Pisma semantyczne

Okładka książki Pisma semantyczne Gottlob Frege
Okładka książki Pisma semantyczne
Gottlob Frege Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Filozofii filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Klasyków Filozofii
Introduction to semantics
Wydawnictwo Naukowe PWN
2019-01-01
2019-01-01
Bogusław Wolniewicz
filozofia logika matematyczna filozofia analityczna matematyka filozofia języka semantyka logika symboliczna logika matematyczna

Bardzo dobry zbiór pism Fregego, pokazujący jego niesamowity wpływ na semantykę, logikę formalną, zagadnienia myśli, znaczenia i prawdy. Lektura zdecydowanie ciężka ("podchodzenie" do niej zajęło mi kilka miesięcy),ale wynagradzająca niesamowicie przejrzystym rozumowaniem i precyzyjnym językiem godnym analityka. Szczególnie na pochwałę zasługuje ze zbioru tekstów artykuł o myśli, gdzie Frege prezentuje swoje rozważania o prawdzie, zbliżające go do tzw. prymitywistycznej teorii prawdy. Natomiast wstęp Bogusława Wolniewicza nie tylko świetnie wprowadza do lektury, ale nakreśla wątki krytyczne odnośnie spuścizny Fregego i niedokończone rozważania.

Przeczytałem po raz drugi, już lepiej znając logikę, matematykę i w ogóle filozofie niż za pierwszym razem. Zmusił mnie do powrotu mój wykładowca i nie żałuje.

Absolutnie konieczna lektura dla każdego zainteresowanego logiką i filozofią matematyki. To tutaj zdefiniowane zostały podstawowe terminy takie jak sens, znaczenie, funkcja itd, które przewijają się przez całą filozofie matematyki. Tutaj również postawione zostały podwaliny pod monumentalną filozofie Fregego i Russella.

Język ma mieszany poziom; są to głównie zapisy wykładów, więc momentami jest specjalistycznie, momentami aż łatwo. Niemniej książka jest trudna, zdecydowanie nie dla laików. Moi koledzy i koleżanki z roku mieli duże problemy przy omawianiu tej lektury, a to w końcu studenci filozofii. Warto wcześniej ogarnąć podstawy logiki i mieć ogólnie zarysowane pojęcie na temat dziedziny, zanim złapie się za tę książkę.

Dużym plusem jest wstęp Wolniewicza i jego świetne opatrzenie przypisami. Samo wydanie jest naprawdę dobre, choć na ogół format filozoficznych książek z PWN jest dla mnie trudny do zniesienia, akurat przy tak krótkim (a przy tym tak wielkim!) dziele, jak najbardziej się sprawdza.

Absolutnie konieczna lektura dla każdego kto chce chwalić się mianem filozofa!

Parafrazując znanego polskiego poetę Karola W., "tu wszystko się zaczęło, logika się zaczęła i filozofia języka się zaczęła", a efekt tego taki, iż spora część filozofii z ostatnich 100 lat w taki czy inny sposób nawiązuje do myśli Fregego. Obok przełomowych prac na gruncie logiki, ten krótki zbiór artykułów semantycznych, opisujących relację między prawdą, myślą, sensem i znaczeniem, językiem a światem, wciąż pozostaje ważnym punktem odniesienia dla każdego, kto chce zrozumieć funkjonowanie języka. Teksty tutaj zebrane są wymagające, jak na przełomowe teksty filozoficzne przystało, ale mimo wszystko zrozumiałe.
Sama lektura jest o tyle przyjemna, że choć Frege nieustannie mówił, iż liczy się treść, poprawność logiczna, a nie forma czy styl, to sam pisał w całkiem dobrze (zdecydowanie lepiej niż większość współczesnych logików),czasem wręcz poetycko ("Prawda jest latarnią logiki", "Musimy przyjąć trzecie królestwo").
Podsumowując, wydaje mi się, że przy odrobinie życzliwego nastawienia każdy (zwłaszcza filozof, ale nie tylko) może znaleźć jakąś myśl dla siebie.

Każdy kto zajmuję się jakąkolwiek analizą powinien znać klasykę zrozumienia ....

• Filozofia
  • Studia, filozofia umysłu/filozofia analityczna
  • Filozofia, etyka
  • Maths
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Pisma semantyczne