Francuski szpieg

Okładka książki Francuski szpieg Anne Ashley
Okładka książki Francuski szpieg
Anne Ashley Wydawnictwo: Harlequin Seria: Harlequin Wielki Romans Historyczny literatura obyczajowa, romans
Harlequin Wielki Romans Historyczny
Miss Harcourt's Dilemma
Harlequin
2012-10-26
2007-01-01
Lena Perl
romans historyczny miłość

Lekka, niewymagająca, miła. Relaks na popołudnie. Leniwe popołudnie.

Lekka, niewymagająca, miła. Relaks na popołudnie. Leniwe popołudnie.

Gdyby klasyka znała fabuły akcji, Jane Austen pisałaby podobne - oby lepsze.
"Francuski szpieg" to jednorazowa próba poznania tej pisarki.
Trzęsę się ze strachu, że można poświęcić życie na czytanie literatury słabych lotów.

Gdyby klasyka znała fabuły akcji, Jane Austen pisałaby podobne - oby lepsze.
"Francuski szpieg" to jednorazowa próba poznania tej pisarki.

Na półkach: , , , , , ,

Verity Harcourt nie interesują wcale zakupy,trendy w modzie czy ploteczki,albo kto z kim był i kogo kochał z afektem.
W młodości przeżyła zawód miłosny,po nieszczęśliwej miłości.
Za namową swojej ciotki wyrusza do Londynu dyliżansem podczas podróży podsłuchuje tajemniczą rozmowę kobieta zostaje wciągnięta i wplątana w spisek.
Odważna,bardzo dojrzała,inteligentna,do tego impulsywna postanawia zdemaskować francuskiego szpiega,który został wysłany do Anglii przez samego Napoleona.
Jedna z niespełnionych miłości Verity,arystokrata okazuje się Brin Carter.
On jest podejrzanym o zdradę.

Wspaniały romansik,fajnie napisany,znakomita fabuła,a główna bohaterka Verity to barwna,ciekawa osoba,zaś arystokratę Brina Cartera uważam za świetnego bohatera przypadł mi do gustu.
Lubię czasem po takie książki sięgnąć,a ta była fajna,przyjemna książka odprężyła mnie i zrelaksowała.

W młodości przeżyła zawód miłosny,po nieszczęśliwej miłości.
Odważna,bardzo dojrzała,inteligentna,do tego...

Czyta się szybko, przyjemna historia. Czasami lubię cofnąć się w czasie :)

Czyta się szybko, przyjemna historia. Czasami lubię cofnąć się w czasie :)

Verity za namową ciotki udaje się na sezon do Londynu, ale nie ma zamiaru wychodzić za mąż za kogoś z wyższych sfer. Przypadkiem staje się świadkiem podsłuchanej, podejrzanej rozmowy francuskiego szpiega. W niespodziewanych momentach pojawia się tajemniczy, zamaskowany mężczyzna zwany Woźnicą, który wprawia ją w zakłopotanie, bo pozwala sobie w stosunku do niej na zbyt wiele. Między nimi iskrzy, ona nie może mu się oprzeć. Od swojego wujka zaś dostaje polecenie, by obserwować przystojnego majora Cartera, w którym kiedyś była zakochana, jednak on ją odtrącił. Carter jest jednym z podejrzanych o zdradę, ale dziewczyna nie wierzy w to i pragnie dowieść jego niewinności. Na jego uroki też nie jest obojętna, uwikłana w grę, będzie musiała wybrać.

Czasem lubię czytać harlequiny historyczne, przeżyć romans w innej epoce. Tutaj mamy podróże dyliżansem, przyjęcia i bale, nienaganne maniery oraz zakazy, które ograniczały swobodę młodych, niezamężnych kobiet. Jednak Verity ma charakterek. Z przyjemnością czyta się o przygodach odważnej i upartej bohaterki, która bawi się w „detektywa”, mówi to, co myśli (a to w tamtych czasach nie wypadało).

