Przed egzekucją

Prószyński i S-ka
2013-09-24
2013-09-24
Xenia Wiśniewska
cierpienie dożywocie kara śmierci miłość przebaczenie thriller prawniczy zabójstwo zdrada zemsta

Noa P. Singleton, to trzydziestopięcioletnia kobieta, osadzona w Zakładzie Karnym dla Kobiet w Pensylwanii. Od dziesięciu lat przebywa w celi śmierci, gdzie oczekuje na egzekucję. Pewnego dnia, gdy do "dnia X" zostaje sześć miesięcy, naszą bohaterkę odwiedza Marlene Dixon, która jest nie tylko znaną prawniczką, ale i matką Sarah - młodej kobiety, która według wszelakich dowodów została zamordowana przez główną bohaterkę. Podczas procesu matka Sarah powiedziala, że nikt bardziej od Noa nie zasługuje na śmierć. Jednak po czasie Marlene twierdzi, że diametralnie zmieniła zdanie na temat kary ostatecznej i chce zrobić co się da, by przekonać gubernatora do złagodzenia kary na dożywocie.

Autorka powieści to prawniczka, która spędziła wiele czasu ze skazanymi na śmierć. To dało mi nadzieję, że książka będzie napisana wiarygodnie. Nie sądziłam, że będzie aż tak dobrze. Naprawdę, czytając tę historię miałam wrażenie, jakby to nie była fikcja, a prawdziwe zwierzenia kobiety, która żyjąc w ciasnej celi odlicza dni do daty, która położy kres jej życiu. Wszystko było tu świetne. Opisy myśli Noa, wspomnienia z jej przeszłości, opisy wizyt Marlene i jej młodego pracownika - Olivera. Czytając tę powieść można bardzo mocno wczuć się w sytuację bohaterki i spróbować wyobrazić sobie, co czuje skazaniec, oraz zadać sobie pytanie, czy śmierć człowieka, który popełnił zbrodnię naprawdę przyniesie komukolwiek ulgę? Czy śmiertelny zastrzyk to naprawdę tak wspaniała metoda egzekwowania sprawiedliwości?

Powieść, choć smutna, stanowczo warta przeczytania. Zmusza do refleksji, chwili zadumy, zastanowienia się nad życiem. Ja nie żałuję ani sekundy przy niej spędzonej. Myślę, że jest to dobra propozycja nie tylko dla zainteresowanych tematem kary śmierci.

Dołująca opowieść pewnej kobiety, która po prostu miała ciągłego pecha. Do wszystkiego. Do rodziców, do pracy, do chłopaków, do przyjaciół... Twarda, cyniczna babka, która jednak ma jakieś serce. Tak ją ukształtowały dotychczasowe doświadczenia. mam nadzieje, że nikt z nas nie będzie znał daty swojej śmierci...

Pozycja warta uwagi, zmuszającą do przemyśleń czy kara śmierci jest rzeczywiście odpowiednim wymiarem kary, są przecież zbrodnie, które niekoniecznie wpisują się w aż tak surowy wymiar kary, jak przedstawione zostało to w powyższej książce, a są zbrodniarze przy których nie ma się wątpliwości, że właśnie tak powinni skończyć...
Książka z początku mnie aż tak nie wciągnęła, ale brnąc w historię nawet nie spostrzegłam się jak szybko dotarłam do ostatnich stron. Postać Noa P. Simgleton pokazuje jak łatwo można popełnić nieodwracalny błąd i wpaść w sidła tych bardziej wpływowych ludzi, którzy mając pozycję stają się nietykalni i potrafią zrujnować cudze życie.

Książka z początku mnie aż tak nie wciągnęła,...

książka zmusza do myślenia.Inteligentnie i z pasją napisana.W trakcie jej czytania kilka razy zastanawiałem się nad sensem kary śmierci.Pytanie czysto teoretyczne,bo w Polskich warunkach bohaterka dostała by 12 lat więzienia,za dobre sprawowanie wyszłaby po 6 ciu. Ksiązka bardzo smutna,na pewno nie poprawi nastroju w gorszy dzień.Z punktu widzenia USA mogłby być przyczynkiem do dyskusji nad obiektywizmem amerykańskich sądów .Dla polskiego czytelnika może być jakąś formą rozważań nad dobrem i złem.

