Jacek Malczewski

Agnieszka Ławniczakowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński albumy
albumy
Wydawnictwo Ryszard Kluszczyński
83-86328-45-2

Okładka książki Samochodowo-Motocyklowy Podlaski Szlak Sakralny Ewa Natalia Moroz-Keczyńska, Dariusz Myhan, Agnieszka Wojtkowska
Samochodowo-Mo... Ewa Natalia Moroz-K...
Okładka książki Dekady w cieniu Krzysztof Biliński, Edward Bulwer-Lytton, Norbert Góra, Wojciech Gunia, Łukasz Gwiżdż, Dawid Kain, Jarosław Klonowski, Tobiasz Kruk, Łukasz Krukowski, Tadeusz Miciński, Anna Musiałowicz, Joanna Pypłacz, Juliusz Wojciechowicz, Marek Zychla
Dekady w cieniu Krzysztof Biliński,...
Okładka książki Naturalne kamienie szlachetne i ozdobne Irena V. Żaba, Jerzy Żaba
Naturalne kami... Irena V. Żaba, Jerz...
Okładka książki Oto sztuka polskiego plakatu Dorota Folga-Januszewska, Lech Majewski
Oto sztuka pol... Dorota Folga-Janusz...
Okładka książki Secesja w Poznaniu Magdalena Adamczewska, Jan Skuratowicz, Piotr Walichnowski
Secesja w Pozn... Magdalena Adamczews...
Okładka książki Atlas naturalnych kamieni szlachetnych i ozdobnych Irena Żaba, Jerzy Żaba
Atlas naturaln... Irena Żaba, Jerzy Ż...

Książka ma formę albumu przedstawiającego reprodukcje najpopularniejszych obrazów Malczewskiego. Na uznanie zasługuje piękne wydanie albumu: twardą laminowaną okładkę chroni piękna, błyszcząca obwoluta. Na okładce i obwolucie umieszczono tę samą reprodukcję obrazu artysty.
Album został wydany w formacie A3, na kredowym papierze bardzo dobrej jakości, który pomimo upływu czasu, nie nabrał żółtej barwy.
Jakość reprodukcji jest bardzo dobra. Każda została opisana w ten sam sposób. W opisie podano: tytuł obrazu, rok powstania, wymiary oraz informacje o miejscu zdeponowania (nazwa muzeum lub informacja o ulokowaniu w prywatnych zbiorach).
Jednak kilkanaście reprodukcji, według mnie, zostało dziwnie zamieszczonych. Na przykład niektóre, razem z opisem, zajmują zaledwie 1/3 strony, a pod spodem zieje wielka biała pustka. Tej koncepcji wydawcy zupełnie nie pojmuję.
Zabrakło mi, w tym albumie, reprodukcji niektórych ważnych obrazów Jacka Malczewskiego, np. kilku płócien z cyklu "Zatruta studia" lub " Portretu kobiety w jarzębinie".
Album rozpoczyna się obszernym wstępem profesor Uniwersytetu Poznańskiego, Agnieszki Ławniczankowej. Autorka szczegółowo analizuje trendy europejskiego modernizmu i ich wpływ na twórczość Malczewskiego. Ale dla przeciętnego miłośnika twórczości tego artysty, dywagacje pani profesor są zawiłe i nudne. Prywatne życie malarza zostało przez autorkę wstępu potraktowane wybiórczo. Malczewski został ukazany w sposób pomnikowy, jako wyjątkowy artysta - piewca polskości i tradycji, wielki patriota, człowiek - wzór, bez skazy. Z całą pewnością ten idealny wizerunek Jacka Malczewskiego został mocno wyretuszowany (ani słowa o wieloletnim romansie).
Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że album wydano w 1995 roku, gdy ówczesna władza potrzebowała wybitnych jednostek, patriotów i intelektualistów uwielbiających tradycję i polskość, taki mętny komentarz do jego twórczości nie dziwi.
Osobiście uważam, że wstęp można pominąć i skupić się na indywidualnym podziwianiu dokonań tego niezwykłego malarza.

Jacek Malczewski (1854-1929) przeszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX w. Początkowo był uczniem Jana Matejki, jednak z czasem poszedł własną drogą. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana i doceniana, zaś jego styl na przestrzeni lat podlegał różnym zmianom i wpływom. Współcześnie uznawany jest za inicjatora nurtu symbolizmu w polskim malarstwie.

W książce tej autorka przedstawia twórczość Jacka Malczewskiego i skupia się na ewolucji jego stylu, a także wielości motywów, jakie przedstawiał w swoich obrazach. Poddaje analizie również kilka jego najwybitniejszych dzieł (m.in. "Melancholię"). Wszystko jest napisane językiem przystępnym i opatrzone fotografiami przedstawiającymi obrazy Malczewskiego.

Ponadto można tu znaleźć fragmenty listów pisane przez Malczewskiego do innych osób, kilka jego wierszy, fragmenty jego traktatów dotyczących malarstwa oraz opinie znanych osób o jego twórczości. Autorka na końcu zamieściła również w formie kalendarium najważniejsze informacje o życiu i twórczości Jacka Malczewskiego.

Reasumując. Jest to dobra książka zawierająca mnóstwo ciekawych informacji na temat Jacka Malczewskiego, opatrzona jego ilustracjami, którą czyta się z zaciekawieniem. Warto po nią sięgnąć.

• Sztuka, podróże
  • Biografia