Niezwykły Święty Mikołaj

Sven Nordqvist Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Pettson i Findus literatura dziecięca
Tomtemaskinen
Magdalena Landowska
Media Rodzina
Tomtemaskinen
literatura dziecięca
Magdalena Landowska
Pettson i Findus

Na półkach: , , , , ,

Pettsona i Findusa poznaliśmy z Potworkami dopiero w tym roku i uważamy ich za nasze odkrycie. Co prawda za nami dopiero Goście na Boże Narodzenie oraz Niezwykły Święty Mikołaj, to już wiem, że zaopatrzymy się w pozostałe części.

1913

Sięgając po tę książkę niemal z miejsca poczułam klimat "Dzieci z Bullerbyn", które uwielbiam. Oczywiście Sven Nordqvist ma swój styl, jednak magia jego historii bardzo przypomina tę znaną z powieści Astrid Lindgren. Może to tęsknota za prostym życiem bez całego tego zgiełku i technologii sprawia, że tego typu opowieści tak łatwo zapadają w pamięć. Do tego dochodzi...

Jakoś szczególnie nie przepadam za tą serią. Byłabym jednak bardzo niesprawiedliwa nie mówiąc o tym, jak wzruszające są starania Pettsona by nie zasmucić kota i podarować mu trochę magii. A i samego Findusa bardziej polubiłam.

Kolejne przygody Findusa i Pettsona, tym razem związane z wyczekiwaniem św.Mikołaja. Wciągające opowiadanie. Bajki skandynawskie mają to coś w sobie :)

Ksiazke mozna polecic dla troszke starszych dzieci - poprzednie tomy czytalismy odkad moj syn mial 2 latka. Teraz ma 4 lata i Niezwykly Swiety Mikolaj jest w sam raz - mniej obrazkow, grubsza, wiecej tresci.
Polecam.

Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę właśnie teraz, gdy nastrój świąt jeszcze całkiem nie przeminął, bo wpisuje się ona w ten klimat i dodaje mu uroku i magii. Zresztą już pierwsze zdania sprawiają, że przypomina się dziecięce rozgorączkowanie i oczarowanie tym szczególnym czasem:

"Na dom Pettsona padał śnieg. Śnieżyło tak już od tygodnia i gruba warstwa białego...

Piękna książka, pełna bożonarodzeniowych cudów. Będziemy powtarzać lekturę co roku.

Bardzo żałuję, że będąc w wieku moich Dzieci nie natrafiłam na serię przygód Pettsona i Findusa. Nadrabiam jednak te braki czytając z chłopakami, a bohaterowie historii Svena Norquista są absolutnie w naszej czołówce ulubionych postaci.

Do tej pory, wg nad- najlepszą częścią tej serii była przepiękna "Goście na Boże Narodzenie". Od dziś jednak, muszę stwierdzić - że mamy...

Ciekawa powieść dla małych i dużych, warto na chwilę oderwać się od codzienności i zaglądnąć do innego świata. Zobacz jak staruszek przygotowuje niespodziankę dla swojego przyjaciela kota. Święta to magiczne chwilę które sami możemy za pociągnięciem sznurka stworzyć. A może jednak to nie będzie sznurek ?

Siedemnastorozdziałowa, pełna niespodzianek oraz - jak to zwykle u p.Nordqvista - bajecznie dziwnych postaci przygoda ze Świętym Mikołajem. Z cudem w tle!

Dyskusje

• Literatura dziecięca i młodzieżowa