Sięgając po „Francuskiego szpiega” oczekiwałam przyjemnej, lekkiej lektury i taką właśnie otrzymałam. Najbardziej brakuje nam w codziennym życiu przygody, romantyzmu- tutaj znajdziemy te składniki. Książkę polecam miłośniczkom romansów historycznych.

Bardzo dobry romansik, ciekawa fabuła i do tego coś się dzieje. Nie ma nudy. Szybko się czyta. Lubię od czasu do czasu takie romansidełka historyczne. Ah jak umilają czas;)

Od wielu miesięcy miałam przeogromną ochotę poznania książki, która jest romansem historycznym. Chciałam przenieść się w świat, gdzie kobiety noszą czepki, piękne suknie i jeżdżą powozami. Nie wiem czy chciałabym żyć w takiej rzeczywistości, gdzie kobiecie nie wolno przebywać z mężczyzną "sam na sam", jeśli nie chce być posądzona o splamienie swojego honoru. W końcu nadszedł czas, kiedy postanowiłam nie odwlekać tej chwili i sięgnęłam po wspomniany gatunek. Za sprawą angielskiej pisarki Anne Ashley poznałam "Francuskiego szpiega", którą to powieść otrzymałam zresztą w gratisie od wydawnictwa podczas ubiegłorocznych Targów Książki w Krakowie.

Verity Harcourt to piękna i młoda dziewczyna, której dzieciństwo nie oszczędziło rodzinnych dramatów. Najpierw zmarł jej ojciec, potem matka i Verity pozostała w Yorkshire pod opieką wuja, brata matki. Po długich namowach wuj zgodził się nawet publikować jej teksty w swojej gazecie. W opiece nad dziewczyną czynny udział brała również lady Clara Billington, siostra jej ojca. Ciotka wysłała Verity do szkoły dla dziewcząt w Bath a kiedy nadszedł właściwy moment postanowiła zabrać bratanicę do Londynu, na rozpoczynający się właśnie sezon bali i przyjęć towarzyskich.

Było to wiosną 1815 roku. Lady Billington wraz z bratanicą zmierzała powozem do Londynu. Dziewczyna nie była z tego powodu zachwycona, nie widziała siebie w roli uległej żony jakiegoś dobrze sytuowanego mężczyzny ze śmietanki towarzyskiej. Nie marzyła też o życiu w wielkim mieście. Trakt prowadzący do stolicy był dość kiepskiej jakości i w pewnym momencie doszło do uszkodzenia powozu. W przydrożnym zajeździe okazało się, że nie ma możliwości szybkiej naprawy. Ciotka Clara zdecydowała się na podróż do Londynu swoim drugim powozem razem ze służbą, jednak Verity stanowczo odmówiła dalszego podróżowania, ze względu na zwierzęta lady Billington: pekińczyka i papugę.

Po licznych perypetiach Verity, która ruszyła w dalszą drogę dyliżansem pocztowym, staje się mimowolnym świadkiem pewnej rozmowy. Zmuszona do naprawy sukni w małej gospodzie, obserwuje przez szparę w parawanie, jak dwóch mężczyzn prowadzi dziwną rozmowę. Z jej kontekstu oraz innych okoliczności dziewczyna wysnuła przypuszczenie, że jeden z nich jest francuskim szpiegiem. A przecież był to okres 100 dni Napoleona i to właśnie on wysłał do Anglii swojego szpiega.

Podsłuchaną rozmowę bohaterka przekazuje w Londynie swojemu stryjowi, który niechętnie, ale zgadza się by Verity pomogła rozwiązać sprawę dotyczącą przecież również jej ojczyzny. Podczas prowadzonych działań dziewczyna natrafia na Woźnicę - mężczyznę, którego poznała podczas podróży dyliżansem pocztowym. Dość szorstki w obyciu, nieobliczalny oraz bardzo tajemniczy człowiek wywołuje w Verity uczucia, których nie była w stanie pojąć. Czy ich pierwsze spotkanie było przypadkowe? Jakie wspólne zadania przed nimi stoją? Kim jest ten zamaskowany mężczyzna i dlaczego w tak otwarty sposób okazuje jej swoje zainteresowanie?

