Pierwsze uderzenie

Okładka książki Pierwsze uderzenie John Ringo
Okładka książki Pierwsze uderzenie
John Ringo Wydawnictwo: ISA Cykl: Dziedzictwo Aldenata (tom 2) fantasy, science fiction
Dziedzictwo Aldenata (tom 2)
Gust Front
ISA
2004-01-01
2004-01-01
Przemysław Bieliński, Radosław Botev
ringo aldenata wojna obcy posleeni

Porządna młócka

Porządna młócka

Świetny klimat, dużo się dzieje i szybko czyta.

Świetny klimat, dużo się dzieje i szybko czyta.

Fantastyka militarna ma swoich zwolenników i, chociaż nie jest to mój ulubiony gatunek, to gdy rzecz jest dobrze napisana - jak, przykładowo, seria "Honor Harrington" Davida Webera - czytanie daje sporo lekkiej radości.

Problem z "Pierwszym uderzeniem" Johna Ringo polega na tym, że jest to książka po prostu słabo napisana: konstrukcyjnie, literacko, pod względem pomysłów i rozwiązań, a przy tym wręcz irytująca płaska w swojej apoteozie armii amerykańskiej. Rozumiem, że John Ringo, nim został pisarzem, był żołnierzem US Army a poczucie dumy i solidarności skłania go do wychwalania tejże armii. Niemniej opowieść o tym, jak to oddział armii amerykańskiej ratuje w Wirginii wszechświat przed atakiem milionów cenauropodobnych Posleenów (taka rasa z kosmosu, która żywi się ludzkim mięsem) to już, wybaczcie, lekka przesada.

W powieści J.Ringo dominują opisy scen batalistycznych na przemian z przygotowaniami logistycznymi do tychże bitew i okraszane są słodkawymi obrazami życia społeczeństwa amerykańskiego. Dialogi są naciągane, niekiedy niezamierzenie komiczne. Całość tekstu zawiera wiele nielogiczności i sprawia wrażenie sztukowania czy cerowania na siłę.

Pisanie fantastyki, a zwłaszcza naukowej, technicznej, jest trudne, wręcz niebezpieczne, gdyż rzeczywistość nieubłagalnie wyprzedza fantazję autora lub brutalnie ją koryguje. W powieści J.Ringo wydarzenia toczą sie w 2004 r., a dzisiaj, dzięki Bogu, mamy rok 2021 i nie napad hord Posleenów, lecz rejteradę armii amerykańskiej z Afganistanu. Co stawia wysławianie potęgi militarnej w świetle trochę dwuznacznym.

Książka J.Ringo byłaby świetna, jeśliby to była podstawa do komiksów, w których, jak wiadomo, nic nie jest niemożliwe. Komiks to jednak trochę inna dziedzina sztuki niż literatura.

O,i w tej części zaczęło się naprawdę coś dziać i świetnie się czytało.

O,i w tej części zaczęło się naprawdę coś dziać i świetnie się czytało.

• Science Fiction
  • Military SF
  • Sci-fi
  • Epickie bitwy

Dodaj cytat z książki Pierwsze uderzenie