Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach

Okładka książki Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach Robert Rowland Smith
Okładka książki Podróże z Platonem. Filozofia na walizkach
Robert Rowland Smith Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Pytajniki filozofia, etyka
filozofia, etyka
Pytajniki
Driving with Plato. The Meaning of Life`s Milestones
Carta Blanca
2012-05-30
2012-05-30
Klaudyna Michałowicz
filozofia

Ciekawa, filozoficzna wędrówka przez przekrój życia. Podobało mi się odwoływanie się autora do poprzednich rozdziałów. W końcu w życiu też sięgamy pamięcią do minionych rozdziałów naszego życia. Trochę odrobinę momentami przekombinowane, wydumane, ale w końcu taka już jest natura filozofowania. Napotkałam nieznane wcześniej słowa (pewnie długo ich nie zastanę nigdzie ponownie),ale których użycie w tego typu książkach wzbogaca je i podnosi ich wartość.

Po "Śniadaniu z Sokratesem" lektura tej książki przyniosła lekkie rozczarowanie. Tym razem autor poprowadził nas przez ważne wydarzenia życiowe takie jak pójście do szkoły, ślub, rozwód na końcu emerytura i śmierć. I tak naprawdę dopiero w końcowych trzech rozdziałach znowu czuć tę energię, która biła wręcz ze "Śniadania z Sokratesem". Co najmniej połowę książki zaklasyfikowałbym do kategorii "przynudzania" ze zbyt małą ilością odniesień do filozofów a to teoretycznie największa zaleta obydwu książek - co filozofia i filozofowie mówią nam na temat tych wszystkich przeklętych rzeczy, które nam sie przydarzają - od urodzenia, poprzez jazdę tramwajem aż do śmierci :-)Ale na pewno warto, choćby dla trzech ostatnich rozdziałów.

Początkowo z podejżeniem patrzyłem na tą książkę. Jednak myliłem się. Jest lekka, momentami dość porywając i do tego prowadzi interpretację różnych filoficznych zagadnień od kołyski do grobu (i nie tylko). Filozoficzny purytanin zarzuci jej zapewne wspomnianą lekkość wywodu i przez to płyciznę. Jednak jest to niezobowiązująca lektura. Z resztą przeglądają współczesne filozoficzne dzieła można dojść do wniosku, że dziedzian ta straciła właśnie owego ducha banalości, które zawiera pytanie "dlaczego?". Bo czy nie jest najtrudniej ująć chociażby porządkująco te najbardziej proste racje i prawdy?

Książki właściwie nie mam w posiadaniu, bo pożyczyłam od chłopaka, który dostał ją coś w zeszłym roku i nie ruszył. W końcu się poddałam, wzięłam ją od niego i przeczytałam. Naprawdę nie rozumiem, dlaczego jej jeszcze nie ruszył, bo książka jest naprawdę ciekawa i warta grzechu.

Pozycja ta zdecydowanie różni się od tych, które dotychczas czytałam. Nie było dialogów, narratora w sensie powieści. Cóż, była inna, ale to nie odebrało jej uroku i wartości. Książka jest bardzo lekka, choć porusza ważne tematy i zdecydowanie ciężkie do opisania. Niemniej jednak autor ma bardzo lekkie pióro i szybko się czyta. Ja osobiście połowę książki pochłonęłam jednego wieczora.

Po skończeniu czytania urodziło się nagle we mnie wiele refleksji dotyczących życia. Z resztą nie ma się co dziwić, bo książka właśnie o tym opowiada! Jaki wpływ mają na naszą przyszłość poszczególne etapy naszego życia i - co ciekawe - często nawet postrzegane jako błahe zdarzenia mają duży wpływ na przyszłe kształtowanie się naszej osobowości.

Książka bardzo filozoficzna. Albo się lubi te klimaty, albo nie. Lecz jeżeli jesteśmy wyznawcami tej drugiej strony to ta pozycja jest zdecydowanie ważnym i ciekawym punktem na naszej liście książek.

1974

Trzy tygodnie temu miałam okazję zapoznać się z twórczością Roberta Rowlanda Smitha, czytając jego "Śniadanie z Sokratesem". To właśnie dzięki niemu zaczęłam powoli przekonywać się do filozofii, której nigdy wcześniej nie darzyłam zbyt wielką sympatią. Przedmiot zwany filozofią, który miałam na pierwszym roku studiów był dla mnie stratą czasu oraz istną katorgą. Na szczęście, na mojej drodze stanął Smith, zadając kłam mojemu przekonaniu.

