Occupy! Sceny z okupowanej Ameryki

2012-01-01
978-83-62467-59-4
Barbara Szelewa
Occupy okupowana Ameryka Ameryka

Będąc użytkownikiem rozlicznych portali społecznościowych nie trudno natknąć się na fotografie ludzi pozujących z kawałkiem kartonu, który zawiera opis ich mniej lub bardziej trudnej sytuacji życiowej. Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o czym mowa, to już z pewnością spotkał "w realu" ludzi żebrzących, dzierżących przed sobą tabliczki z prośbą o wsparcie. Czego nie pomyślelibyśmy o tych drugich to faktem jest, że obecnie 99% populacji może uznać się za ubogą, pozbawioną praw i godności, biedotę. Jedynym wyjściem, by coś zyskać (a raczej przestać tracić) jest zmuszenie możnych tego świata, by przestali traktować nas tak, jak my (ci którym się „udało” - pracownicy warci 1200zł) traktujemy ubogich. „Occupy! Sceny z okupowanej Ameryki” z mocą wołu postuluje usunięcie byka z Wall Street i uświadamia nam, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy bezdomni.

W obecnej sytuacji ekonomicznej symbol hossy stał się przeżytkiem. By niedźwiedź nie zastąpił byka na stałe w 2011r. niezbędnym się okazało powstanie ruchu „Occupy Wall Street”. Jako, że książka ta stanowi ciekawą kompilację reportaży i esejów, które opisują zdarzenia mające miejsce nie tylko na Manhattanie, ale i w innych miastach Stanów Zjednoczonych, z pewnością staje się kolejnym symbolem, a właściwie przejawem bessy. Jej treść w dużej mierze współtworzy grupa obozowiczów, w związku z czym znajdziemy tu relacje z przebiegu protestu i refleksje związane z obecną kondycją socjoekonomiczną. Choć tekst jest przystępny i dość jasno wskazuje winowajcę, to jednak odnoszę wrażenie, że czyni to dość pobieżnie. Już z pierwszych kart dowiadujemy się, że to Wall Street jest wszystkiemu winne, ale nie do końca jasnym jest czym i w którym momencie przewiniła ta machina. Właśnie dlatego lektura przeznaczona jest dla osób mających ogląd w tym jak rząd, banki inwestycyjne i agencje ratingowe szafują zaufaniem opinii publicznej, klientów, o wyborcach nie wspominając. Jeżeli z jakiegoś powodu te informacje komuś umknęły to warto tę wiedzę uzupełnić, bo w świetle obecnych wyborów prezydenckich w USA jasnym jest, że problemy ludzi z Wall Street (tych w niebieskich kołnierzykach, tych w białych, tych którzy nie dorobili się koszuli i tych, które wszystkie stracili) są nadal aktualne.

Spodziewałem się laurki dla amerykańskiego lewicowego ruchu, tymczasem otrzymałem bardzo dobrze skonstruowaną książkę obejmującą wiele aspektów OWS. A więc z jednej strony reportaże i wspomnienia z tamtej jesieni, z drugiej szkice o ruchu i tematów okołoruchowych (m.in. Żiżek i Butler). Można poczuć, jakby rzeczywiście było się naocznym świadkiem tamtych wydarzeń. Książka nie boi się też poruszyć niewygodnych tematów: jak dominacja wśród liderów białych mężczyzn, przestępstwa seksualne na terenie parku Zuccotti czy brak Azjatów z China Town w okupacji. Dobra pozycja dla zainteresowanych.

• Krytyka Polityczna
  • Reportaż