rozwińzwiń

Aloes: dzienniki i małe szkice

Okładka książki Aloes: dzienniki i małe szkice Jan Kott
Okładka książki Aloes: dzienniki i małe szkice
Jan Kott Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
143 str. 2 godz. 23 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1966-01-01
Liczba stron:
143
Czas czytania
2 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
8307025664
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Spór o Powstanie. Powstanie Warszawskie w powojennej publicystyce polskiej 1945-1981. Wojciech Bąk, Władysław Bartoszewski, Jan Bielatowicz, Kazimierz Brandys, Jerzy Bronisław Braun, Maria Dąbrowska, Zbigniew Florczak, Dariusz Gawin, Antoni Gołubiew, Wojciech Kętrzyński, Stefan Kisielewski, Jan Kott, Józef Łobodowski, Juliusz Mieroszewski, Jan Nepomucen Miller, Irena Pannenkowa, Zofia Starowieyska-Morstinowa, Teofil Syga, Jan Szczawiej, Bolesław Taborski, Tymon Terlecki, Karol Wojtyła, Stefan Wyszyński (bł.), Stefan Żółkiewski
Ocena 9,0
Spór o Powstan... Wojciech Bąk, Włady...
Okładka książki Erotykon Adam Asnyk, Krzysztof Kamil Baczyński, Michał Bałucki, Zbigniew Becher, Tadeusz Boy-Żeleński, Tadeusz Breza, Marzena Broda, Stanisław Brzozowski, Michał Choromański, Józef Czechowicz, Jan Danecki (poeta), Jan Dobraczyński, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Dygat, Konstanty Ildefons Gałczyński, Władysław A. Grzeszczyk, Klementyna Hoffmanowa, Henryk Horosz, Kazimiera Iłłakowiczówna, Janina Ipohorska, Jarosław Iwaszkiewicz, Zbigniew Jerzyna, Franciszek Karpiński, Jan Kasprowicz, Franciszek Dionizy Kniaźnin, Jan Kochanowski, Wespazjan Kochowski, Maria Konopnicka, Tadeusz Kotarbiński, Jan Kott, Anka Kowalska, Józef Ignacy Kraszewski, Leszek Kumor, Maria Kuncewiczowa, Jalu Kurek, Antoni Lange, Stanisław Jerzy Lec, Jan Lechoń, Ignacy Legatowicz, Bolesław Leśmian, Jerzy Liebert, Liliana, Janusz Makarczyk, Kornel Makuszyński, Adam Mickiewicz, Jan Andrzej Morsztyn, Andrzej Możdżonek, Daniel Naborowski, Zofia Nałkowska, Stefan Napierski, Cyprian Kamil Norwid, Eliza Orzeszkowa, Bronisława Ostrowska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Włodzimierz Perzyński, Halina Poświatowska, Jurek Potański, Wacław Potocki, Bolesław Prus, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Feliks Przysiecki, Melchior Pudłowski, Zuzanna Rabska, Mikołaj Rej, Janusz Roś, Józef Ruffer, Jadwiga Rutkowska, Horacy Safrin, Magdalena Samozwaniec, Mikołaj Sęp Szarzyński, Henryk Sienkiewicz, Antoni Słonimski, Juliusz Słowacki, Jan Smolik, Leopold Staff, Adam Lewandowic Strzeżowczyk, Aleksander Świętochowski, Leszek Szeligowski, Renata Szuman-Fikus, Stanisław Trembecki, Andrzej Trzebiński, Julian Tuwim, Józef Weyssenhoff, Kazimierz Wierzyński, Maria Wirtemberska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Adam Władysławiusz, Rafał Wojaczek, Maryla Wolska, Gabriela Zapolska, Kazimiera Zawistowska, Emil Zegadłowicz, Stefan Żeromski, Szymon Zimorowic, Narcyza Żmichowska
Ocena 7,6
Erotykon Adam Asnyk, Krzyszt...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
38
31

Na półkach:

