Roger Federer. Najwspanialszy

978-83-62478-71-2
Maciej Studencki

Najwspanialszy

Najwspanialszy

Mam co do tej książki mieszane uczucia. Nie jest to na pewno porywająca pozycja, którą czyta się z zapartym tchem. To raczej rzetelna relacja znawcy tematu z różnych etapów kariery Rogera, z jej przełomowych momentów, ważnych i mniej ważnych pojedynków czy też rywalizacji z innymi wielkimi gwiazdami tenisa jego ery. Książkę wypełniają długie i detaliczne relacje z wielu pojedynków, które czytane niekoniecznie wzbudzają takie emocje jak podczas ich oglądania. Na kartach książki przewijają się też całe tabuny nazwisk różnego sortu tenisistów z pierwszej setki rankingu ATP z czasów dominacji Rogera, co dla młodszych fanów tenisa może stać się nużącą i nic nie mówiącą wyliczanką. Dla mnie, jako osoby grającej w tenisa, której lata największej fascynacji tą dyscypliną pokrywają się mniej więcej z "epoką Rogera", było to miłą reminiscencją tamtych lat, postaci i pojedynków które oglądałam z zapartym tchem. Zdaje sobie jednak sprawę że inni czytelnicy mogą nie mieć tak łatwo i zwyczajnie nie będąc w temacie mogą się męczyć czytając wiele z relacji zawartych w książce.
Z książki tej nie poznałam lepiej Rogera, nie dowiedziałam się wiele więcej o jego życiu prywatnym, o tym co go ukształtowało jako osobę i jako zawodnika, czego bardzo żałuję bo przyznam że na to właśnie liczyłam. Miałam nadzieję, że poprzez tę relację odkryję w tym fenomenalnym zawodniku,którego czasem żartobliwie nazywałam robotem (ze względu na perfekcję gry i samokontroli emocji na korcie) jakiś rys "człowieczeństwa";),jakąś wadę która niczym przecież nie umniejszy go w moich oczach a raczej nada mu wyrazistości, charakterystyczności. Niestety tego się nie doczekałam. Mam wrażenie że ta luka w książce wynika z faktu że oczywiście Roger bardzo strzeże swojego życia prywatnego, a dwa że autor zwyczajnie nie miał za wiele do czynienia z tym zawodnikiem nie licząc zdaje się jednego wywiadu z nim przeprowadzonego. Fakt posiadania relacji z tzw. drugiej ręki lekko zubaża treść książki, choć z drugiej strony zadaje sobie pytanie czy znajdzie się kiedykolwiek autor któremu udało się dobrze poznać świat Rogera, lub też wejść w jego powiedzmy sobie hermetyczny krąg i na dodatek opisać go w sposób bardziej porywający nie tylko dla zagorzałych fanów tego zawodnika. Wątpię. A skoro tak, książka Chrisa Bowersa wydaje się być całkiem przyzwoita w tej materii.

Szczyt mojego zainteresowania zawodowym tenisem przypada na lata 2011-2015. ATP i WTA. Federer z Nadalem i Djokovicem to dominatorzy w tych latach.

Nie chciałbym oceną zniechęcać do przeczytania. Książka może być dobra. Nie trafia jednak w mój gust. Zanudziła mnie po 30-40 przeczytanych stronach (ok. 10% całości; ma w sumie ponad 300 stron). Może po prostu biografie nie są dla mnie? (to moja pierwsza) Gdyby to pisał sam Federer, to może byłoby to dla mnie ciekawsze? Trudno mi powiedzieć.

Na minus jest na pewno to, że Federer nie współpracował przy wydawaniu tej pozycji. To dla mnie za duży minus. Myślałem, że dowiem się czegoś od mistrza. Jednak nie dotarłem do myśli czy emocji Federera, ani do jego wypowiedzi.

Książkę oddałem do biblioteki. Mimo iż kosztowała 50 PLN, szkoda mi na nią miejsca na półce. Może chociaż ucieszy kogoś innego ;)

Książka napisana w niezwykle interesujący sposób. Ukazuje najciekawszy dla czytelnika okres spektakularnych sukcesów Rogera, ale można się również dowiedzieć jak od młodych lat kształtowała się jego kariera i co oraz kto faktycznie miał na nią największy wpływ. Opis rywalizacji z Nadalem to już literacki majstersztyk, wspaniale przytoczone są również najważniejsze w karierze pojedynki mistrza. Obowiązkowa lektura dla fanów Rogera, gorąco polecam!

Dla fanów Rogera, takich jak ja, pozycja obowiązkowa. Książka daje szansę by spojrzeć na karierę Federera "od zaplecza". Byłaby kompletna gdyby Roger brał udział w jej tworzeniu, ale może jeszcze nie czas na to.

Na półkach: , , , , , , ,

Jedna z lepszych książek serii - motywuje. Ciekawa historia.

Jedna z lepszych książek serii - motywuje. Ciekawa historia.

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Każdy fan tenisa powinien przeczytać :)

Dobra biografia nie może być nudna. Ta była nudna, nie dokończyłam.

Dobra biografia nie może być nudna. Ta była nudna, nie dokończyłam.

Tyłka nie urywa, ale kilka nowych i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Tyłka nie urywa, ale kilka nowych i ciekawych rzeczy można się dowiedzieć.

Właśnie skończyłam rozszerzoną i aktualną książkę pt. "Roger Federer. Biografia", w której docieramy do roku 2020. Wielbicielom Rogera i fanom tenisa polecam.

• Tenis
  • Sport