W historii pojawia się również osoba arystokraty Brina Cartera, doskonałej partii w Londynie, z uwagi na możliwość odziedziczenia przez niego tytułu wicehrabiego Dartwood. Brin był wielką miłością Verity w młodych latach, jednak jak się okazało jednostronną. Nie zmieniło to jednak faktu, że dziewczyna będzie bronić go na tyle, na ile będzie w stanie. Za wszelką cenę będzie chciała udowodnić jego niewinność. W jakiej sprawie? Czy jej się to uda?

Jedna dziewczyna, która nie potrafi zachowywać się jak panna z dobrego domu i zamiast błyszczeć na salonach, bierze udział w szalonych przebierankach i tajnych spotkaniach. Dziewczyna, która jest odważna, bezpośrednia i urocza wciela się w rolę detektywa w sukni. Jest też dwóch mężczyzn, z których każdy jest inny, każdy ma inne podejście do Verity, jednak jest coś co ich łączy. Co to takiego? Który podbije serce dziewczyny? Jak zakończy się próba zdemaskowania szpiega? Zapraszam serdecznie do lektury.

Muszę przyznać, że książka spełniła moje oczekiwania. Była wspaniałą lekturą, która przeniosła mnie w przeszłość dostarczając jednocześnie wiele emocji. Obok uczucia rywalizacji autorka opisała miłość, niezdecydowanie, a także intrygę polityczną. W powieści znajdziemy kilka odniesień do sytuacji politycznej w Europie, jednak jest ich na tyle mało, że czytelnik nie lubiący książek historycznych tak jak ja, będzie zadowolony z lektury. Świetna pozycja.

Lekki przerywnik w "męczeniu" historii Crossa. Dla tych, którzy szukają czegoś lekkiego i odpręzającego polecam

"Francuski szpieg" - Anne Ashley już raz ukazał się na polskim rynku. W 2007 roku książka zaszczyciła swoją obecnością półki księgarni i wielbicieli gatunku, jednak wtedy można było ją nabyć w innej, mniej śmiałej okładce oraz pod tytułem "Tajemniczy ukochany", Oba tytuły są adekwatne do treści, ale każdy nawiązuje do innego wątku, który autorka wplotła w fabułę swojego dzieła.

Niestety, ale oprócz tytułów pozycji, które zostały wydane w naszym kraju, o autorce nie wiemy zupełnie nic. A powieści przetłumaczone na język polski to: "Podstęp Lorda Exmoutha", "Powtórne oświadczyny", "Tajemnica Ashworthów", "Tajemniczy opiekun", "Tajemniczy ukochany", "Ucieczka z Paryża", "Wyjątkowa dama", "Zakazana miłość", "Zbuntowana markiza".

Jest rok 1815. Verity, namówiona przez ciotkę, która chętnie kontroluje jej życie, wyrusza do Londynu. W stolicy ma spędzić miło czas bawiąc się na kosztownych zabawach, balach i towarzyskich herbatkach, gdyż jak sądzi rodzina, przyczyni się to do szybkiego za mąż pójścia młodej kobiety. Sama dziewczyna podchodzi do sytuacji sceptycznie i szybko przekonuje się, że jej przyszłością wcale nie jest spędzenie reszty życia w roli posłusznej żony bogatego mężczyzny.

Bieg zaplanowanych przez rodzinę zdarzeń niszczy mały szkopuł, a mianowicie psujący się w czasie drogi powóz. Verity zostaje zmuszona do zatrzymania się w przydrożnej gospodzie, gdzie staje się świadkiem rozmowy dwóch mężczyzn, z której wnioskuje, że jeden z nich jest szpiegiem działającym przeciw ukonaje ojczyźnie kobiety. Dziewczyna czuje się zobowiązana do natychmiastowego działania, zamierza donieść na potencjalnego szpiega, a kiedy nikt jej nie wierzy, sama bierze się do pracy.

