Okładka książki Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą Paul Stallard
Paul Stallard Wydawnictwo: Zysk i S-ka poradniki
poradniki
Zysk i S-ka
2006-01-01
2006-01-01

Moim zdaniem Czujesz tak, jak myślisz powinno znaleźć się w biblioteczce każdego terapeuty, ponieważ lektura pozwoli uporządkować i udoskonalić wiedzę w zakresie terapii poznawczo-behawioralnej z dziećmi i młodzieżą. Jednocześnie jest to pozycja dla rodziców chcących rozwijać świadomość emocjonalną swojego dziecka choćby w trakcie zabawy.
Materiały skonstruowane są w taki sposób, że z łatwością można dostosować je do wieku odbiorcy, a wykreowani bohaterowie programu na pewno pozwolą dziecku na przejście przez każdą sesję.
Ja z tej lektury dowiedziałam się naprawdę wielu rzeczy, nawet znalazłam swoje słabe punkty, które mam szansę wyeliminować właśnie za pomocą zawartych w środku ćwiczeń. Teraz żadne pułapki myślenia czy nieprzyjemne myśli nie są mi straszne!

Materiały skonstruowane są w taki...

Być może przełomowa w roku pierwszej publikacji, dziś - mamy wznowienie wydania po 20 latach - niemiłosiernie trąci myszką. Dziwaczne, nieciekawe rysunki, przeładowanie tekstem, czarno-biały format, ogólne niedostosowanie do współczesnych realiów (znajdziecie tu m.in. techniki zalecające wizualizację... magnetofonu, urządzenia nieznanego 99% współczesnych dzieci). Pozycja dziś może Wam posłużyć raczej jako inspiracja do tworzenia własnych pomocy, co trochę mija się z celem. Na rynku jest aktualnie pełno książek i zbiorów kart pracy, w które lepiej zainwestować :)

W ostatnim czasie pojawiła się u mnie książka "Czujesz tak, jak myślisz".
Głównym jej celem jest praktyczne jej zastosowanie w terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ja jednak byłam ciekawa, co z tych wskazówek można wykorzystać w zrozumieniu siebie. Czy się udało?

Na pierwszy rzut oka przede wszystkim zwracam uwagę na bardzo mocne nastawienie na profesjonalizm. Nie jest to lektura, którą czyta się lekko jak poradnik. Jest to typowo naukowy sposób przekazania niezbędnej wiedzy. Dlatego podczas czytania warto być skupionym i na spokojnie kodować zawarte informacje.

Pierwsza część to analiza współczesnych sposobów na wsparcie młodzieży i dzieci dzięki terapii. Warto zwrócić uwagę, że badania nad jej skutecznością jeszcze trwają, jednak jest to proces stosunkowo krótki o szerokim spectrum działania.

Druga część to skrót rozdziałów, które się pojawią i ich objaśnienie. Jak dla mnie bardzo pomocna forma, dzięki której możemy albo czytać od deski do deski lub wybierać rozdziały, które najbardziej nas interesują.

Trzecia część to praktyka i kwintesencja zastosowania współczesnej wiedzy. Przytoczone historie z życia wzięte, objaśnienie głównych działań naszych myśli i wywołanych czynów. Oraz ćwiczenia, które pomogą zrozumieć siebie. Bardzo fajny sposób na poznanie swojego dziecka, przy wspólnej pracy lub podsunięcie mu sposobu na samodzielne zmagania ze swoimi myślami. A co najważniejsze, że każdy rodzic, może wzmocnić także siebie i być bardziej świadomym swoich decyzji.

Podsumowując, jest to książka nie tylko dla praktyków i "zawodowców". To książka również dla tych, którzy od podstaw chcą odnaleźć związek przyczynowo-skutkowy od swoich myśli do działania. To, czym się kierujemy i jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie. A co najważniejsze, nawet w trudnych chwilach nic nie jest przesądzone. Wystarczy praca nad sobą, ustalenie drogi i działanie. Zacznij patrzeć realnie i daj sobie szansę na poznanie schematów terapii, które mogą odmienić Twoje życie.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

W ostatnim czasie pojawiła się u mnie książka "Czujesz tak, jak myślisz".

Dla osób zainteresowanych tematyką psychologii, terapii, rozwoju emocjonalnego i poznania samego siebie szczerze polecam tę książkę. Wcześniej czytałam o terapii poznawczo behawioralnej z którą zapoznałam się mając depresję, dla mnie to jedna z lepszych metod, a w tej książce jest wszystko świetnie opisane, prostym językiem z dobranymi ćwiczeniami. Proszę się nie sugerować, że dla dzieci i młodzieży - przy tego typu książkach, nigdy na to nie patrzę.

