Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery

Okładka książki Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery Piotr Strzeżysz
Okładka książki Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery
Piotr Strzeżysz Wydawnictwo: Bezdroża Seria: Szlaki ludzi ciekawych literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Szlaki ludzi ciekawych
Bezdroża
2012-10-21
2012-10-21
podróż Andy Kordyriery Alaska

Zapis kilku oddzielnych podróży po Amerykach. Prawdziwy, naturalny, że tylko wsiąść samemu na rower i jechać. Ale dla mnie podróże w takiej formie jak to robi autor są niestety nieosiągalne.

Książka BARDZO SŁABA. Styl pisania autora jest po prostu nudny a wręcz irytujący. Z lektury nie dowiemy się zupełnie NIC. No chyba ,że jadł makaron z makaronem... Nie opisuje niczego, ani krajów, ani miejsc, ani żadnej przygody. Zmarnowany czas. 280 stron a zero esencji.

Uwielbiam tego gościa. Podobnie jak "Campa w sakwach" dla mnie cudowna lektura. Pod względem treści jak tez pod względem samego pisarstwa. POLECAM.

,,Rower, to jest czad" jak to śpiewał Lech Janerka. Sam uwielbiam jeździć na rowerze i byłem w niejednym miejscu. Najfajniejsze są spotkania z ludźmi, historie z noclegami. Piotrek oddaje pełen klimat jazdy na rowerze. Do tego polecam kiedyś wybrać się na spotkanie podróżnicze z nim.

Podróże rowerowe z sakwami są mi bliskie. Jeszcze nie na tyle na ile bym chciała, ale to naprawdę wspaniały sposób podróżowania. Kto nie spróbował ten nie wie o co chodzi i czym to się je.
To właśnie na takich wyprawach jada się tytułowy makaron z makaronem. Jak jest coś więcej, to jest święto i luksus.
Bardzo przydał mi do gustu styl pisania Strzeżysza. Nie przytacza niezrozumiałej historii regionu. Nie próbuje nikogo zmieniać. Rozmyśla nad sobą, nad swoimi myślami i spostrzeżeniami.
Zamieszczone zdjęcia idealnie zgrywają się z treścią i przyciągają kolorami. Po tej lekturze nic tylko zapakować sakwy makaronem, kupić bilet do Chile i ruszać! :)

Bardzo przydał mi do gustu styl pisania Strzeżysza. Nie przytacza...

Ciekawie i realistycznie oddana codzienność podróży na rowerze jednocześnie przy nie małym nasyceniu przygodami niecodziennymi.

Piotrek ma lekką rękę do pisania. Tak jak i do opowiadania o swoich podróżach - widziałem kilka jego prelekcji - wszystkie są rewelacyjne. Bije od tego włóczykija radość i ciepło. Z setek kilometrów na rowerze i wielu spotkań wyciąga i opisuje te najciekawsze. Nie jest to zwykły pamiętnik, czy relacja z podróży. Gdy się go czyta, samemu chce się wyruszyć w podróż.

Makaron z makaronem. Piotruś przemierza obie Ameryki. I bywa, że jest mu ciężko. I bywa, że ludzie nieprzyjaźni. Ale na szczęście autor skupia się głównie na tym co dobre. A życie jest dobre i piękne. No i że życie to podróż.
I dzięki niemu wiem choć o odrobinkę więcej o Ameryce Południowej. Odrobineczkę.
Polecam gorąco!

Polecam gorąco!

Makaron może być różny: biały, pełnoziarnisty, z mąki durum, może mieć kształt wstążki, muszelek, gwiazdek, może być kilkujajeczny lub sojowy, który zaleje się tylko wodą i po chwili jest już gotowy. Zwykle pakowany jest w plastikowe torebki, czasem w papierowe. Ten makaron akurat jest „w sakwach”. Ten, znaczy, który wozi ze sobą Piotr Strzeżysz,niestrudzony rowerzysta.
„Makaron w sakwach” to druga książka Piotra, którą się wciąga niczym spagetti.Piotrowi niestraszne są deszcze czy śniegi, potworne wiatry, które każą mu pchać rower zamiast na nim jechać. Chłopak jest często zmęczony, głodny, niewyspany, czasem jest zły i zrezygnowany, ale nigdy nie daje za wygraną, tylko walczy dalej.
W książce pojawiają się trzy podróże, do obu Ameryk. Ta pierwsza w Andy – nieudana, zostaje ponowiona w kolejnym roku. Jednak jak to w podróży, sporo się dzieje i nie zawsze idzie wszystko tak, jak się zaplanowało. Piotr kieruje się instynktem i przeczuciami. W jednej chwili potrafi zmienić plany.
Autor jest samotnikiem. Nie przepada za ludźmi. Stara się być niezależny, wożąc w swoich sakwach nie tylko makaron, który najczęściej je z…makaronem, ewentualnie z dodatkiem vegety (i wcale nie, dlatego że to jego ulubione danie),ale również swój rozkładany dom. Rzadko przyjmuje zaproszenia od ludzi, wybierając swoją pustelnię w namiocie, gdzie czuje się bezpieczny. Mimo jednak tej próby niezależności, często od dobroci ludzi jest zależny i z taką bezinteresowną dobrocią i pomocą często się spotyka. Spanie w namiocie to bowiem jedno, ale gdy potworny ziąb na dworze albo kręcący się niebezpieczni ludzie w Ameryce Południowej czy jeszcze bardziej niebezpieczne niedźwiedzie na Alasce, to warto skryć się gdzieś bliżej nawet tych, za którymi się nie przepada.
Brak pośpiechu, terminów i spotkań. Trwanie w czasie bez pędzenia. Bycie tu i teraz. To jest to, co Piotr lubi najbardziej i udowadnia, że warto przekraczać granice i marzyć. Niby wszyscy wiedzą, że warto, ale tak niewielu naprawdę to robi.

W książce znajdziemy masę opowieści, które urzekają szczerością, spontanicznością i powiedziałbym pewnym naturalistycznym przedstawieniem ekstremalnych doznań, noszących znamiona masochizmu. Często pojawiają się określenia typu "rzeźnia", "mordowanie się" czy "katowanie". Każdy kto choć trochę jeździ rowerem wyprawowo, dosłownie będzie nie raz współodczuwał ból mięśni i wycieńczenie autora. Przyznam, że choć siedziałem pod kołdrą czytając, z gorącym kubkiem herbaty nieopodal, nie raz zgrzytałem zębami z zimna i czułem piach w zębach.

Cała moja opinia na blogu: http://www.wolnyrower.com.pl/2012/12/rowerowa-literatura-makaron-w-sakwach.html

• Podróżnicze
  • Podróże

Piotr Strzeżysz Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery Zobacz więcej