Dom

Małgorzata Pasicka
Roberto Innocenti

Okładka książki Raz czterej mędrcy... Antoni Marianowicz, Janusz Stanny
Ocena 7,7
Raz czterej mę... Antoni Marianowicz,...
Okładka książki Dokąd iść? Mapy mówią do nas Heekyoung Kim, Krystyna Lipka-Sztarbałło
Ocena 7,6
Dokąd iść? Map... Heekyoung Kim, Krys...

Oficjalne recenzje i

Dom bez serca jest bezlistnym drzewem

Link do recenzji

276 0 130

Swietna

Swietna

Książka piękna, magiczne ilustracje. Moja córka powiedziała, że jej się podoba najbardziej nowoczesna wersja domu.

Niby nic takiego - ot, słów kilka i ilustracji spora garść.
A jednak coś. Historia najprostsza i najbliższa - dom, pokolenia i ich emocje. Krąg i linia zarazem.
Niezwykłość prostoty.

Niby nic takiego - ot, słów kilka i ilustracji spora garść.
Niezwykłość prostoty.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Małe cudo!

Małe cudo!

Mam trochę mieszane odczucia. Z jednej strony doskonały pomysł na książkę ale z drugiej - wydaje mi się, że to jest podane trochę w zbyt smutny sposób jak dla dzieci. Pozostaje wrażenie, że w DOMU działy się głównie smutne, a wręcz tragiczne zdarzenia. Nie są one w moim odczuciu zrównoważone - jak to w życiu - przez radosne chwile.

Książki dla najmłodszych już dawno przestały być wyłącznie o dzieci. Nie zawsze są to historie z prostą fabułą, o szczęśliwym zakończeniu i jaskrawych ilustracjach. Takie książki od dawna wzbudzają mój zachwyt i rozbudzają wyobraźnie.

Nie inaczej jest w przypadku przepięknie wydanej książki "Dom". To niebanalna, smutna i wzruszająca historia widziana z perspektywy... domu. Dzieje jednego miejsca na przełomie lat i ludzi, którym dane było w nie zamieszkać. Zmieniała się przyroda, okoliczności, mieszkańców tytułowego Domu dotykały wielkie szczęścia i ogromne dramaty. W wypadku tej opowiastki to właśnie mury podchodzą do głosu.

Rzadko zastanawiamy się nad tym czym tak naprawdę jest dom. To nie tylko miejsce, do którego wracamy po ciężkim dniu w pracy, odpoczywamy czy jemy posiłki. To niemy świadek naszego życia, trudnych chwil okraszonych łzami czy momentów euforii i radości. To właśnie w rodzinnym domu mamy swoje ulubione miejsca "skrytki", w których czujemy się bezpiecznie jak nigdzie na ziemi. Z każdym kątem budzą się w nas wspomnienia z przeszłości, a zapachy jakie temu towarzyszą jesteśmy w stanie przywołać niemal natychmiast.

Piękne i wymowne ilustracje towarzyszą poetyckim strofom. Z jednej strony tak proste w przekazie słowa, zawierają w sobie zaskakującą mądrość ukrytą w metaforach. Nie tylko ludzie przemijają i odchodzą w zapomnienie. Również domy, przepełnione mądrością i doświadczeniem "przyprószone zostają siwizną" i kruszeją z upływem lat.

"Dom" to sentymentalna podróż, fascynująca opowieść i przepiękne ilustracje wykonane przez Roberto Innocentiego, który został uhonorowany w 2008 roku Nagrodą im. H.Ch. Andersena. To książka, którą trzeba znać.

Dodaj cytat z książki Dom