Kunigas: powieść z podań litewskich

Okładka książki Kunigas: powieść z podań litewskich Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Kunigas: powieść z podań litewskich
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza literatura piękna
231 str. 3 godz. 51 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
231
Czas czytania
3 godz. 51 min.
Język:
polski
Tagi:
historia krzyżacy Litwa
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
715
627

Na półkach:

Marger staje na czele obrońców grodu w Pillenach.

Marger staje na czele obrońców grodu w Pillenach.

Pokaż mimo to

avatar
3129
803

Na półkach: , , ,

"Kunigas" to powieść, która moim zdaniem powinna utworzyć "świętą trójcę" z "Grażyną" i "Konradem Wallenrodem". Jest ona bowiem niejako rewersem, dopełnieniem tematyki tych dwóch utworów. "Kunigas" to walka z Krzyżakami, ale opisana z zupełnie innej perspektywy.

Powieść Kraszewskiego urzekła mnie. Opowiada ona historię Margera/Jerzego. Właśnie on jest tytułowym Kunigasem, litewskim księciem. Krzyżacy napadli na jego rodzinny gród i uprowadzili go, gdy miał koło dwóch lat. Od tego momentu Jerzy stał się jakby projektem naukowym zakonników. Mnisi postanowili z Margera zrobić rycerza zakonnego, zataili przed nim jego przeszłość i pochodzenie, wychowywali go na Krzyżaka. I Jerzy rósł oderwany od swej tożsamości, aż do momentu, gdy przypadkiem usłyszał kilka słów wypowiedzianych w litewskim języku. Wróciły do niego mgliste wspomnienia z dzieciństwa. Od tej chwili budzi się w Jerzym nienawiść do zakonu i pragnienie ucieczki. Poznaje dwójkę innych Litwinów, którzy tak jak on, zostali uprowadzeni jako dzieci: Rymnosa i Baniutę. Razem planują powrót do swoich, ale przecież nie znają ziemi litewskiej.

I wtedy pojawia się Szwentas...Nie jest to postać pozytywna. To krzyżacki szpieg, który zbiera dla zakonników informacje na temat obronności grodów, liczebności mieszkańców i dróg, jakimi można się do nich dostać. Z drugiej strony na zlecenie matki poszukuje on Margera. Szwentas postanawia zaprowadzić trójkę uciekinierów do Pilawy, rodzinnego grodu Kunigasa.

Ciekawą postacią w utworze jest Reda, matka Margera. Kobieta nigdy nie straciła nadziei na odnalezienie uprowadzonego synka, a po śmierci męża stanęła na czele grodu i dzielnie go broniła. To ona sprawiła, że Pilawy były ostatnim niepokonanym przez Krzyżaków grodem. Nie podobało mi się tylko to, że w momencie pojawienia się syna, Reda oddaje mu władzę...U Kraszewskiego Marger oczywiście staje na wysokości zadania, ale uważam, że to jest akurat wątek fantastyczny ;)

Oczywiście, jak na tego typu powieść przystało, nie mogło zabraknąć wątku miłosnego: Marger i Baniuta pokochali się od pierwszego spojrzenia, a ich miłość umacnia wspólny los.
Szwentas także przechodzi przemianę, żałuje, że szpiegował dla Krzyżaków i daje dość do głosu swojej tożsamości.

Ale ta historia nie jest bajką, gdzie wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Krzyżacy muszą podbić Litwę, potrzebują jej lasów, jej ziemi. A Pilawy to jedyny niepokonany gród. W dodatku Jerzy wymknął im się z rąk. Trzeba więc zorganizować wyprawę na Pilawy i podbić je.
Gród jest dobrze ufortyfikowany, ale Krzyżaków jest więcej...

Zakończenie całej historii jest iście hamletowskie - trupów stos, w dodatku spalonych.

Bardzo żałuję, że wcześniej nie wpadła mi w ręce ta powieść. Problem walki z wrogiem i kwestia zachowania tożsamości narodowej jest w niej ukazana w nieco inny, choć przecież standardowy sposób. W wydaniu, które czytałam były zamieszone także ilustracje Andriollego. Naprawdę polecam "Kunigasa", dla mnie literacka perełka.

"Kunigas" to powieść, która moim zdaniem powinna utworzyć "świętą trójcę" z "Grażyną" i "Konradem Wallenrodem". Jest ona bowiem niejako rewersem, dopełnieniem tematyki tych dwóch utworów. "Kunigas" to walka z Krzyżakami, ale opisana z zupełnie innej perspektywy.

Powieść Kraszewskiego urzekła mnie. Opowiada ona historię Margera/Jerzego. Właśnie on jest tytułowym Kunigasem,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    25
  • Chcę przeczytać
    23
  • Posiadam
    7
  • Historyczne
    2
  • Literatura piękna - polska
    1
  • Dawno temu przeczytane
    1
  • E-booki domowe
    1
  • Wolne lektury
    1
  • Czekające
    1
  • Polska
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kunigas: powieść z podań litewskich


Podobne książki

Przeczytaj także