Otwarty umysł. Wierzące serce. Rekolekcje papieża Franciszka

Okładka książki Otwarty umysł. Wierzące serce. Rekolekcje papieża Franciszka Franciszek (papież)
Okładka książki Otwarty umysł. Wierzące serce. Rekolekcje papieża Franciszka
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2013-06-06
2013-06-06
Małgorzata Grygierowska, Małgorzata Juszczak
papież Franciszek duchowość religia

Nie mam złota ani srebra, ale przynoszę to, co dostałem najcenniejszego: Jezusa Chrystusa! - powiedział papież Franciszek w przemówieniu powitalnym po przylocie do Rio de Janeiro w Brazylii. Właśnie w Rio de Janeiro, od 23 do 28 lipca, trwają 28. Światowe Dni Młodzieży. To dobra okazja, aby zapoznać się dokładniej z naukami papieża Franciszka. Wydawnictwo Esprit wychodzi temu naprzeciw.

Pozycja ta wymaga stopniowej i powolnej lektury, gdyż jest owocem długiej drogi pełnej rozważań i modlitw. Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego czytania. Ba! pełno jest przecież kursów szybkiego czytania, treningów i technik. Pochłaniamy i przetwarzamy pakę, w celach informacyjnych, w celu lepszej komunikacji z innymi, gonimy za... No właśnie za czym? Dlatego czasami warto się wyciszyć, przystanąć i poświecić więcej czasu na delektowanie się lekturą.

Argentyński biskup José María Arancedo podkreśla we wstępie, że książka ma charakter świadectwa – można powiedzieć, że przekazuje lata doświadczeń zdobytych podczas życia i pracy kapłana, nauczyciela i pasterza. [str.6] Niełatwa to lektura i raczej dla osób uduchowionych, chociaż przekazy biblijne, a w szczególności nauki Jezusa, są ukazane bardzo prosto, jednak bardzo konkretnie. Mamy przed sobą dzieło przestawiające postać i słowa Jezusa jako ścieżkę ludzką i boską zarazem – to, co boskie nie oddala się od tego, co ludzkie, lecz jest z nim tożsame, wyzwala i nadaje mu pełni; można by powiedzieć nawet, że aspekt ludzi potrzebuje pierwiastka boskiego, by w pełni się realizować. [str. 7]

Papież Franciszek dokonuje też przeglądu niektórych postaw i zachować. Nie owija tu w bawełnę, podaje proste, życiowe przykłady i w bardzo umiejętny sposób wplata słowa Biblii, szczególnie Starego Testamentu.
"Wszelkie karcenie na razie nie wydaje się radosne, ale smutne, potem jednak przynosi tym, którzy go doświadczyli, błogi plon sprawiedliwości. Dlatego wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana!" (Hbr 12,11-12). Papież Franciszek tak to komentuje: Kulejący duch w końcu zostaje oddzielony od ciała. Każde chromanie z czasem powoduje zesztywnienie i paraliż. [str. 321]

Pozycja taka jak najbardziej skłania do refleksji, do zastanowienia się nad własnym życiem, nad wyborami, nad naszym codziennym postępowaniem. Polecam.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

To już moje trzecie spotkanie z dłuższą publikacją papieża Franciszka. Za sobą mam już "Zepsucie i grzech" oraz encyklikę "Lumen fidei". Do książki "Otwarty umysł, wierzące serce" podszedłem z dużą nadzieją, że poznam rzeczywiste poglądy 266. następcy Świętego Piotra dotyczące naszej wiary. Można się z nimi zapoznać tylko poprzez sięgnięcie do źródeł. Nie mam już złudzeń, że środki masowego przekazu przekażą nam obiektywną prawdę. Tego typu publikacje w dobie opanowywania większości mediów (zwłaszcza tzw. mainstream'u) przez propagandę lewacką są niezwykle cenne.

Z książki wyłania się wizerunek papieża Franciszka różniący się od tego z obiegowej opinii. "Otwarty umysł, wierzące serce" ukazuje Franciszka jako teologa nie stroniącego od głębokich rozważań. To, co wyróżnia publikacje papieża Franciszka to jasność i przejrzystość w przekazywaniu treści dotyczących wiary. Choć nie ukrywam, że publikacje Benedykta XVI zdecydowanie bardziej trafiają do mnie.

"Otwarty umysł, wierzące serce" składa się z czterech części: "Rozmowy Jezusa", "Epifania - objawienie Pańskie", " Listy do siedmiu Kościołów" i "Ciało w modlitwie". Każda z części to zbiór kilkunastu dość krótkich refleksji. Dzięki takiemu podziałowi fragmenty książki można z powodzeniem wykorzystywać jako materiał do codziennych rozważań czy pomoc w modlitwie. Na uwagę zasługuje zakończenie każdego podrozdziału w części pierwszej. Pojawia się w nich dodatek "Do dalszych rozważań i modlitwy". Czytanie książki "od deski do deski", bez przerw na własne przemyślenia, mija się więc z celem. W drugiej części na zakończenie każdego podrozdziału otrzymujemy zaś modlitwę lub psalm z liturgii godzin.