IG: czytomanka

👉Warto do niej wracać i dla samego siebie wykonywać ćwiczenia, żeby bardziej popracować nad swoim niekoniecznie fajnym zachowaniem. Książki uczą i rozwijają nie tylko wyobraźnię, a takie psychologiczne, rozwojowe zdecydowanie warto polecać!

❗Ocena: 9/10

Gdy zmienisz myślenie, zmieni się wszystko. Proste, ale jakże trudne do wykonania.

Jeszcze do niedawna w ogóle nie wierzyłam w moc sprawczą myśli. Uważałam, że to bzdury. Przecież problemy nie znikną, życie nie stanie się nagle różowe, tylko dlatego, że nagle zacznę tak myśleć. Okazuje się jednak, że terapia poznawczo-behawioralna wie lepiej. To naprawdę może się udać. Metoda, o której tutaj jest mowa, bywa wykorzystywana również w pracy z dziećmi i młodzieżą. Paul Stallard udowadnia, że może ona przynieść znakomite efekty. „Czujesz tak, jak myślisz” to ciekawa publikacja od wydawnictwa ZYSK, która pokazuje praktyczne zastosowanie metody poznawczo-behawioralnej.

Co to w ogóle jest?
Zanim przejdziemy do ćwiczeń, ważne jest, by zapoznać się z odrobiną teorii. Autor przybliża nam założenia terapii poznawczo-behawioralnej i pokazuje jej najważniejsze wyróżniki. Oczywiście nie zastąpi to studiów psychologicznych, ale zapewnia dobry wgląd w podstawy tej metody. Całość jest świetnie złożona, mamy jasne podziały kategorii, wyróżnienia najważniejszych informacji, więc jest to bardzo praktyczne kompendium, które zawsze można mieć pod ręką. Wykresy, schematy i tabelki pozwalają na przyswajanie uporządkowanej wiedzy i działają na wyobraźnię, więc rzeczywiście tę książkę, mimo trudniejszej tematyki, szybko się czyta.

Impuls, myślenie, destrukcja
Każdy z nas funkcjonuje w pewnej triadzie poznawczej. Mamy myśli, które wywołują pewne emocje, a następnie określone zachowanie. W takim dysfunkcyjnym cyklu te myśli są zazwyczaj negatywne i niewiele trzeba, by je obudzić. W związku z tym zaraz pojawiają się złe emocje, obwinianie się, obniżanie własnej wartości, nastroje depresyjne. Na tym się jednak nie kończy, ponieważ pojawiają się zachowania o charakterze destrukcyjnym: poddawanie się, unikanie, ale także zachowania nieodpowiednie, z którymi w przypadku dzieci i młodzieży na pewno każdy się spotkał.

Ćwiczenie umysłu
Dochodzimy zatem do wniosku, że należy zacząć od zmiany swojego myślenia, a ten podręcznik pomoże wcielić to w życie. Mamy sporo ciekawych, kreatywnych ćwiczeń, dzięki którym można nakierować myśli na właściwy tor, zyskać wiarę w swoje możliwości i zacząć patrzeć realnie. I chociaż jest to książka dedykowana dzieciom i młodzieży, a właściwie do pracy z tymi grupami wiekowymi, myślę, że niejeden dorosły mógłby się z niej wiele nauczyć.

"Czujesz tak jak myślisz" to jedna z moich ulubionych pomocy w pracy praktycznej dzieciakami. Dorwałam się do niej już parę lat temu łapiąc gdzieś fragmenty, polując na kolejne, bo kupno książki w starym wydaniu graniczyło z cudem. I wreszcie jest, wznowienie od Wydawnictwa Zysk i s-ka. Odnowiona, moim zdaniem dużo atrakcyjniejsza okładka i rezygnacja ze śliskiego kredowego papieru to dodatkowe plusy nowej odsłony książki. Zawartość pod względem merytorycznym nie różni się niczym. Zawiera te same podstawy teoretyczne i te same praktyczne ćwiczenia. Terapia Poznawczo -Behawioralna kojarzy się z bardzo praktycznym i konkretnym podejściem i jest nastawiona na uzyskanie konkretnego efektu, zmiany danego zachowania. Tak też zbudowana jest ta książka. Czytając kolejne strony nie doświadczycie wrażenia, że nie bardzo wiadomo do czego to zmierza a metody pracy są przedstawione w ogólnikach. Wierzcie mi, przekopałam się przez gro publikacji i żadna nie zadowoliła mnie w takim stopniu jak "Czujesz tak jak myślisz". Nie jest to też żadna wiedza podana pigułce i na skróty, widać, że autor doskonale widział czym chce się podzielić i to zrobił. Większość książki poświęcona jest aspektowi czysto praktycznemu, znajdziecie w niej dużo materiału, który możecie wykorzystać jako karty pracy zarówno w pracy z grupą jak i indywidualnie. Jeśli chodzi o wiek, to w moim przypadku stosuję je u dzieciaków powyżej czwartej klasy bez żadnego limitu wieku. Zwróćcie też uwagę na cenę. Pomoce tego typu z wydawnictw akademickich czy szkolnych, lub zorientowanych ściśle na tematykę naukową mogą kosztować nawet cztery razy tyle.

