Jan Paweł II

1996-01-01
1996-01-01
Zofia Uhrynowska-Hanasz, Michał Wroczyński
Jan Paweł II

Św.Jan Paweł II to bez wątpienia postać wyjątkowa dla całego Koscioła jak i dla zwyczajnych ludzi na całym świecie. Sięgnąłem po tą biografię z czystej ciekawości i spędziłem wiele przyjemnych chwil poznając losy życia tego wyjątkowego Polaka. Dlaczego wyjątkowego?
Autor przedstawia nam na to wiele argumentów. Już w młodości Karol Wojtyła przejawiał wielki zapał do nauki i modlitwy. Wszyscy mówili, że zostanie księdzem on jednak inaczej widział swoje przyszłe życie. Chciał zdawać na polonistykę co zresztą mu się udało. Gdyby nie II Wojna Światowa może inaczej potoczyłyby się jego losy. Nie można też oczywiście zapomnieć o wielkim talencie aktorskim młodego Karola, który przed i w trakcie wojny udzielał się w Teatrze Rapsodycznym.
Wybuch wojny a później śmierć ojca wpłynęły na jego decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. Już jako młody ksiądz (jak podaje nam autor) Wojtyła miał wspaniały kontakt z młodymi ludźmi na których to losie tak szczególnie mu zależało. Uwielbiał z nimi dyskutować, chodzić po górach i odbywać spływy kajakowe. Studia i jego kapłaństwo w Krakowie w sposób szczególny ukształtowały go jako przyszłego papieża. Był już wtedy gorącym zwolennikiem pokoju na świcie i dialogu między religiami. Jako papież walczył o to z wielkim wysiłkiem jak żaden z jego poprzedników.
Jak również wspomina nam autor młody Wojtyła był wręcz "napalony" na naukę języków obcych. Już jako papież znał ich 6: łacina, angielski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański.
Nie bez znaczenia była jego wszechstronność i otwartość kiedy wybrano go na papieża w wieku zaledwie 58 lat. Fenomen polegał na tym, że był to pierwszy tak młody papież od około 250 lat i papież nie-Włoch od około 400 lat.
Już jako Jan Paweł II odbył niezliczone pielgrzymki do różnych zakątków świata i nawiązał dymplomatyczne stosunki z wieloma ważnymi przywódcami krajów. Przyczynił się również do upadku komuny w Polsce co miało miejsce w 1989 r.
Bardzo szerko autor opisuje również zamach na jego życie 1981 r., kiedy to na Placu Św. Piotra oddano do niego strzały. Tad Szulc snuje różne teorie na temat tego zamachu, jednak pokazuje nam, że do dziś jest on właściwie zagadką.
Dziennikarz nie wystawia jednak laurki Ojcowi Świętemu. Twierdzi, że przez swój zbytni konserwatyzm, który wyniósł z domu zniechęca on do siebie wieli ludzi, którzy masowo odchodzą z Kościoła Katolickiego. Papież, chociaż nie boi się podejmować trudnych tematów to niejednokotnie jego decyzje są mocno kontrowersyjne jak choćby całkowity i bezwarunkowy sprzeciw wobec aborcji, antykoncepcji czy kapłaństwa kobiet.
Podsumowując jednak postać Jana Pawła II autor podaje w wątpliwość czy w naszych czasach pojawi się jeszcze postać tak wielkiego formatu, mimo że w pewnych sprawach nieustępliwa to jednak otwarta i gotowa nieść pomoc tak gdzie jest ona potrzebna. Jakim papieżem był więc Jan Paweł II? Autor twierdzi, że najlepiej oceni go historia.
Książka Tada Szulca "Jan Paweł II" wywarła na mnie ogromne wrażenie i choć wcześniej wiedziałem co nieco na temat Ojca Świętego to jednak jej lektura uświadomła mi, że miałem tylko mgliste pojęcie na pewne teamty. Według mnie jest to biografia bardzo rzetelna, zawierająca wszystkie ważne daty a nawet fragmenty niektórych dzieł literackich Jana Pawła II. Całość napisana jest z rozmachem tak aby czytelnik sam mógł przyjrzeć się fenomenowi tej postaci. Pozycję oczywiście polecam.

• Gdzie ci mężczyźni: biografie / wsp / listy / świad
  • U rodzinki