Tym razem autor zabiera nas w wyprawę śladami najistotniejszych momentów ludzkiego życia. Niektóre z nich dotyczą każdego człowieka, tj. narodziny, pójście do szkoły czy śmierć. Natomiast inne spotykają nie wszystkich - robienie prawa jazdy, branie ślubu, a później rozwodu czy oczekiwanie potomstwa. Oczywiście, nie podróżujemy sami, ponieważ towarzyszą nam znani myśliciele, humaniści, sławni pisarze. W tym wypadku rodzimy się z Sartre'm, raczkujemy z Darwinem, przeżywamy pierwszy dzień w szkole z Arystotelesem, jeździmy na rowerze z Einsteinem, przechodzimy kryzys wieku średniego z Nietzschem.
"Podróże z Platonem" podsuwają mnóstwo odpowiedzi na wiele trapiących nas pytań. Za pomocą wielu filozoficznych rozważań, Smith w przystępny i często okraszony humorem sposób, uświadamia jak oczarować pracodawcę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, dlaczego pytanie o sens życia jest nieprzydatne czy jak wychować dzieci, by za dużo nie gadały. Moją uwagę przykuł rozdział o starości, gdzie autor wyjaśnił dlaczego starsi ludzie pamiętają rzeczy sprzed kilkudziesięciu lat, a zapominają o tych, które działy się niedawno.
Natknęłam się na wiele ciekawostek, o których nigdy nie miałam pojęcia. Bardzo spodobał mi się rozdział dotyczący zdawania egzaminów. Smith zawarł w nim informacje o jednej z najbardziej elitarnych uczelni, czyli Kolegium Wszystkich Świętych (All Souls College) w Oksfordzie. Autor ukończył je, uzyskując tytuł Prize Fellow. Mężczyzna opisuje jakie panują tam warunki, co należy zrobić, aby uzyskać dyplom. Przyznam szczerze, że czytałam ten fragment z niedowierzaniem i opuszczoną szczęką. Szczerze podziwiam wszystkich, którym udało się ukończyć All Souls College. Ci ludzie zasługują na ogromny szacunek, ponieważ kolegium ma ogromne wymagania. Dzięki tej wzmiance, Robert Rowland Smith zaimponował mi jeszcze bardziej! ;-)

Podróż poprzez kolejne etapy naszego życia, którą inicjuje Smith, zachęca do zastanowienia się nad własną egzystencją. Przeprowadza nas przez istotne momenty, zaczynając od narodzin i stawiania pierwszych kroków, kończąc na starości oraz śmierci, zahaczając nawet o życie w zaświatach. Ta książka jest pełna refleksji, ostrzeżeń, porad. Na szczęście jest również pozbawiona moralizatorstwa czy mądrych słów, których znaczenia prawie nikt nie rozumie.

Po lekturze "Podróży z Platonem" podtrzymuję swoje zdanie na temat twórczości Smitha. Jednak pisząc o "Śniadaniu z Sokratesem", stwierdziłam, iż autor nie wykorzystał potencjału do końca. Cieszę się, że tym razem nie czuję niedosytu, a raczej zachwyt i chęć przeczytania jego kolejnych dzieł. Mam nadzieję, że kiedyś je stworzy, gdyż ja dołączam do grona jego fanów, wyczekujących kolejnych świetnych książek!

Moja ocena: 7,5

Mądra, inteligentna książka. Z tych, po których przeczytaniu jesteśmy inni, zmieniamy się pod ich wpływem, zmieniamy swój stosunek do czegoś. Ja zmieniłam podejście do filozofii. Dotąd określenie, że ktoś "filozofuje" miało dla mnie wydźwięk negatywny. Obecnie jest zupełnie inaczej. Dzięki Smithowi nabrałam przekonania, że dzień bez rozmyślań jest dniem niepełnym, straconym :). Bo całe nasze życie powinno być podróżą w świecie miłującym mądrość. Polecam.

Ciekawe spojrzenie na każdy z etapów naszego życia. Warto przeczytać.

Ciekawe spojrzenie na każdy z etapów naszego życia. Warto przeczytać.

Nic by się nie stało gdyby każdy tą książkę przeczytał. Dużo czasu by to nie zajęło, a można się z niej dowiedzieć wiele prawd o człowieku od narodzin po śmierć.
Bardzo pouczająca, polecam.

Bardzo pouczająca, polecam.

Książka zaskakująca, choć spodziewałem się po niej 10*. Warto zabrać w podróż- nie tylko do Grecji.

• Filozofia
  • 2015