Bajki Babci Gąski

Contes de ma Mère l'Oye
klasyka
Hanna Januszewska
Hanna Januszewska Jan Marcin Szancer

Baśnie Perraulta to oczywiście mistrzostwo świata, jeśli chodzi o połączenie pozornej prostoty i przewrotnego humoru, a "Bajki Babci Gąski" to najstarszy polski przekład całego zbioru, wydany po raz pierwszy w zamierzchłym 1961 roku. Chwała Januszewskiej za to, że go popełniła, nawet jeśli trochę jest w nim nieścisłości. Przede wszystkim "Ośla Skórka", którą napisał...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Note to myself:
upolować kiedyś z ilustracjami Gustave'a Doré'a. ;D

Kto zna nazwisko Charles Perrault? Hmm… O, jest. Jedna osoba w pierwszym rzędzie! A kto zna bajki o Czerwonym Kapturku i o Kopciuszku? O! Wszyscy!!!

Tak, pan Perrault, Francuz żyjący w XVII wieku jest ewenementem literackim, którego baśnie odniosły większy sukces (bo światowy, a ponad to stały się klasykami gatunku) niż nazwisko samego autora.
Perrault nie był jednak...

• Literatura francuska
  • Dziecięce