Zawiść: źródło agresji, destrukcji i biedy

Okładka książki Zawiść:  źródło agresji, destrukcji i biedy
Helmut Schoeck Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The envy : a theory of social behaviour.
Fijorr Publishing
2012-01-01
2012-01-01
Karol Nowacki
Psychologia zawiść

Ta książka może ci się nie spodobać. Dlaczego? Ponieważ demaskuje całe nasze społeczeństwo. Całą ludzkość. Odkrywa, jak ważną rolę w naszym życiu pełni tytułowa zawiść.
W wielu miejscach książka Helmuta Schoecka cię zaskoczy, czasami też zasmuci. Być może momentami nawet się wściekniesz. Ale na pewno nauczysz się czegoś pożytecznego. Czegoś, co pozwoli ci zmienić swoje życie na lepsze.

Czy zawiść to tylko czysto negatywna emocja nie mająca żadnych pozytywnych aspektów ? Czy może istnieć jakikolwiek postęp bez tego uczucia? Czy istnieją społeczeństwa wolne od zawiści ? Czy równość oznacza jej brak? Jak zachowywać się w świecie, w którym zawiść jeden codziennością? Na te i podobne pytanie stara się odpowiedzieć ta książka napisana jednak bardzo uczelnianym językiem, co niestety nie ułatwia jej przyswojenia, a temat jest bez wątpienia warty zgłębienia.

To zaskakujące jak pojedyncze psychologiczne zagadnienie można opisać w kontekście niemal wszystkich nauk społecznych. Tytułowa zawiść to według autora coś co - jak każdy przyrodzony człowiekowi atrybut - można w pewnym zakresie wykorzystać konstruktywnie. Niemniej na dużą skalę jest to destrukcyjne zjawisko którego główną wadą jest ograniczanie indywidualnej inicjatywy która zawsze pociąga za sobą jakiegoś rodzaju nierówność ludzi a tym samym wrogie uczucia.

Dopiero poskromienie zawiści polegające na pogodzeniu się z faktem że ktoś będzie nas w czymś (majątkiem,prestiżem) przewyższać, daje szanse na pojawienie się wybitnych jednostek. Te z kolei nie bojąc się o złośliwość "gorszych" mogą wprowadzać innowacje które z jednej strony wyniosą ich ponad resztę ale na dłuższa metę przysłużą się wszystkim.

Dodaj cytat z książki Zawiść: źródło agresji, destrukcji i biedy