Bajki Babci Gąski

Okładka książki Bajki Babci Gąski Charles Perrault, Jan Marcin Szancer (ilustrator)
Okładka książki Bajki Babci Gąski
1961-01-01
1961-01-01
Hanna Januszewska
Hanna Januszewska Jan Marcin Szancer

Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...
Okładka książki Kopciuszek Wiesław Drabik, Charles Perrault
Kopciuszek Wiesław Drabik, Cha...

SZkoda, że dziś dzieci nie czytają takich książek

SZkoda, że dziś dzieci nie czytają takich książek

Baśnie Perraulta to oczywiście mistrzostwo świata, jeśli chodzi o połączenie pozornej prostoty i przewrotnego humoru, a "Bajki Babci Gąski" to najstarszy polski przekład całego zbioru, wydany po raz pierwszy w zamierzchłym 1961 roku. Chwała Januszewskiej za to, że go popełniła, nawet jeśli trochę jest w nim nieścisłości. Przede wszystkim "Ośla Skórka", którą napisał Perrault, była wierszowana, więc przekład Januszewskiej oparty jest na XVIII-wiecznej przeróbce, a nie na oryginalnym tekście baśniopisarza. Poza tym "Sprytną księżniczkę" napisała kuzynka Perraulta, Marie-Jeanne Lheritier de Villandon, i tylko wydawcy już od XVIII wieku namieszali z autorstwem. Niestety, kiedy polscy wydawcy się zorientowali, że "Sprytna księżniczka" nie jest Perraulta, to po prostu usunęli ją z niektórych wydań, zamiast zamieścić pod nazwiskiem faktycznej autorki. Ech.
Na szczęście w moim wydaniu z 1993 roku "Sprytna księżniczka" jest i mogła mnie oczarować w moich młodocianych latach pochwałą kobiecej inteligencji. Jak czytam to teraz, to się dziwię, że mi się podobało i cokolwiek rozumiałam, bo tekst jest dosyć rozwlekły i trudny, ale najwyraźniej dzieci w wieku przedszkolnym bywają mądrzejsze, niż się to dorosłym może wydawać.
Przekład Januszewskiej jest bardzo mięsisty. Czasem co prawda bardziej niż oryginał, ale ma to swój urok. W zalewie lepszych i gorszych adaptacji baśniowych to tłumaczenie jest niewątpliwie jedną z nielicznych perełek.

Note to myself:
upolować kiedyś z ilustracjami Gustave'a Doré'a. ;D

Note to myself:
upolować kiedyś z ilustracjami Gustave'a Doré'a. ;D

Kto zna nazwisko Charles Perrault? Hmm… O, jest. Jedna osoba w pierwszym rzędzie! A kto zna bajki o Czerwonym Kapturku i o Kopciuszku? O! Wszyscy!!!

Tak, pan Perrault, Francuz żyjący w XVII wieku jest ewenementem literackim, którego baśnie odniosły większy sukces (bo światowy, a ponad to stały się klasykami gatunku) niż nazwisko samego autora.
Perrault nie był jednak pomysłodawcą baśni, ponieważ zebrał i ujednolicił różne wersje ludowych historyjek, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, to na jego bajkach oparli się ponad sto lat później Bracia Grimm.

W dawnych czasach pisarze tworzyli bajki i baśnie jako wesołe, umoralniające, lekko lubieżne, czasem straszne utwory dla dorosłych. Do dziecięcych uszu docierały w wersjach okrojonych.
W przekładzie Hanny Januszewskiej możemy przeczytać jednak pełne wersje tłumaczone m.in. na podstawie pierwszego ich wydania z 1697 roku. Dzięki temu wiem, że „Sinobrodego” oraz drugiej połowy bajki o Paluszku i o Śpiącej królewnie nie przeczytałabym małemu dziecku! Toż to horrory.

Tłumaczenie pani Januszewskiej jest oceniane różnie. Do dziś znawcy tematu spierają się o to, czy Perrault miał na myśli kopciuszkowy bucik ze szkła czy z delikatnej skórki popieliczki (szarego gryzonia trochę mniejszego od wiewiórki).

Zbiór zawiera 11 baśni: „Mały Czerwony Kapturek”, „Sinobrody”, „Kopciuszek, czyli pantofelek z popieliczki”, ”Śpiąca królewna”, „Sprytna księżniczka, czyli przygody Filutki”, „Imć Kot, czyli kot w butach”, „Frant z Czubkiem”, „Wróżki”, „Ośla Skórka”, „Paluszek”, „Śmiechu warte życzenia”.
W pierwszym wydaniu ukazało się 8 opowiadań. „Ośla skórka” i „Śmiechu warte życzenia” napisane zostały wcześniej wierszem, a dodane do jednego z kolejnych wydań „Bajek babci Gąski”. „(…) Przygody Filutki” natomiast nie są w ogóle autorstwa Perrault’a!

Baśnie zawarte w książce „Bajki Babci Gąski” przemawiają do czytelników małych i dużych już od setek lat. Zawsze niosące ze sobą morał i przestrogę. Na przykład Czerwony Kapturek jest czysto wyłożonym ostrzeżeniem dla młodych dziewcząt, by nie zadawały się z obcymi. Teksty bajek są napisane prosto i zrozumiale. Stały się jednak arcydziełami powszechnie znanymi ze względu na ich przekaz i „nieśmiertelność”.

Perrault nie był jednak...

• Dziecięce
  • Literatura francuska