Ta książka to poradnik, który w zasadzie, w większości stanowi zeszyt ćwiczeń - dotyczących emocji i uczuć dzieci.

Książka ta opracowana jest przez psychologa, specjalizującego się w terapii dziecięcej na oddziale psychiatrii. Zawarte w niej ćwiczenia są poparte doświadczeniem autora i stanowią metody przydatne w różnego rodzaju problemach emocjonalnych dzieci i młodzieży.

Znajdziecie tu metody na poradzenie sobie ze strachem, uczuciem odrzucenia, czy wzmocnienia poczucia własnej wartości.

Opisane są też sposoby rozwiązywania problemów różnego typu, szukania genezy powstałego problemu i generowanie różnych dróg jego rozwiązania.

To co mi się bardzo spodobało to metody opanowywania złości - np. w formie zabawy Simon says, ale też kontrolowanie i kierowanie myśli (szczególnie jeśli mamy tendencję do tzw. czarnowidztwa).

Wiele z tych metod można, odpowiednio zmodyfikowane, wykorzystać również wobec dorosłych, np. przy opanowywaniu stresu.

Moim zdaniem ta książka jest warta uwagi nie tylko rodziców, ale też (a może nawet głównie) pedagogów pracujących z dziećmi i młodzieżą.

Jeśli szukacie książki z praktycznym opracowaniem metod i sposób pozwalających na kontrolowanie emocjo u dzieci, polecam tę 👌

Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę i każdemu będę ją zachwalać. Może nie jest jakaś super odkrywcza, bo wszystko, co w niej się znajduje, jest konsekwencja logiki i naturalnym wnioskiem wynikającym z problemów, z jakimi borykają się dzieci i młodzież... ale świetnie ukazuje proste metody, które pomogę np. rodzicom w zrozumieniu sowich pociech i w rozmowach z nimi. Pozornie małe rzeczy, a tak wiele mogą zmienić i uratować dorastającą osobę od przekleństwa złego rozumienia siebie, innych i świata, w którym żyje.
"CZUJESZ, TAK JAK MYŚLISZ" jest tytułem mówiącym wiele i już samo jego zrozumienie niesie ulgę i kreuje możliwe rozwiązania kiepskich sytuacji, w które dziecko, ale i my sami, często wpadamy - w pułapkę własnych myśli. Paul Stallaed widać, że pisał ten "podręcznik" dla terapeutów, ale moi drodzy - ta lektura każdemu się przyda, a rodzicom, to już koniecznie! Autor w bardzo jasny i przejrzysty sposób pokazała możliwości i dał nam narzędzia do naprawy samych siebie i do lepszej komunikacji z innymi. Uważam, że takich pozycji powinno być na rynku więcej. Nie bójcie się fachowego języka, bo tutaj wszystko jest niezwykle przejrzyste i każdy połapie się w mig.
Najbardziej podobały mi się konkretne rady, które Stallard daje swoim czytelnikom. Ważnym elementem tej książki są też ćwiczenia. Plansze z zadaniami można skserować i spróbować podsunąć dziecku do rozważenia. Oczywiście ważna jest też rozmowa, o której tutaj też mamy sporo.
Z czystym sercem POLECAM i mam nadzieję, że dacie się namówić, bo ta książka faktycznie może wiele zmienić w waszym życiu i w postrzeganiu problemów. To łatwy przewodnik po swoich myślach i po tym, jak one wpływają na to, co robimy. Zrozumienie potęgi myśli jest pierwszym krokiem, do zmian. Osobiście uważam, że terapia poznawczo-behawioralna jest słuchaniem i wyciąganiem wniosków - jest prostą drogą do panowania nad emocjami i każdy, przy odrobinie chęci, może pomóc sobie i innym... cóż, naprawdę do tego nie trzeba uniwersyteckich dyplomów, więc śmiało sięgajcie. Ja przepadam za mądrymi książkami w tej tematyce i ta zdecydowanie taka jest.

bardzo dobra i pomocna książka
7/10
Wydawnictwo Zysk i S-ka

Czujesz tak, jak myślisz to pasjonujące i odkrywcze źródło materiałów do praktycznego wykorzystania w terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży. Przedstawione rozwiązania były udoskonalane przez samego autora i wielokrotnie wypróbowywane podczas pracy klinicznej dotyczącej szerokiego zakresu problemów psychicznych.

