Kommodus i Marcja

literatura dziecięca
Czytelnik
1972-01-01
1972-01-01

Trudno mi opisać emocje jakie wywołała we mnie ta książka. Na pewno zaliczyłbym do nich zaciekawienie i znudzenie, szok i obojętność. Po prostu ambiwalencja pełną parą.
Książka rozpoczyna się ciekawie. Autorka od razu zaczyna od formy pierwszosobowej i przedstawia postać Eklektusa, który z początku żyje sobie spokojnie w Rzymie. Nagle na jego drodze staje Marcja, "żona" cesarza Kommodusa. Nasz Eklektus najpierw myśli o tym, by ją zgwałcić, ale ta jest silniejsza od niego. Od słowa do słowa, Marcja proponuje mu pracę na dworze cesarza w roli, no właśnie, jakiej roli? Mi nie udało się tego ustalić aż do końca. Cała ta postać jest też niesamowicie nijaka. Nawet gdy się jej grozi to nie przejmuje się napastnikiem i w zasadzie to wszystko jej jedno. To samo tyczy się motywów Eklektusa. Nie mam zielonego pojęcia czy jakiekolwiek posiada. Mimo wszystko był to jeden z niewielu ciekawych fragmentów książki. Reszta pewnie też taka by była, tyle że pojawia się jeden problem. Chaos. Wszechogarniający chaos. Na próżno szukać w książce jakiegokolwiek rozdziału. Nie ma takowego. Napisano ją jednym wielkim długim ciągiem słów, co bynajmniej nie ułatwia czytania. Kolejnym problemem jest dezorientacja. Czasami nie miałem pojęcia gdzie kończy się jedna scena, a gdzie zaczyna druga. Zdarzało się nawet że podczas dialogu jedna kwestia dialogowa, która pojawiła się zaraz po drugiej bez żadnego opisu, albo indikacji o takowej zmianie, przenosiła czytelnika do zupełnie innego miejsca z innymi osobami. I tak, było to na tej samej stronie.
Naprawdę szkoda, bo pani Ewa Nowacka wiedzę na pewno posiadała, a inne książki napisała bardzo dobrze. Stąd cztery gwiazki, za ogromną wiedzę historyczną.

• Rzym
  • Powieści biograficzne
  • Powieść historyczna
  • Chcę przeczytać (mniej pilne)
  • Beletrystyka historyczna
  • Powieści polityczne