Wszystkie koszmary Koszmarnego Karolka

2012-11-19
978-83-240-1976-2
Maria Makuch
Literatura dziecięca koszmarny karolek

Francesca Simon to Amerykanka, spod pióra której wyszło już bardzo dużo opowieści o Koszmarnym Karolku.

Książka podzielona jest według spisu alfabetycznego. Pod każdą literą znajdują się rzeczy, których Karolek nie cierpi. Czasem są też przyrównane do Doskonałego Damianka, który ma odwrotne typy. Tych rzeczy, których bohater nienawidzi jest sporo.

Każda rzecz jest opisana w kilku zdaniach. Znajdują się także odnośniki do kolejnych rzeczy, aby można było powiązać osobę na przykład z jakimś zdarzeniem. Wspomniane są fakty, które miały miejsce na łamach powieści.

Całość uświetniają liczne ilustracje. Treść jest dość ciekawa, a niektóre sformułowania powodowały, że uśmiech gościł na mojej twarzy. Szczerze mówiąc spodziewałam się jakichś historii, a nie alfabetycznego spisu i opowieści o koszmarach Karolka, jednak to także nawet mi się podobało.

Lektura tej książki nie zajęła mi wiele czasu. Czytałam ją nieco ponad godzinę. Uważam, że będzie ona doskonałym dopełnieniem do serii o tym znanym chłopcu, jednak jeśli ktoś jeszcze go nie zna to odradzam rozpoczęcie przygody od tej pozycji.

Na jej korzyść przemawia też sztywna oprawa, dzięki czemu przetrwa dłużej. Książka przeznaczona jest dla dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej, jednak nieco starsi czytelnicy też z pewnością polubią Karolka.

,,Wszystkie koszmary Koszmarnego Karolka” to ciekawa pozycja, która akurat mnie nie zachwyciła w takim stopniu, jakbym tego oczekiwała. Niemniej nie żałuję, że się z nią zapoznałam.

Moja ocena:4 /6

Każda rzecz jest opisana...

Ku przerażeniu rodziców, na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książeczka o koszmarnym Karolku.

Dla tych, co go jeszcze nie znają, króciutkie przypomnienie. Karolek według swoich rodziców jest najbardziej koszmarnym dzieckiem na świecie. Nikogo nie słucha, nie stosuje się do panujących zasad, wszystko i wszyscy go denerwują, a szczególnie młodszy brat Damianek. Od blisko 20 lat możemy poznawać coraz to nowe i koszmarne przygody w bajecznie kolorowych książeczkach.

Kolejna z nich zatytułowana "Wszystkie koszmary koszmarnego Karolka" to alfabetyczny spis wszelkich rzeczy, osób zdarzeń, których Karolek albo nienawidzi, albo kocha. Tych drugich jest zdecydowanie mniej, bo cóż może go zainteresować, skoro jest obrażony na cały świat i zawsze w opozycji do niego? No chyba, że są to słodycze, bądź rzeczy, dzięki którym może zdenerwować rodzinę czy znajomych.

Z książeczki "Wszystkie koszmary koszmarnego Karolka" dowiemy się m.in., że na ulubioną czekoladę Karolek wydaje całe kieszonkowe lub gdzie chowa znienawidzona brukselkę, która babcia jest najukochańsza, jakie jest hasło do tajnego klubu i wiele wiele innych.

Spis jest przejrzysty, hasła wytłuszczone, całość idealnie dostosowana do specyficznej grupy odbiorców, jakimi są dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Łatwo się po nim poruszać ze względu na szczegółowy spis treści, ale i odnośniki pod każdym hasłem. Każdy dobrze wie, że najłatwiej i najprzyjemniej uczyć się poprzez zabawę. "Wszystkie koszmary koszmarnego Karolka" oswaja dzieci z książkami typu słownik, leksykon czy encyklopedia. Na jej podstawie możemy nauczyć nasze pociechy wyszukiwania haseł, poszukiwania odpowiedniej strony, jak wykorzystywać odsyłacze itp. Hasła są pisane w kilku zdaniach, prostymi słowami. To również dobry sposób na poznanie, przyswajanie, przypominanie alfabetu. Dzieci mimowolnie uczą się, jak wyglądają litery i jak po sobie występują.

Oprócz korzyści edukacyjnych książka "Wszystkie koszmary koszmarnego Karolka" ma przede wszystkim charakter rozrywkowy. Spodoba się wszystkim fanom koszmarnego Karolka i jest obowiązkowym prezentem dla każdego kolekcjonera przygód swojego ilustrowanego bohatera.

• Bajki
  • Biblioteka