Paul Stallard poprzedza zasadniczą część książki przedstawieniem podstaw teoretycznych, na których opiera się terapia poznawczo-behawioralna, oraz wskazówkami, jak należy korzystać z niniejszego zeszytu ćwiczeń. Następnie prezentuje atrakcyjne i tętniące życiem elementy programów terapii, przekazywane dzieciom i młodzieży na dostosowanym do ich rozwoju poziomie. Przedstawione rozwiązania były udoskonalane przez samego autora i wielokrotnie wypróbowywane podczas pracy klinicznej dotyczącej szerokiego zakresu problemów psychicznych.
Czujesz tak, jak myślisz dostarcza bogatego spektrum niezwykle atrakcyjnych i zapewniających możliwość elastycznego dopasowywania materiałów, które można wykorzystywać do organizowania i ułatwiania przebiegu sesji terapeutycznych.
Premiera książki zaplanowana jest na jutro (5.02.2021),więc dziś jest dobry dzień na przeczytanie recenzji. Autor zaczyna od podstaw teoretycznych, które pozwolą nam – rodzicom, nauczycielom czy dorosłym, którzy chcieliby zrozumieć bardziej siebie (z perspektywy wewnętrznego dziecka) – zaprzyjaźnić się z nurtem poznawczo-behawioralnym. Lektura ma aż 200 stron, gdzie znajdziemy nie tylko teorię, ale przede wszystkim zadania sprawdzające się w pracy z dziećmi i młodzieżą. W książce autorstwa Paula Stallarda znajdują się wypunktowane najważniejsze informacje, historie, które pozwolą zrozumieć dane zagadnienie, a także zadania, które utrwalą konkretne tematy czy przemyślenia, lub po prostu odbiór danej emocji przez nas. Najbardziej podoba mi się w tej książce możliwość wykonania zadań praktycznych, które skłaniają do zastanowienia się, dlaczego akurat teraz odczuwamy taką emocję oraz jak móc reagować na to w przyszłości w inny sposób, jednocześnie dbając o siebie. W książce są też grafiki, które w łatwy sposób nakierowują nasze skojarzenia z omawianymi tematami.
Paul Stallard w swojej książce daje nam metody, z których możemy korzystać – rozumienie i kontrolowanie uczuć, weryfikowanie zdarzeń z przeszłości, które wpływają na postrzeganie niektórych sytuacji. Autor pozwala nam też programować swoje myślenie i wyjść poza schemat – spróbujmy robić coś inaczej niż do tej pory i zobaczmy, jaki będzie tego efekt. Może wyjście poza strefę komfortu będzie dobrym rozwiązaniem?
Myślę, że książka „Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.” przyda się także pedagogom szkolnym i wychowawcom do przeprowadzania fajnych lekcji o emocjach, które trafią do dzieci i młodzieży i sprawią, że rozumienie siebie będzie dla nich dużą ulgą.
Lekturę oceniam na 10/10, warta przeczytania i przerobienia.

W 2006 roku Paul Stallard wydał świetną książkę „Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą.” Kilka lat później pojawiło się jej nowe wydanie, dzięki Zysk i S-ka. Przede wszystkim okładka zachęca bardziej niż ta poprzednia, ale najważniejsze kryje się w środku – treść, od której nie chce się oderwać....

#450 - Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą - Paul Stallard - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#10/52/2021

Książka ma 200 stron, swoją premierę będzie miała dnia 05.02.2021 roku.

Jest to zbiór ćwiczeń i zadań, oraz teorii dotyczącej pracy na emocjach techniką poznawczo - behawioralna.

Jest to książka, z którą powinien zapoznać się każdy rodzic i terapeuta.

Książka jest bardzo czytelna dzięki wypunktowaniu, pogrubieniom i ramkom, co znacznie ułatwia jej czytanie i pracę z nią. Grafiki, które się w niej znajdują, powodują, że odbiór treści jest jeszcze przyjemniejszy.

Oprócz emocji są tutaj także zagadnienia dotyczące przekonań, zachowań, kontrolowania uczuć, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, nawyków, czy błędów w myśleniu.

"Myśli automatyczne są odbiciem przekonań pierwotnych. Im bardziej przekonania te są negatywne, tym bardziej negatywne będą nasze myśli automatyczne."

Bardzo dziękuję za książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo i serdecznie ją polecam.

#10/52/2021

Książka ma 200 stron, swoją premierę będzie miała dnia 05.02.2021 roku.

Jest to książka, z...

• Psychologia
  • 2021 LUTY
  • Psychologia i pedagogika
  • :-) Mam
  • Posiadam2

Paul Stallard Czujesz tak, jak myślisz. Praktyczne zastosowania terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą Zobacz więcej