Mnie te szkice rozczarowały. Wiele tematów, wiele tekstów z różnych szuflad. Tomik szkiców jest niespójny. Tytuł sugeruje, co będziemy czytać, ale od Kotta można wymagać więcej niż to, co zapowiada tytuł. Dostajemy teksty z jednej strony będące małymi "śledztwami literackimi" , ale z drugiej strony mamy małe szkice o spektaklach teatralnych, balecie, małe notki o pisarkach polskich. Krótko pisząc, groch z kapustą i to z kapustą polsko-zagraniczną. Jedyną rzeczą wartą odnotowania jest styl opowiadania Kotta, Kottopisanie. Rozpoznawalne od pierwszego akapitu.

Mnie te szkice rozczarowały. Wiele tematów, wiele tekstów z różnych szuflad. Tomik szkiców jest niespójny. Tytuł sugeruje, co będziemy czytać, ale od Kotta można wymagać więcej niż to, co zapowiada tytuł. Dostajemy teksty z jednej strony będące małymi "śledztwami literackimi" , ale z drugiej strony mamy małe szkice o spektaklach teatralnych, balecie, małe notki o pisarkach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
329
203

Na półkach:

Światowej sławy szekspirolog oferuje nam tom niejednorodny, lecz bezwzględnie ciekawy. Notatki z podróży po Francji i Włoszech oraz kontaktów z takimi nazwiskami jak Moravia czy Ionesco mieszają się tu z fantastycznymi, dygresyjnymi recenzjami ze spektakli teatralnych. Znalazło się również miejsce na krótkie, tkliwe wspomnienia o Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej.
Tym, co uderza najbardziej, jest kultura umysłowa Kotta. Lektura zapisków tego dżentelmena, zdolnego swobodnie skakać między najodleglejszymi od siebie dziedzinami, każe zastanowić się, ile zostało dziś z dawnej treści w mianie intelektualisty, przyznawanym obecnie raczej nie tym, którzy, jak Kott, transformują niezrozumiałe w zrozumiałe, tylko tym, którzy z nie tak może tajemniczych przyczyn czynią dokładnie odwrotnie.
Teatr jest tą formą artystycznej ekspresji, która nigdy nie zdołała mnie porwać; a jednak gdy czytałem uwagi Kotta, poczułem natychmiastową chęć udania się do stosownego przybytku (i może bym to zrobił, gdyby władze regionu do spółki z ministrem kultury nie zarżnęły najlepszego teatru w moim mieście). Tymczasem ta zachęcająca funkcja jest ledwie odpryskiem tego, co książeczka Kotta ma do zaoferowania. I to stanowi o jej niezbywalnej klasie.

Światowej sławy szekspirolog oferuje nam tom niejednorodny, lecz bezwzględnie ciekawy. Notatki z podróży po Francji i Włoszech oraz kontaktów z takimi nazwiskami jak Moravia czy Ionesco mieszają się tu z fantastycznymi, dygresyjnymi recenzjami ze spektakli teatralnych. Znalazło się również miejsce na krótkie, tkliwe wspomnienia o Zofii Nałkowskiej i Marii Dąbrowskiej.
Tym,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1087
195

