Przygody dobrego wojaka Szwejka

48 min.
Anna Makowska
Szwejk
Inne

Okładka książki Przygody dobrego wojaka Szwejka. Według Jaroslava Haška Dorgay Attila, Tibor Cs. Horváth
Ocena 7,3
Przygody dobre... Dorgay Attila, Tibo...

Świetne. „Przygody dobrego wojaka Szwejka” to powieść, którą już od dłuższego czasu chciałem przeczytać no i w końcu udało się. Jak informuje notka z tyłu książki jest to światowa klasyka, przełożona aż na 57 języków! W sytuacji gdy mamy zatrzęsienie pozycji z i o II Wojnie Światowej, książka Haska z czasów I Wojny błyszczy wśród nich niczym diament. To ważny dokument zachowujący pamięć o tamtych czasach. Wszystko podane z lekkim przymrużeniem oka i opisane tak, że co jakiś czas wywołuje szczery rechot. Przykład? Gdy lekarz na komisji wojskowej pyta Szwejka : „To wy właściwie jesteście idiota, czy tylko takiego udajecie?”. Szwejk odpowiada: „Melduje posłusznie, że jestem idiota” :D Postać głównego bohatera Józefa Szwejka nie jest jednoznaczna. Pod maską prostoty i szczerości kryje się szczwany lis, który wie jak sobie poradzić w trudnych czasach wojny i nie zginąć a przetrwać. To bardzo mądra książka rodem z Czech. Jest też niewątpliwie satyrą na trudne czasy, obnażającą absurdy, gdy żołnierze muszą wykonywać najbardziej bezsensowne rozkazy swoich zwierzchników w armii. Jak dla mnie bomba. Kto jeszcze nie przeczytał tego dzieła powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. Takie jest moje zdanie. Polecam. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Historia schyłkowego okresu ck monarchii. Zanużona w oparach satyry absurdu i ślepej wiary w stary świat. Nie polecam ck dezerterzy lepiej spełniają powyższe założenia.

Klasykę literatury trzeba znać ale niekoniecznie należy ją uwielbiać. Dobry wojak Szwejk to temat już trochę ograny i zapomniany w XXI wieku. Opowiadanie Haszka zaczyna nieco odstawać od nowoczesnych kanonów przede wszystkim ze względu na wielkość dzieła oraz monotonność akcji która można przewidywać po kilkunastu stronach. Drugi raz chyba bym się nie skusił aby brnąć przez to opasłe tomisko.

"Przygody dobrego wojaka Szwejka" to książka genialna i wyjątkowa z wielu powodów. Ten pierwszy, najbardziej i najczęściej rzucający się w oczy, to świetny humor towarzyszący czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony. Dowcipne anegdotki czy absurdalne, komiczne sytuacje, z którymi do czynienia ma główny bohater stanowią ogromną wartość dodaną książki. Perypetie Józefa Szwejka, czy to w Pradze, czy w drodze na front, stanowią naprawdę dużą dawkę komedii. Niemniej nie sposób nie zauważyć, że pod przykrywką dobrego humoru i dowcipnych przygód, autor przemyca drugie, znacznie istotniejsze dno. Stanowi je tragizm, brutalność i niecelowość konfliktu zbrojnego, w którym Szwejk uczestniczy, tj. I wojny światowej. Pośród licznych zabawnych historyjek nie brakuje krótkich, ale jakże wymownych fragmentów przedstawiających tragedie ludzkie podczas wojny, takie jak głód, bieda, utrata dobytku, śmierć. Wielokrotnie da się również odczuć narrację odnośnie do bezsensownego umierania na froncie zwykłych ludzi na rzecz i z powodu osób decyzyjnych w danym kraju, w tym przypadku Austrii - często Hasek pisze o umieraniu za "Najjaśniejszego Pana", w absurdalny sposób przedstawiając pseudocelowość takiego przedsięwzięcia. Podobnie poruszany jest temat niekompetentnych oficerów, tragicznego zaopatrzenia czy też konfliktów narodowościowych w ogromnym imperium austro-węgierskim. Po odłożeniu na bok wszystkich kwestii humorystycznych, "Przygody dobrego wojaka Szwejka" są bardzo wymowną i mocną lekturą antywojenną. Co istotne, napisaną przez uczestnika pierwszowojennych zmagań militarnych. Źródła podają, że większość postaci i zdarzeń opisanych w książce faktycznie miała miejsce, sam Szwejk zaś jest wzorowany na kompanie autora, a jednoroczny ochotnik Marek na samym Jaroslavie Haszku. Nie można również zapomnieć o świetnie oddanym klimacie tamtych czasów, zwłaszcza Pragi w początkowej części książki. Zdecydowanie polecam, szkoda tylko, że śmierć przeszkodziła Haskowi w dokończeniu tego dzieła.

Oczekiwania miałem duże zwłaszcza,że czytałem kiedyś opowiadania Haska i mi się bardzo podobały. Tutaj niestety za mało się działo. Mało przygód w samych przygodach. Dużo wojennych opowiastek i takich anegdot opowiadanych przez bohaterów. Niestety często się zamyślałem podczas lektury. Na plus język, to że czasem się uśmiałem i akcja w czasie pierwszej wojny światowej.

Próbowałem, ale nie urzekła mnie

Próbowałem, ale nie urzekła mnie

Niby śmieszne, ale jednak nie do końca, jak tylko człowiek sobie zda sprawę jak było w tamtych czasach w wojsku, to przestaje tak bardzo cieszyć.

Mimo wszystko antywojenna satyra z dużą dawką humoru.

Mimo wszystko antywojenna satyra z dużą dawką humoru.

Bardzo kocham mojego wojaka Szwejka.
Ale wolę tłumaczenie Hulki-Laskowskiego.

Bardzo kocham mojego wojaka Szwejka.
Ale wolę tłumaczenie Hulki-Laskowskiego.

Ponura satyra (anty)wojenna. Pierwsza myśl po przeczytaniu to że inny klasyk gatunku, Paragraf 22, ustawiony przy Szwejku jest blachą pogodną czytanką na plażę.

Nowy zachwalany za "haszkowski" język przekład ma niestety wadę: na polski przełożono tekst czeski zostawiając długie wstawki po niemiecku w oryginale. Niby "tak się teraz robi" ale w tym wypadku raczej wolałbym pogwałcenie zasad. Tłumaczę dlaczego: Otóż obywatel dla którego Haszek tworzył, czyli Czech sięgający w latach dwudziestych po książkę w celu innym niż użycie w wychodku, znał w stopniu większym lub mniejszym język niemiecki, Polak sto lat później - niekoniecznie. W rezultacie taki mizernie wykształcony czytelnik skazany jest na nieustanne zaglądanie do przypisów. Na czytniku - przynajmniej moim - koszmar. Oczywiście bez niemieckiego mielibyśmy poważne ryzyko że klimat opowieści nie zostanie zachowany (niczem gdy Rammstein śpiewa po angielsku). Kompromis który ocaliłby klimat ale nie skazywałby na przypisy to pozostawienie pewnej ilości prostych słów uzupełniony językiem polskim z pokaleczoną "po niemiecku" gramatyką.

Posłusznie melduje czytelniku, ze nie wybieram się na wojnę. Wielki manifest antywojenny a raczej antywojskowy okraszony czeskim humorem,. Lektura obowiązkowa.