Verity jest bardzo łatwowierną osobą, co powoduje, że jest wręcz urocza. Główna bohaterka bardzo szybko straciła rodziców, więc pod opiekę wziął ją wuj, zresztą za przyczyną prośby matki. Mężczyzna nie bardzo wiedział jak wychowywać siostrzenicę, tak więc z pomocą przyszła ciotka i wysłała podopieczną do szkoły dla dziewcząt z dobrych domów. Po jej ukończeniu, szesnastoletnia wtedy panna, i tak spędzała dużo czasu z wujem, co przyczyniło się nieco do jej, po części męskiego zachowania. Brin to ulubieniec towarzystwa. Mężczyzna, znany Verity już wcześniej, teraz chce podsycić łączące ich uczucie. Wydaje się jednak, że nie ma wielkich szans przy jej tajemniczym, zamaskowanym wielbicielu. Oczywiście oprócz tego trio są jeszcze inne postaci, z których wszystkich najbardziej irytująca jest ciotka bohaterki, ale cały konflikt dotyczy młodej kobiety i tej dwójki walczących o jej względy mężczyzn.

Miejscem akcji książki jest piękny, magiczny Londyn w 1815 roku.
Anne Ashley nie pisze tak klarownym stylem jak Susan Wiggs, ale dużo jej nie brakuje. Treść czyta się całkiem dobrze, chodź niektóre dialogi są banalne, co w romansach zdarza się bardzo często, a w końcu to one dominują w takich powieściach.

Kiedy patrzy się na "Francuskiego szpiega" ma się wrażenie, że jest to jedna z małych książeczek zwanych potocznie Harlequinami, tyle że przeniesiona do większego formatu. To wrażenie powoduje niewielka liczba stron, które czytelnik podczas lektury ma okazję przekartkować, bo tom naprawdę jest nie gruby, a jego rozmiary jeszcze bardziej oddają takie, a nie inne wrażenie. Oczywiście książka pojawiła się w zwykłej, miękkiej oprawie co nie umniejsza nie zawartości. Duża czcionka i ozdobne strony robią bardzo dobry efekt - jak zawsze zresztą.

Książka jest w małym stopniu ciekawa, a powoduje to jedna z głównych postaci, która nie pokazuje swojej twarzy i jest bardzo skryta. Jeżeli Anne Ashley nie wprowadziłaby do powieści Woźnicy, bo tak się zwie owy dżentelmen, lektura byłaby czasem straconym, gdyż jest bardzo przewidywalna. Poza tym bardzo nie podoba mi się zbieżność tego romansu w stosunku do innych, gdyż jest to już trzecia książka tego gatunku gdzie powodem zmiany planów głównej bohaterki jest powóz, karczma i podsłuchana rozmowa. Autorzy naprawdę muszą od siebie pożyczać pomysły? No i czy wydawnictwo nie widzi tego, że cały czas sprzedaje podobne historie? A może to dlatego, że taki schemat jest sprawdzony i dlatego wykorzystywany jest tak często przez obie strony? Cóż, ja mam już tego powoli dosyć! Odchodzę czasami od fantastyki, gdyż tam też rozwój gatunku od pewnego czasu tkwi w powijakach, nie po to aby z tym samym zjawiskiem stykać się w zupełnie różnym, innym rodzaju powieści.

Nie wiadomo czym sugerował się wydawca, kiedy podjął decyzję wznowienia tego dzieła, nic nie świadczy o tym, aby to lub poprzednie wydanie szczyciło się szczególnymi względami odbiorców. Książkę trudno jest polecić, iż należy potraktować ją jako lekką lekturę, wzorującą się na wielu przed nią. Po "Francuskiego szpiega" - Anne Ashley warto sięgnąć, gdy naprawdę jest się zaintrygowanym postacią Woźnicy, i może jeszcze Verity, albo wtedy, gdy pod ręką nie ma niczego ciekawszego.

Lekka książka na podróż dobrze się czyta.

Lekka książka na podróż dobrze się czyta.

• Romans historyczny
  • A - folder