"Niesprawiedliwość stosunkowo łatwo znieść.To sprawiedliwość boli".
"Na tym świecie jesteś albo dobry,alb zły.Jeżeli nie sąd,nauczyciel lub rodzic na pewno określą twoją tożsamość,zanim będziesz miał szansę to zrobić" Ciekawa książka.Noa została skazana na karę śmierci za zamordowanie Sarah.Olivier ją odwiedza i chce jej pomóc oraz Marlene,która chce dla niej dożywocie.Po 10 latach po rozprawie,gdzie została skazana,czeka na egzekucję.
Marlene ma córkę Sarah,która spotyka się z ojcem Noa.Marlene chce by to Noa ich rozdzieliła.Okazuje się,ze Sarah zachodzi w ciążę.
Ojciec Noa,po tylu latach dopiero się odezwał i ją znalazł.Napadł on kiedyś na bank z kolegami.
Noa przyszła z rewolwerem do Sarah.Sarah oskarża Noa,że to ona jej dała pigułkę aborcyjną.Lecz Noa wie,że to jej ojciec ją dał,ponieważ się jej przyznał.Sarah zemdlała i Noa zaczęła improwizować.Strzeliła do niej,zadzwoniła po karetkę,mówiąc,ze ktoś Sarah napadł.A potem sobie strzeliła w ramię,tylko draśniecie.
Opisywała jej dni w celi,w sumie nikt jej nie odwiedzał oprócz Oliviera i Marlene,która i tak nie darzyła jej sympatią.
Sąd nie przychylił się do wyroku,by dać Noa dożywocie.
Ostatni posiłek przed egzekucją.Miała szanse na ostanie słowa,lecz nie wypowiedział je oficjalnie.

"Niesprawiedliwość stosunkowo łatwo znieść.To sprawiedliwość boli".

Retrospekcja jak doszło do tego, że Noa trafiła do celi śmierci.
Ciekawe studium człowieka, pobudek którymi się kieruje, wpływu czynników zewnętrznych (rodzice, środowisko) na nasze życie, na podejmowane decyzje.
Przypadek, który nieodłącznie rządzi ludzkim losem, popycha do różnych zachowań.
Książkę czyta się wartko, czytelnik chce poznać odpowiedź - jak to się stało, że 35 letnia kobieta czeka na wyrok śmierci. CO ją do tego popchnęło, że dokonała takiej straszliwej zbrodni?
I najbardziej nurtujące pytanie, czy uda się ją uratować mimo wszystko?
Zostawiam czytelników z tymi pytaniami. Przeczytajcie książkę, sprawdźcie sami:)

Retrospekcja jak doszło do tego, że Noa trafiła do celi śmierci.

książka pomimo ciężkiego tematu jaka jest kara śmierci jest napisana ciekawie, wciągająca. Czytając książkę nie mogłam się doczekać kolejnych stron jaka jest prawdziwa historia Noa, która oczekuje na wykonanie wyroku śmierci. Co ją do tego skłoniło i jak potoczą się jej losy. Czy uda się zmienić decyzję? Odkryć prawdę?
Poruszająca historia dająca do przemyśleń nie tylko nad karą śmierci.
Autorka jest debiutantką ale jak się czyta to tak jak by miała ogromne doświadczenie w pisaniu książek. Polecam gorąco.

Poruszająca historia dająca do przemyśleń nie tylko nad...

Interesująca książka o tym, jak ślepa może być temida, gdy łaknie krwi, skazując człowieka na karę śmierci. Dla mnie był to pląs mądrych słów o ludzkiej naturze, błędach i złudzeniach, którym ulegamy. Porusza myśli.

Książka miała swoją premierę kilka lat temu, i nie było o niej głośno, a szkoda.
Tematyka niezwykle ważna, aktualna.Jedna z najlepszych książek obyczajowych jakie przeczytałem w roku 2017, nie sposób się od niej oderwać.

Nie porwała mnie ta książka, czytałam, ale ciężko mi szło

Nie porwała mnie ta książka, czytałam, ale ciężko mi szło