Dziennik Helgi

Patronat LC
Helga Hoškova-Weissowá Wydawnictwo: Insignis biografia, autobiografia, pamiętnik
Aleksander Kaczorowski
holocaust pamiętnik II wojna światowa obóz koncentracyjny Auschwitz

Oficjalne recenzje i

Koszmar okiem dziecka

[ 16 ] Link do recenzji

Kolejne dramatyczne świadectwo o obozach koncentracyjnych po które sięgnęłam po lekturze "Dymów nad Birkenau"

Dziennik ten jest spisem wspomnień, przeżyć gehenny jakiej doświadczyła Helga i jej bliscy, a także inni Żydzi pochodzący z Czech w czasie II wojny światowej. Jest to obok Dziennika Anne Frank jedyny tak dokładny zapis wspomnień dziecka z pobytu w obozie...

Chyba najbardziej szczegółowy pamiętnik jaki czytałam do tej pory, spisany przez małą dziewczynkę która najpierw trafiła do obozu w Terezinie.
Czytając tą książkę naprawdę ma się wrażenie że to historia prawdziwa a zarazem bardzo wzruszająca. Historia dziewczynki która bardzo dokładnie potrafiła opisać co działo się w obozach, dziewczynki która straciła ojca, ale razem z...

Bardzo szczegółowy obraz "getta"- de facto obozu koncentracyjnego w Terezinie, widziany oczami bardzo młodej dziewczyny, właściwie jeszcze dziecka.
W obliczu wielkiej tragedii Helga miała siłę i potrzebę opisania tego co widziała i czuła. Bardzo jej za to dziękuję.
Przeczytałam już wiele wspomnień ofiar Holokaustu. Dla mnie wszystkie publikacje dostają najwyższą notę, nie...

Bardzo wciągająca

Czytając tę książkę po prostu płakałam- na każdej stronie czuć, że jest to historia prawdziwa, spisana przez dziewczynkę, która przeżyła piekło i straciła wszystkich których kochała.

Helga Weissova urodziła się w żydowskiej rodzinie, w 1929. Żyła z rodziną w Pradze, a gdy w czasie II Wojny Światowej Niemcy zajęły Pragę, padła ofiarą pierwszych prześladowań. W 1941 roku z rodzicami została przeniesiona do getta w Terezinie, gdzie prowadziła swój dziennik i pomimo wszelkich trudności starała się normalnie żyć,...

Nie znajdziemy w tej książce wielu dat, nie przytłoczy nas ilość nazwisk i faktów, za to odkryjemy pełny różnych emocji i odczuć świat dziecka. Świat ten mimo usilnych prób nazistów nie jest tylko pasmem nieszczęść, tragedii i smutku. Dziewczynka potrafi cieszyć się z najmniejszych rzeczy jak gęstsza niż zazwyczaj zupa, ciepły płaszcz, czy ciasteczko na urodziny.
Odebrano...

Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, ile jest w stanie wytrzymać. Ta książka jest na to niezbitym dowodem. Gorąco polecam miłośnikom tematu i nie tylko, to świetny dokument, wraz z ilustracjami autorki.

Polecam, zresztą jak każdą książkę związaną z holocaustem i omawiającą temat holocaustu.

"Dziennik Helgi" to świeżynka wśród książek określanych jako tzw. literatura obozowa, wydana w 2013 roku. Jest to historia nastolatki - Żydówki, której przyszło zmierzyć się z okrucieństwem wojny. Ktoś mógłby stwierdzić, że to kolejna książka tego typu, że wydawnictwo zarabia na tym, że ktoś znów postanowił zarobić na zawierusze wojennej. Może tak, może nie. Mnie ta...

Dyskusje

• II wojna światowa