"Otwarty umysł, wierzące serce" jest niezwykle wymagającą lekturą. Wymaga od czytelnika nie tylko otwarcia się na przesłanie papieża Franciszka, ogromnego skupienia i uwagi, ale także szczerej chęci do rozmyślań nad refleksjami Ojca Świętego i dalszych rozważań. Tym razem już we własnym sercu. Tylko wtedy najnowsza książka przygotowana osobiście przez papieża Franciszka będzie mogła zmienić coś w naszym życiu. Uczynić naszą wiarę dojrzalszą i sprawić, że nasz umysł otworzy się na Słowo Boże, a serce zatopi się w wierze.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Jeszcze przed zostaniem biskupem Rzymu, kardynał Bergogolio oddał do druku owoc swych długoletnich przemyśleń. Polski czytelnik ma dziś niepowtarzalną szansę odbycia rekolekcji razem z papieżem Franciszkiem.W centrum jego nauczania znajduje się Chrystus jako źródło życia i chrześcijańskiej duchowości.

Powyższe rekolekcje napisane zostały piękną prozą.Ciekawostką jest to, że w młodości przyszły pasterz Kościoła był nauczycielem literatury i pozostał w nim zamiłowanie do klasyków. Książka ta zawiera odwołania do wielu tekstów biblijnych, które zostały ukazane, jako wciąż aktualne i niezwykle potrzebne współczesnemu człowiekowi. Papież przytacza i interpretuje fragmenty z Katechizmu oraz nauczania świętych. Całość jak podkreśla autor przedmowy: "tworzy intymny klimat do modlitwy".

Pozycja ta została podzielona na cztery części. Czytelnik może przejść od spotkania z Jezusem, do modlitwy inspirowanej postaciami z Biblii tj. Mojżesz, Abraham czy Judyta. Każde z zagadnień jest podsumowane najważniejszym przesłaniem i rozważaniem do indywidualnej refleksji.
Ta książka niewątpliwie skłania do zastanowienia nad własnym życiem i podejmowanymi przez nas decyzjami.

Papież zastanawia się nad wieloma zagadnienaimi, w tym nad drogą do świętości. Wskazuje, że nie jest ona zbiorem cnót, ale podążaniem z otwartym sercem za nauczaniem Zbawiciela. To radość i dziecięca ufność otwiera nas na Jego Słowo. Jak mówił Jan Paweł II: "Radość czysto duchowa, będąca owocem Ducha Św. polega na tym, że duch człowieka znajduje spokój i wielką rozkosz w odczuwaniu obecności Boga".

Autor odwołuje się również do pism świętych m.in. do tekstu Ignacego Loyoli: "Ten kogo ogarnęło strapienie, niech trwa w cierpliwości, która jest przeciwna udrękom, jakie na niego przyszły i niech myśli, że wkrótce ogarnie go pociecha". Zwraca też uwagę na cytat traktujący o prawdziwej radości, która rodzi się z pracy. Wskazuje też, iż siłą każdego człowieka jest jego wiara.

Papież pochyla się również nad zagadnieniem chrześcijańskiej tożsamości. Stwierdza, że wynika ona z przynależności do jedego organizmu jakim jest Kościół. Pomagają w tym wspólne symbole i postacie jak np: Matka Boża czy święci.

Autor wskazuje również, że w chwilach zwątpienia i trudności pociechę i wsparcie należy czerpać z Bożej Miłości. Trzeba ufnie powierzyć swe troski Bogu, a wtedy otrzymamy: siłę, odwagę i wytrwałość, aby się z nimi zmierzyć.

Lektura ta choć skierowana przede wszystkim do osób duchownych, da wiele również zwykłemu czytelnikowi. Z pewnością pogłębi wiarę wielu ludzi i otworzy ich na bliźnich. Jest to swego rodzaju drogowskaz, który nie traci na aktualności. Trzeba jednak podkreślić, iż pozycja ta wyamga stopniowej i powolnej lektury, abyśmy mogli w pełni rozważyć zawarte w niej przesłanie oraz wcielić je w nasze życie.

Powyższe rekolekcje napisane zostały piękną prozą.Ciekawostką...

• Chrześcijaństwo
  • Papież Franciszek
  • Religia
  • Święci i błogosławieni
  • Książki 2013
  • Rec

Dodaj cytat z książki Otwarty umysł. Wierzące serce. Rekolekcje papieża Franciszka