynią doktryny peronizmu ( populistyczny ruch społeczno-polityczny, głoszono zasadę sprawiedliwości społecznej, etc.)W tym czasie nasza bohaterka cieszy się już niezwykłą popularnością; filantropka, inicjuje wiele akcji pomocowych. W 1951 roku wojsko blokuje kandydaturę młodej kobiety na urząd wiceprezydenta. Prezydentowa interesuje się problemami sierot i seniorów.

Niedawna artystka czy jak chce Krzysztof Mroziewicz w pracy Delirium władzy, 'gwiazdka kabaretów' zostaje pomysłodawczynią utworzenia partii peronistycznej Partido Feminino. Ubóstwiana i znienawidzona, wytykano jej przeszłość ( nagie sesje, itd.)

Zwolennicy pani Peron określają ją Duchową Przywódczynią Narodu albo też pierwszą samarytanką Argentyny. Co ciekawe, małżonka prezydenta zyskuje mir wielu potężnych ludzi, witana żarliwie w Watykanie przez samego Piusa XII. Działa nawet podczas wyniszczającej choroby.

Cokolwiek by nie napisać, to właśnie ta kobieta pozostanie w sercach Argentyńczyków.

Maria Eva Duarte- Peron odchodzi do wieczności 26 lipca 1952 roku, trzy lata później, w wyniku wojskowego zamachu stanu jej mąż zostanie obalony.

Warto przeczytać

Evita Peron przychodzi na...

Sięgnęłam po tę książkę, aby zaspokoić w sobie ciekawość na temat rozsławionej rodziny Peronów. Jeżeli ktoś z Was będzie miał podobny cel, mogę śmiało polecić. Krótka, zwięźle i obiektywnie opowiada historię, nie rozwodzi się szczególnie nad mniej istotnymi wątkami. Autor, dla podtrzymania uwagi czytelnika, co jakiś czas rzuca też ciekawostkami. Nie będzie to jednak odpowiednia książka dla tych, którzy chcą głębiej poznać życiorys członków rodziny prezydenckiej, wraz ze wszystkimi szczegółami i smaczkami z ich jakże barwnego życia (chociaż zakładam, że tego nikt i tak nie oczekiwałby od zaledwie stustronicowej książki). To, co naprawdę mnie rozczarowało, to miejscami dosyć kolokwialny język i błędy interpunkcyjne, których nie wychwyciła korekta. Trochę to raziło, jednak w odbiorze całości nie przeszkadza.

O parze przywódców argentyńskich w latach 40.i 50. Te dwie postacie nadal nie przestają zadziwiać ludzi. Książka przybliża czytelnikom argentyńskie realia społeczne, barwnie przedstawia wydarzenia odgrywające się w tym czasie oraz biografie Evity i Juana.

To raczej broszurka , która streszcza biografie ...

To raczej broszurka , która streszcza biografie ...

• Chcę mieć
  • Biografie