Na półkach: ,

Ostatnia polska książka Kotta przed emigracją. Po usunięciu płuca pisarz uzyskuje drugą szansę, nową szansę na delektowanie się teatrem, kulturą, radościami życia. Dzienniki to nieco myląca nazwa, gdyż wyobraźnia podsuwa opasłe kilkutomowe notatki prowadzone od lat (szczególnie liczba mnoga przyczynia się do tego wrażenia),a są to krótkie notatki z krótkiego okresu. Zawierają przede wszystkim wrażenia z festiwalu teatralnego we Włoszech oraz pobyt w Rzymie. W małych szkicach Jan Kott wraca wspomnieniami do swego pobytu w Paryżu w 1938 roku, wizyt u Andre Bretona, spacerów po Montmartrze, porównuje ówczesny Paryż do jemu współczesnego. Mamy obszerną relację z teatralnego festiwalu w Edynburgu. Jest szkic o plagiacie, z którego dowiadujemy się, że markiz de Sade napisał książeczkę, obierając na bohaterkę wnuczkę Jana Sobieskiego. Dwa szkice poświęcone są wspomnieniom dam polskiej literatury, Nałkowskiej i Dąbrowskiej. W szkicach znalazły się też fragmenty dotyczące spotkań, na przykład z rodziną Ionesco. Obszerniejszy szkic zajmuje się tropieniem w dramatach Witkacego śladów literatury, która ma dopiero nadejść, co wiedzie do "Tanga" Mrożka, którego uważa za pierwszego polskiego pisarza, który ze swą twórczością utrafił we właściwy czas (Witkacy tworzył o 20 lat za wcześnie). Opisując zdarzenia, Kott wtrąca swe lapidarne błyskotliwe i trafne uwagi, tworząc wspaniały collage pamięci i intelektu. Przyznam, że takie teksty przyswajam łapczywie, są to bowiem prawdziwe delicje napisane nienagannym klarownym językiem, ciekawie, pozbawione zbędnej erudycji, czyli bez popisów, słowem czysta intelektualna przyjemność.

https://riversidebluesnr2.blogspot.com/2019/01/jan-kott-aloes-dzienniki-i-mae-szkice.html

Ostatnia polska książka Kotta przed emigracją. Po usunięciu płuca pisarz uzyskuje drugą szansę, nową szansę na delektowanie się teatrem, kulturą, radościami życia. Dzienniki to nieco myląca nazwa, gdyż wyobraźnia podsuwa opasłe kilkutomowe notatki prowadzone od lat (szczególnie liczba mnoga przyczynia się do tego wrażenia),a są to krótkie notatki z krótkiego okresu....

więcej Pokaż mimo to

avatar
4891
120

Na półkach:

Recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1057753/jan-kott-aloes-dzienniki-i-male-szkice

Recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1057753/jan-kott-aloes-dzienniki-i-male-szkice

Pokaż mimo to

avatar
443
397

Na półkach: , ,

Aloes leczy ciało.Ten "Aloes" pomaga duszy.Przeczytałem już kolejny raz.Wiele fragmentów dużej urody.O pisarzach,literaturze,sztuce,muzyce,dużo o teatrze i dramatach.
"Pamiętam tylko psa pani Maryjki,małego zwykłego kundla.Ten pies zrobił na mnie wrażenie niesłychanie ludzkiego,aż się wstydzę powiedzieć,szalenie humanistycznego.Był łagodny,bardzo czuły,z jakimś ludzkim dystansem i jednocześnie zaufaniem.Powiedziałem o tym.Przecież to pies Maryjki - odpowiedziała mi pani Anna".

Aloes leczy ciało.Ten "Aloes" pomaga duszy.Przeczytałem już kolejny raz.Wiele fragmentów dużej urody.O pisarzach,literaturze,sztuce,muzyce,dużo o teatrze i dramatach.
"Pamiętam tylko psa pani Maryjki,małego zwykłego kundla.Ten pies zrobił na mnie wrażenie niesłychanie ludzkiego,aż się wstydzę powiedzieć,szalenie humanistycznego.Był łagodny,bardzo czuły,z jakimś ludzkim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
313

Na półkach:

Głębokie i niespotykanie (dzisiaj) subtelne analizy dramaturgiczne i literackie po mistrzowsku osadzone, jakby niechcący, we wspomnieniach autora.

Głębokie i niespotykanie (dzisiaj) subtelne analizy dramaturgiczne i literackie po mistrzowsku osadzone, jakby niechcący, we wspomnieniach autora.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • Wywoła Telemacha z głębi komnat szczytnych...
    1
  • 2019
    1
  • Z polecenia
    1
  • Do sprzedania
    1
  • Auto- i biografie
    1
  • Teatr
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Aloes: dzienniki i małe szkice


Podobne książki

Przeczytaj także